معرفی چاکراها و انواع وضعیت هر چاکرا – قسمت اول

در این مطلب می خواهیم به طور مفصل در مورد چاکراها و وضعیت هایی که هر چاکرا در شرایط مختلف می تواند داشته باشید، صحبت کنیم. دانستن این موارد تاثیر بسیار زیادی در تشخیص وضعیت روحی شما دارد و به شما کمک می کند تا بهتر شرایط فعلی که در آن هستید را درک کنید. برای آشنایی با 7 چاکرا در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

بدن ها بررسی شدند چه از نظر هفت بدن روحانی چه از منظر فلسفه هندو. چاکراها در هر دو نظریه وجود دارد و هر چاکرا در قلمرو های مختلف یا حوزه‌های مختلف هر کدام برای خود دنیایی دارند و هر کدام از بدن ها سیستم چاکرایی برای خود دارند (در متنی راجع به سیستم چاههای قلمروها مشاهده نکرده ایم که صحبت شده باشد تنها گفته شده که به هم شبیه هستند)

اکنون می خواهیم در خصوص سیستم چاکرایی که در بدن خود ما وجود دارد صحبت کنیم و قطعاً با حوزه های دیگر مرتبط است چون همه این موارد به لحاظ انرژیکی به هم متصل هستند و تاثیرگذار هستند. تمام جهان هستی از انرژی تشکیل شده است. از منظر انرژی پس مسلما بدن ما نیز از انرژی تشکیل شده و درون بدن ما انرژی است.

در ادامه می توانید کتاب کاملی که در مورد چاکراها توسط وبسایت سینرژی با ناهید تهیه شده است را به صورت رایگان دانلود کنید.

 • دانلود کتاب منسوبات چاکراها
 • حجم فایل : 1.2 مگابایت
 • منبع : وبسایت سینرژی با ناهید
 • اینستاگرام سینرژی با ناهید
 • راهنما
  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.

   

  مثالی در رابطه با چاکراها

  چاکرا ها مثل الکتریسیته می مانند شما نمی توانید ببینید کسی نمی تواند بگوید الکتریسیته را می‌بینم. تنها می‌توانیم نتیجه و تاثیراتش را ببینیم. حال تاثیرات الکتریسیته چیست؟ ما کلید برق را میزنیم و چراغ روشن می شود. تاثیر الکتریسیته ممکن است جرقه بزند و ما جرقه بزنیم و مثالش هاله ای است که به چشم می آید. خود الکتریسیته را نمی توانیم ببینیم.

  چاکراها هم دقیقاً به همین حالت هستند. نمیتوان دید اما آن ها را انکار هم نمی توان کرد چون با خیلی از مثال های مختلف و منطق های مختلف ثابت می شود وجود دارد و انکار نشدنی است. اینکه بگوییم چون نمیتوانیم ببینیم پس وجود ندارد درست نیست. اما باز هم در این مورد سلیقه و اعتقادات شما مقدم است.

  تعریف چاکرا

  چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. مثلاً در سبک کندالینی می گویند انرژی کندالینی مثل یک مار چرخشی می پیچد و از ستون فقرات به سمت بالا می رود که در واقع همان عملکرد چاکرا ها است.

  تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

   اگر بخواهیم با بحث بدن های روحانی تطبیق دهیم می توان گفت از طریق همین دریچه ها و چاکرا های اصلی هستند که حوزه های مختلف می توانند با هم متصل شوند. در بدن ما 7 چاکرا اصلی وجود داره که در امتداد نخاع از پایین ستون فقرات تا تاج سر انتقال پیدا میکند.

  برای متعادل سازی چاکرا ها راه های بسیار زیادی وجود دارد. همانطور که برای درک ارتباط برقرار کردن با حوزه ها و قلمروهای مختلف بدن های روحانی هم راه های مختلف وجود دارد. مانند: ریکی، کریستال درمانی، یوگا، مدیتیشن، رنگ درمانی. همه این موارد از فعالیت هایی هستند که می‌تواند روی فعالیت چاکراها اثر بگذارد.

  در حالت کلی چاکراها دارای سه وضعیت هستند

  • بالانس یا متعادل
  • عدم تعادل: بیش فعال
  • عدم تعادل: کم فعال

  خیلی از مشکلات ذهنی و فیزیکی به دلیل نبودن و در واقع عدم فعالیت (بیش فعال و یا کم فعال) و عدم کارکرد مناسب چاکراها است. در واقع کارکردشان درست نیست یک جای کار می لنگد! گاهی اوقات گفته می شود مثلا شما فقط روی زخم را بسته ای و ریشه را هنوز پیدا و درمان نکرده ای. گاهی اوقات خیلی از مشکلات عاطفی، ذهنی و جسمی دلیلش میتواند ریشه در لایه های انرژی ما داشته باشد که در چاکرا های بدن های انرژی و روحانی قرار دارند.

  هر چقدر ما بخواهیم این مشکلات را درمان کنیم دوباره برمیگردند زیرا از ریشه حل نشده اند. به همین دلیل چاکرا درمانی و بالانس کردن چاکرا خیلی مهم است. مخصوصاً برای کسانی که در این حوزه کار می کنند، مثلا به عنوان مربی یوگا، ریکی کار و… چون آن ها در تمام مدت فعالیت های می‌کنند که دریچه این چاکرا ها را باز و بسته می کند. (البته به راحتی گفتنش انجام نمی شود)

   افرادی که به صورت پیشرفته ریکی کار می کنند، انرژی سنگین و انرژی آدم های دیگر را احساس می کنند و روی آنها تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل خیلی مهم است قبل از اینکه به عنوان مربی بخواهید خودتان به دیگران آموزش دهید خودتان چاکرا هایتان را پاکسازی کنید.

  معرفی چاکراها

  همان طور که در پاراگراف های قبلی هم گفتیم، چاکراها از امتداد نخاع از استخوان دنبالچه شروع می شوند و تا تاج سر و در امتداد ستون فقرات هستند. جایگاه هایی که قرار است اما در اینجا در مورد آنها صحبت کنیم به صورت نسبی است. چون چاکراها را نمی‌توان دید و نمی‌توان به طور دقیق گفت کجا هستند. همه این توضیحات با توجه به متون و کتب قدیمی هستند که در رابطه با این مسائل وجود دارد و کمی با علم ترکیب شده و به عنوان یک سری اطلاعات در دسترس من و شما قرار گرفته است.

  چاکراهای فرعی هم در بدن وجود دارد. به صورت کلی دریچه های انرژیکی زیادی در بدن وجود دارد ولی 7 چاکرای اصلی از سایر این درچه ها مهم تر است و ما نیز در اینجا به بررسی این 7 چاکرا می پردازیم.

  معرفی چاکرا اول: چاکرای ریشه یا مولادهارا

  معرفی چاکرای ریشه

  چاکرای اول با نام چاکرای مولادهارا یا چاکرای ریشه شناخته می شود که در انتهای ستون فقرات نزدیک دنبالچه قرار دارد. این چاکرای مرکزی است و برای زندگی مادی و زندگی زمینی ما می باشد و اگر دچار انسداد شود، انسان در غریزه های بنیادی دچار عدم تعادل می شود. به طور مثال غریزه هایی مانند احساس امنیت کردن، احساس سرپناه داشتن، نیاز به بقا همه در این چاکرا نمود پیدا می‌کند و خودش را نشان می‌دهد.

  سایر مشخصات چاکرای ریشه: یکسری المان وجود دارد که دانستن آن ها در چاکرا درمانی به شما کمک بسزایی میکند. برای مثال شما به عنوان یک مربی باید بدانید عنصر چاکرای ریشه زمین است، ماده است، از خاک است است، رنگش قرمز است و هرکدام از چاکرا به لحاظ سمبل و نماد یک گل نیلوفر شکلی دارد. سمبل چاکرای ریشه هم گل چهار گل برگ است است، نیلوفر قرمز چهار گلبرگ. ذکری که در مدیتیشن ها برای متعادل کردن استفاده می شود ذکر لام (LAM) است. وضعیت مانترا لام در مرکز گل 4 برگ قرمز است. هر جایی چنین چیزی دیدید، چاکرا ریشه می باشد.

  مشخصات چاکرای ریشه

  رنگ: یک چاکرای اول فعال به رنگ قرمز آتشین میدرخشد.

  عنصر وابسته: خاک

  حس: بویایی

  سمبل (نشانه): لوتوس چهار پر

  اصل پایه: اراده فیزیکی وجود (در قیاس با اراده معنوی وجود در چاکرای هفتم)

  اندامهای وابسته بدن: تمام قسمتهای سخت بدن مثل ستون فقرات، استخوانها، دندانها، و ناخنها، مقعد، راست روده، روده بزرگ، غده پروستات. خون و ساختمان سلولها.

  غدد وابسته: غدد فوق کلیوی.

  غدد فوق کلیوی آدرنالین و نورآدرنالین ترشح می کنند که بر تنظیم گردش خون اثر دارد، از این راه بدن ما قادر است بلافاصله نسبت به خواسته های مختلف واکنش نشان دهد. علاوه بر این غدد فوق کلیوی اثر بارزی بر روی تعادل درجه حرارت بدن دارند.

  نشانه های نجومی و سیاره های وابسته

  حمل (اولین برج از منطقة البروج ) / ماه مارس : شروعی تازه، انرژی حیاتی اولیه، قدرت موفق شدن ، پرخاشگری.

  ثور (دومین برج از منطقة البروج)، صمیمیت با خاک، استحکام، مالکیت، لذات حسی.

  عقرب (هشتمین برج از منطقة البروج) / سیاره پلوتون : وابستگی ناآگاهانه، نیروی جنسی، دگرگونی و نوسازی.

  جدی (دهمین برج از منطقة البروج) / كيوان – زحل : ساختار و استحکام.

  همچنین تعالیم آیور و دایی خورشید را به عنوان اولین سرچشمه کل حیات به چاکرای ریشه نسبت می دهند.

  وضعیت تعادل در چاکرای ریشه: زمانی که چاکرای ریشه بالانس است و هارمونی دارد و در تعادل می باشد، ما احساس امنیت داریم و حس ترس نخواهیم داشت، نسبت به زندگی فیزیکی در صلح و آرامش هستیم، دلخوش هستیم و زندگی برایمان زیباست. در واقع ترسی از کمبود نیازهای اولیه زندگی انسان خاکی مثل مادیات، پول، عشق، سرپناه و غیره نداریم. همه چیز سر جای خودش است و همه چیز روی روال و درست عادی پیش می رود.

  چاکرای ریشه چون خیلی منشا فیزیکی و مادی دارد چاکرایی است که از بدو تولد در انسان وجود دارد و به طور طبیعی از همان اول بالانس و باز است و از بین همه چاکرا هایی که در بدن انسان و در حوزه‌های دیگر وجود دارد، از همه بیشتر با غریزه های انسانی خیلی خیلی سطح پایین مرتبط است است و اگر منطقی هم نگاه کنیم در پایین ترین حد در بدن ما قرار گرفته است.

  اگر چاکرای ریشه بالانس نباشد، یا بیش فعال است، یا کم فعال که در ادامه در مورد هر وضعیت این چاکرا توضیح داده ایم.

  عملکرد موزون چاکرای ریشه

  اگر چاکرای ریشه باز باشد و هماهنگ کار کند، رابطه جسمانی و عمیقی را با زمین، تجربه می کنید و زندگی بارور است. انرژی حیاتی شما سالم خواهد بود. به زندگی وجودتان عمق خواهید داد. ویژگیهای زندگی تان دارای موفقیت، استحکام و قوت درونی خواهد بود.

  احساس شما در چرخه های زندگی طبیعی جای دارد، در تناوب استراحت، فعالیت، مرگ و زندگی مجدد: اعمالتان تحت تأثیر امیال و خلاقیتهایتان به گونه سیاره مادرتان است. همیشه طبق نیروی خلاق «زمین، و کل حیات در طبیعت است. دسترسی به اهدافتان در این دنیا آسان است. زندگی تان با حمایت تزلزل ناپذیر ازلی نگهداری می شود.

  زمین برای شما جای امنی است که همه نیازهایتان را برآورده می سازد مانند : مراقبت غذا، حمایت و امنیت. با خوش بینی خود را بر روی زندگی روی زمین باز میکنید و هر چیزی را با سپاسگزاری از آن قبول میکنید.

  وضعیت بیش فعال در چاکرای ریشه:  زمانی که بیش فعال است ممکن است بخواهیم به خاطر ترس های غریزه بنیادی به شکل خشن بودن، به شکل مشکلات عصبی و عصبانی بودن خودش را نشان دهد. یعنی ترس شما خودش را به حالت خشم و خشونت نشان می دهد.

  عملکرد ناموزون چاکرای ریشه

  اگر چاکرای ریشه درست کار نکند و یا نامتعادل شود، افکار و اعمالتان عمدتا حول محور مالکیتهای مادی و آسایش خاطر دور می زند. افراط در مسائل احساسی و هیجانی، مثل غذای خوب، الكل، سکس و غیره… می خواهید هر کاری را که دلتان خواست انجام دهید.

  بدون اینکه به نتیجه اش فکر کنید؛ و در عین حال دستیابی به آنها برایتان مشکل خواهد بود. تمایل زیادی برای حفظ فاصله و امنیت دارید. در سطح فیزیکی؛ ناتوانی در صرف نظر کردن، مالکیت طلبی که اغلب خود را با یبوست مزاج و اضافه وزن نشان میدهد.

  اعمال تان عموما حول محور موفقیت و نیازهای شخصی دور می زند و نسبت به خواسته های دیگران ناخودآگاه بی توجه هستید. همچنین در فکر سلامتی خود، تغذیه متعادل، استراحت کافی و تعادل و هماهنگی در طول زندگی هستید.

  در نهایت به نگرش خاصی و امیالی که نمی توانید از آنها خود را خلاص کنید چسبیده اید. اگر دل مشغولیهایتان توسط دیگران یا شرایط مورد سؤال قرار گیرد به راحتی ناراحت و آزرده می شوید. حتی گاهی برافروخته و پرخاشگر خواهید شد. انجام ناگهانی خواسته ها و اصول تان یکی دیگر از نشانه های چاکرای ریشه آسیب دیده است.

  در تجزیه و تحلیل نهایی، خشم، غضب و از کوره در رفتن فقط مکانیسمهای دفاعی اند برای زمانی که معمولا احساس عدم امنیت به وجود می آید. در پس این همیشه ترس از دست دادن چیزی هست که به شما احساس امنیت و خوشحالی میدهد، یا چیزی که در بار اول به دستش نیاورده اید.

  دنیا برای شما جایی است که باید به بهانه حفظ امنیت بقای بشر در آن حاکم باشید و استثمار کنید، از اینرو در این روزها سوءاستفاده از منابع طبیعی و از بین بردن تعادل طبیعی زمین دال بر اختلال عملکرد چاکرای ریشه اکثر جمعیت دنیاست.

  وضعیت کم فعال در چاکرای ریشه: زمانی که کم فعال است شما حس می کنید هدفتان را از دست داده اید، دلسردی به وجود می‌آید و از آنجایی که در درون خودتان برای بقا و برای کمترین غریزه های بنیادی که شما به عنوان انسان به آن نیاز دارید ترس دارید و چون این چاکرا بالانس نیست و به آن نمی رسید، این ترس به جایی که خودش را به صورت حالت قبل (وضعیت بیش فعالی) نشان دهد، خودش را با افسردگی، عدم توانایی تمرکز کردن روی چیزی و نظم نداشتن در کاری نشان می دهد و ترس تمام وجودتان را میگیرد و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

  کم کاری در چاکرای ریشه

  اگر چاکرای ریشه شما قفل یا بسته باشد، هم از نظر فیزیکی بنیه ای ضعیف دارید و هم از نظر احساسی کم تحمل اید. خیلی چیزها در زندگی ناراحتتان می کند، به شدت در حالت دودلی و تردید به سر می برید. ممکن است احساس کنید انگار جایگاه خودتان را دارید از دست میدهید یا معلق بودن، یا کاملا احساس عدم کفایت ذهنی داشته باشید.

  برایتان مشکل است که با مسائل روزمره زندگی روبه رو شوید و غالبا برای انجام آنها فاقد ثبات و نیرو هستید. در اغلب اوقات زندگی را همچون بار سنگینی احساس میکنید به جای اینکه لذت ببرید، و اکثر مواقع در آرزوی راه آسان و پرلذت و کم دردسر زندگی اید.

  اگر چاکراهای بالاتر بهبود یافته باشند به ضرر چاکراهای پایین تر است، این احساس که حقیقتا متعلق به این دنیا نیستند ممکن است باعث کم کاری چاکرای ریشه شود. اگر چاکرای کمری و شبکه خورشیدی هم بسته باشند ممکن است احساس بی اشتهایی مرضی پیدا کنید چون جذب هر نیروی حیاتی اساسی از راه چاکرای ریشه به سختی صورت می گیرد، و این نشانه ای است برای میل به گریختن در شما. به هرحال روبه رو شدن با مشکلات زندگی را آن قدر ادامه میدهید تا یاد بگیرید که آنها را به عنوان نقاط عطفی در راه رشد کل نگرانه قبول کنید.

  متعادل کردن چاکرای ریشه: یکی از راه های متعادل کردن چاکرای ریشه مدیتیشن کردن است. می‌توانید از ذکر لام در مدیتیشن استفاده کنید، به بالانس کردن و متعادل کردن کمک می‌کند. البته مدیتیشن روشی است که برای همه چاکراها استفاده می‌شود از هر ذکر چاکرا در هنگام مدیتیشن با تمرکز بر روی همان چاکرا استفاده می کنیم.

  بیماری های عدم تعادل چاکرای ریشه: در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای ریشه او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

  • چاقی
  • صدمات، از جمله شکستگی
  • اختالالت در عادات روده
  • ترومبوفلبیت
  • حساسیت بیش از حد

  معرفی چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا سوادهیستانا (Swadhisthana)

  معرفی چاکرای خاجی

  چاکرای دوم چاکرای خاجی یا سوادهیستانا نام دارد و در بدن انسان از لحاظ جایگاهی زیر ناف و پایین ستون فقرات قرار دارد. ولی کمی بالای چاکرای ریشه است. زیر ناف بالای چاکرای ریشه.

  این چاکرا به دلیل اینکه در پایین ترین قسمت بدن انسان بین پاها قرار دارد و نزدیک به آلت تناسلی است، خیلی مواقع افراد فکر می کنند مربوط به مسائل جنسی است. خیلی مواقع هم به اشتباه می‌گویند چاکرای اول چون همه باز است مربوط به مسائل جنسی است. پس اولا چاکرا اول ربطی به مسائل جنسی ندارد دوماً جایگاه آن آلت تناسلی است.

  چاکرای خاجی یا سوادهیستانا که برعکس تصور خیلی ها که چاکرای اول است، این چاکرا مسئول حس های ما و مسئول نفس ما است و فقط مربوط به مسائل جنسی نیست. پست مربوط به تمام حس های ما می‌شود است. به طور مثال حس سرخوشی و یا بعضی افراد که مشکلات اعتیاد دارند از این چاکرا می آید. یکسری لذت های نفس است. یکسری لذت هایی که در زندگی انسان خاکی وجود دارد.

  خواندن
  خواب فرصتی برای هماهنگی دوباره انرژی است

  سایر مشخصات چاکرای خاجی: عنصر آب، رنگ نارنجی، لوتوس نارنجی که شش گلبرگ دارد، ذکرش وام (Vam) و مانترا آن Bija Mantra است. دانستن رنگ ها برای چاکراتراپی خیلی کمک کننده است. زمانی که در ذهن تصور می کنید، از رنگ مربوطه برای بالانس کردن کمک بگیرید. مثلا پوشیدن لباس رنگی، کریستال رنگی که از لحاظ رنگ درمانی تعادل سازی کمک میکند. رنگ های چاکرا به شکل رنگهای رنگین کمان بالا میروند.

  مشخصات چاکرای خاجی

  رنگ: نارنجی

  عنصر وابسته: آب

  حس: چشایی

  سمبل (نشانه): نیلوفر ۶ پر

  اصل اساسی: خلق وجود (تولید مثل)

  اندام های وابسته بدن: لگن خاصره، اندامهای جنسی، کلیه ها، مثانه. تمام مایعات بدن مثل خون، لنف، ترشحات معده، اسپرم.

  غدد وابسته: گونادها، تخمدان ها، پروستات، بیضه ها. کار گونادها شامل خصوصیات جنسی زن و مرد میشود و همچنین تنظیم کننده دوره پریود خانم هاست.

  نشانه های نجومی و سیاره های وابسته

  خرچنگ / ماه : پراحساس، پذیرا، خلاق

  میزان (هفتمین، و منطقة البروج) / ونوس: توجه به «خویشتن» خویش ارتباط براساس مشارکت، لذت پرستی، خلاقیت.

  عقرب / سیاره پلوتون: امیال نفسانی، تغییر دادن خصوصیات فردی از راه رها کردن اِگو (ego) در روابط جنسی.

  توجه: گاهی چاکرای دوم را مرکز طحال هم می نامند، هر چند این مهمترین چاکرای فرعی است که با چاکرای سوم ارتباط زیادی دارد. این تغییر سیستم چاکرای اصلی در بعضی از مدارس خصوصی ابداع شده که در آن رابطه جنسی نفی می شود، این اواخر در مدارس مختلف سیستمهای گوناگونی را تلفیق کرده اند، به این دلیل است که روابط جنسی گاهی به چاکرای طحال مرکز ریشه نسبت داده می شود.

  وضعیت تعادل در چاکرای خاجی: زمانی که چاکرای خاجی بالانس است و در هارمونی قرار دارد، شخص خیلی خلاق است و از لحاظ احساسی پایدار و دارای ثبات می باشد. انرژی مثبت بالایی در زندگی دارد و از رابطه جنسی اش در بسیار لذت می برد. پاکدامن است و نسبت به انرژی جنسی خود وفادار است صداقت دارد. پس اگر آدم خلاق هستید از انرژی های نفسانی خود در جهت درست استفاده کنید. در اینجا منظور انرژی مثبت افراطی  نیست. نسبت به همه چیز خوش بین هستید و همیشه دو نیمه لیوان را می بینید از دور و برخود الهام می‌گیرید و به طور کلی همه احساسات و عواطف در ثبات و چاکرای خاجی شما در تعادل است.

  عملکرد موزون چاکرای خاجی

  عملکرد موزون چاکرای خاجی باز خود را در جریان طبیعی زندگی احساسات نشان می دهد. در ارتباط با دیگران باز رفتار می کنید، به خصوص در مقابل جنس مخالف و رفتار طبیعی دارید. رابطه جنسی با معشوق فرصتی است تا در رقص خلقت که توسط انرژیهای مؤنث و مذکر صورت می گیرد شرکت کنید، بنابراین کمک میکند تا با تمام وجود یکی شدن با طبیعت را حس و تجربه کنید و به تدریج به سوی یکپارچگی و وحدت بروید.

  وقتی چاکرای خاجی هماهنگ کار کند جریان انرژی خلاق حیات را در درون بدن و روان و ذهن تان جاری احساس می کنید. با این جریان در شعف عمیق خلقت قرار می گیرید و زندگی دائما شما را سرشار از شور و اشتیاق و شگفتی میکند. احساسات شما واقعی و درست، اعمالتان خلاق است. آنها نه تنها در زندگی خودتان بلکه برای دیگران نیز ایجاد انگیزه می کنند.

  وضعیت بیش فعال در چاکرای خاجی: زمانی که چاکرای خاجی بیش فعال می‌شود ممکن است مریض باشید، حرص و آز و طمع داشته باشید، شهوت خیلی زیادی داشته باشید، اعتیاد به مواد و روابط جنسی یا چیزهای این مدلی در واقع از چیزهایی لذت می برید که برای بدن شما خوب نیست و زیاد است و سالم نیست.

  کسی که رابطه جنسی خیلی زیاد یا متعدد دارد سالم نیست یا کسی که به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد سالم نیست و نسبت به خود کمک کننده نیست و همه این موارد زمانی رخ می دهد که چاکراهای دوم شخص بیش فعال باشد.

  عملکرد ناموزون چاکرای خاجی

  بد کار کردن چاکرای خاجی معمولا در سن بلوغ به وجود می آید. بیدار شدن انرژیهای جنسی بی ثباتی ایجاد می کند و والدین، مربیان به ندرت توانایی آموزش درست به جوانها را دارند که چگونه این انرژی را کنترل کنند. غالباء کمبود محبت و نوازش که ریشه در دوران کودکی دارد، وجود دارد. که این ممکن است بعدا به نفی یا سرکوب امیال جنسی منتهی شود.

  در نتیجه انرژی خلاق جنسی صریحا ابراز نمی شود و در راه نامناسب خود را نشان میدهد، اغلب با زیاده روی در رابطه جنسی، خیال پردازی و یا سرکوب امیال که گاه گاه به صورت طغیان انرژی اتفاق می افتد، و همچنین ممکن است به حالتی شبیه به اعتیاد به مواد مخدر درآید.

  در اینجا، انرژی خلاق جنسی درست شناخته نشده و در جهت غلط به کار برده میشود. در هر دو صورت، نسبت به جنس مخالف حالت دودلی و تنش پیدا شده. شهوت پرستی نسبتا بی ادبانه ایجاد می شود و به اجبار می خواهید در امیال جنسی موفق شوید و مورد توجه قرار گیرید.

  یا شاید در حسرت یک رابطه جنسی رضایت بخش باشید بدون اینکه از این حقیقت آگاه باشید. علت اینکه نمی توانید به آن دست یابید در درون خودتان است.

  با فقدان پاکدامنی و صراحت طبیعی در ارتباط با انرژیهای جنسی، ابراز این انرژیها را در طبیعت» محکوم می کنید و آنها دیگر نه آزاد هستند برای تاثیر متقابل نیروهای «ین» و «یانگ» و نه شما می توانید حیرت بی آلایش معجزه های حیات را احساس کنید.

  وضعیت کم فعال در چاکرای خاجی: زمانی که کم فعال است شما هیچ انگیزه ای در واقع ندارید، شور و شعف خود را از دست میدهید و غرایز نفسانی ممکن است کلا وجود نداشته باشد و هیچ میل جنسی نخواهید داشت. اصلا نمیدانید از لحاظ احساسی جنسی و از لحاظ نفسانی چه می‌خواهید. کسی که به این صورت است اصطلاحا می گوییم تبدیل به گیاه شده!

  کم کاری در چاکرای خاجی

  در اغلب موارد کم کاری مرکز خاجی می تواند نشانی در دوران کودکی و طفولیت داشته باشد. احتمالاَ والدین تان احساسات و ارتباط شان را کنترل می کردند و شما کمبود لذت هایی حسی مانند نوازش، مهر و عطوفت را تجربه کرده اید، و در نتیجه، در چنین فضایی احساسات تان را سرکوب کرده و آنتن هایی را که گیرنده پیام های احساسی هستند جمع کرده اید.

  در دوران بلوغ به کلی مانع رشد انرژی های جنسی شده اید. نتیجه این «موفقیت» واپس زدگی، فقدان عزت نفس، فلج عاطفی و سرد مزاجی است. زندگی در نظرتان غم انگیز، کسل کننده و بی ارزش است.

  بیماری های عدم تعادل چاکرای خاجی: در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای خاجی او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

  • ناباروری
  • سقط جنین و یا زایمان بچه مرده
  • تولد با بیماری های ارثی، تغییر شکل
  • زنا
  • بیماری های جنسی منتقل می شود
  • درماتیت
  • سرد مزاجی (ناتوانی جنسی) و یا پشت، بی بندوباری
  • بیماری های سیستم ادراری تناسلی (فیبروئید، کیست، پروستاتیت)

  معرفی چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا (Manipura/Nabhi)

  معرفی چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا

  جایگاه چاکرای شبکه خورشیدی در بدن بالای ناف و پایین قفسه سینه قرار دارد. در امتداد ستون فقرات است و به اراده و اعتماد به نفس فرد مربوط می شود.

  سایر مشخصات چاکرای شبکه خورشیدی: عنصر آتش، رنگ زرد، لوتوس 10 گل برگ، ذکر مانترا رام (Ram)

  مشخصات چاکرای شبکه خورشیدی

  رنگ: زرد طلایی

  عنصر وابسته: آتش

  حس: بینایی

  سمبل (نشانه): نیلوفر ده پر

  اصل اساسی: قالب وجود

  اندام های وابسته بدن: قسمت تحتانی پشت، شکم، دستگاه گوارش، معده، کبد، طحال، کیسه صفرا، دستگاه عصبی خودکار (غیرارادی)

  غده وابسته: پانکراس (کبد)

  پانکراس نقش مهمی در هضم غذا دارد. هورمون انسولین ترشح می کند که در تنظیم قند خون و همچنین در سوخت و ساز کربوهیدراتها مؤثر است. آنزیمهایی که توسط پانکراس ترشح می شود در ایجاد تعادل چربیها و پروتئین بدن اهمیت فراوانی دارند.

  نشانه های نجومی و سیاره های وابسته:

  اسد / خورشید: گرما، قدرت، وفور نعمت، تلاش برای شهرت، قدرت و مقام اجتماعی

  قوس / ژوپیتر (مشتری): اظهار تجربه زندگی، رشد و توسعه، ساخت و تولید، خرد، یکپارچگی.

  سنبله / تیر (عطارد): طبقه بندی، تجزیه و تحلیل، سازگاری، از خود گذشتگی و خدمت فداکارانه.

  مریخ: انرژی و فعالیت، میل به عمل، ابراز وجود.

  وضعیت تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که این چاکرا بالانس و در هارمونی است شما اعتماد به نفس دارید، اراده بسیار قوی دارید تعریف درستی از خودتان دارید و میدانید جایگاه شما کجاست. تصمیماتی را که می خواهید انجام میدید و دقیقا میدانید از خود و زندگی تان چه می خواهید. افق مشخصی دارید و به همانجا هم میروید و از آنجایی که میدانید چی میخواهید و به کجا می روید، در نتیجه به چیزی که میخواهید نیز قطعا میرسید.

  عملکرد موزون در چاکرای شبکه خورشیدی

  یک چاکرای سوم باز همراه با علمکردی هماهنگ احساس آرامش می آفریند و با «خود» واقعی تان، با زندگی در کل و جایگاه تان در زندگی به طور خاص، هماهنگی درونی ایجاد می کند. می توانید خود را کاملا باور کنید و همچنین به احساس دیگران و ویژگی های شخصیتی آنها احترام بگذارید.

  به طور طبیعی دارای این ظرفیت هستید که احساسات، آرزوها و آنچه را در زندگی تجربه کرده اید بپذیرید، آنها را در «جلوه ای درست» ببینید و بخش ضروری از پیشرفت خود بدانید. بدین نحو می توانید احساسات، آرزوها و تجربیات تان را با هم تلفیق کنید که در چنین وضعیتی به سوی یکپارچگی هدایت می شوید.

  تمام اعمالتان خود به خود در هماهنگی با قوانین کیهانی تعادل طبیعی قرار دارند که با کل جهان و همه هستی بشر کار می کند. زمانی که اعمالتان به پیشرفت معنوی و ثروت مادی تان کمک کند چه در مورد خود و چه در مورد دیگران در تحولی کلی قرار دارید. سرشار از نور و انرژی هستید، نور درونتان بدنتان را نیز در بر میگیرد. شما را از امواج منفی و تشعشعات محیط اطراف مصون می دارد.

  اگر چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج تان هم باز باشد، تمام چیزهای قابل رؤیت را که از امواج نور مختلف تشکیل شده اند را تشخیص خواهید داد. آرزوهای تان خود به خود تحقق خواهند یافت چون ارتباط شما با انرژی نور موجود در تمام چیزهایی که به دنبالش هستید بسیار نزدیک است به همین دلیل به طرف خود جذب شان می کنید.

  بنابراین در آگاهی زندگی می کنید که برکت حق مسلم و میراث الهی شماست.

  وضعیت بیش فعال در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که بیش فعال است باعث می شود فرد دچار خود بزرگ بینی می شود، فکر می کند از همه برتر است و همه چیز را میتواند کنترل کند. مهربانی درون اش وجود ندارد، همه چیز را میخواهد خودش کنترل کند و فکر میکند که از همه به فاصله خیلی زیادی یبالا است و هیچ کس به پای او نمیرسد. این اشخاص اصطلاحا مانی پورا خیلی فعال دارند.

  عملکرد ناموزون در چاکرای شبکه خورشیدی

  وقتی چاکرای سوم یک طرفه کار کند یا درست کار نکند، می خواهید همه چیز طبق خواسته های شما انجام شود، دوست دارید دنیای درون و بیرون را کنترل کنید، می خواهید غلبه و اعمال قدرت کنید. با این وجود از درون ناآرام و ناراضی هستید. احتمالا در طول دوره کودکی و یا نوجوانی طرد شدن را تجربه کرده اید.

  بنابراین توانایی این را ندارید که ارزشهای خود را رشد دهید و در نتیجه نخواهید توانست شناخت و رضایت درونی در دنیای مادی نیز پیدا کنید. اصرار فراوان دارید تا فعالیتهای بیرونی را افزایش دهید تا بتوانید احساسات آزارنده، کمبودها و نقطه ضعف ها را بپوشانید. نیاز به آرامش درونی دارید و به سختی می توانید چیزها را رها کنید تا آرام شوید.

  پذیرفته شدن و رفاه مادی در مراحل ابتدایی اهمیت قرار دارند و شاید شما در به دست آوردن آنها کاملا موفق باشید. به نظرتان هیچ چیزی ممکن نیست شما را وادار به سرکوب احساسات ناخوشایند کند حتی اگر پدیده آزاردهنده ای باشد. در نتیجه، احساساتتان متوقف می شود.

  اما گاه و بیگاه دیوار کنترل را شکسته و به حالت دفاعی همچون سیل طغیان می کند، و هدایت آن در جهت صحیح برایتان غیرممکن است. به آسانی شدید ناراحت می شوید، اما نگرانی و ناآرامی شما واکنش همه خشمی است که در طول زمان طولانی فروخورده اید.

  نهایتا روزی اذعان خواهید کرد که آن تلاش برای بدست آوردن ارزشهای مادی و شدت نمی تواند برای زمان طولانی شما را ارضا کند.

  وضعیت کم فعال در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که این چاکرا کم فعال است، شخص دچار ضعف می شود و به خودش اصلاً باور ندارد، دائما فکر میکند که کم هست و دائما می ترسد که مورد قضاوت قرار بگیرد. اعتماد به نفس خیلی پایینی دارد احساس میکند که ضعیف است یا به لحاظ اینکه نمی تواند کاری را انجام دهد شاید هم ضعیف باشد. کارای را تا میانه آن پیش می رود و ادامه اش فکر می کند اراده ضعیفی دارد.

  به واسطه این موارد و حس ها انسان به شدت وابسته ای است. چون خودش احساس ضعف میکند و اعتماد به نفس ندارد و تصمیم هایش را نمی تواند عملی کند. به همین دلیل خیلی وابسته است و دائما به دیگران نیاز دارد.

  کم کاری در چاکرای شبکه خورشیدی

  کم کاری چاکرای سوم شما را مأیوس و ناامید می کند. همه جا مانع می بینید، سدهایی که مانع تحقق خواسته های شما می شوند.

  احتمالا آزادی شخصیت تان در زمان کودکی به شدت محدود شده است، از آنجایی که ترس از دست دادن تأیید والدین و معلمان را داشته اید، در ابراز احساسات کلا تردید کرده اید و اغلب آنها را که می توانستید تحمل کنید سرکوب کرده اید. این باعث شده تا «خاکستر احساسات» تلمبار شده، چیزی که الان انرژی آتشین چاکرای شبکه خورشیدی را خاموش کرده و افکار و اعمال خودجوش و قدرت تان را می رباید.

  حتی در حال حاضر هم سعی دارید مورد تأیید و قبول قرار گیرید اما چیزی که به دست می آورید عدم پذیرش و سازگاری احساسات و امیال حیاتی خودتان است. وقتی با مشکلی روبه رو می شوید احساس ناراحتی و تردید پیدا می کنید، یا به شدت عصبی می شوید و اعمالتان بی نظم و بی برنامه می شود.

  اگر امکان داشته باشد، ترجیح می دهید از تمام مبارزه های جدید زندگی خود را دور کنید، تجربیات غیرمعمول زندگی شما را می ترساند و در واق احساس می کنید قادر نیستید با چیزی به اصطلاح «تلاش برای بقا» دست و پنج نرم کنید.

  بیماری های عدم تعادل چاکرای شبکه خورشیدی: در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای شبکه خورشیدی او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

  • استرس روانی (احساس اضطراب، ترس)
  • بیماری های کبد و کیسه صفرا
  • زخم
  • تشکیل سنگ
  • پانکراتیت
  • دیابت
  • ناباروری

  به پایان بخش اول معرفی چاکراها و وضعیت هر چاکرا رسیدیم. در بخش دوم به سراغ 4 چاکرای باقی مانده از 7 چاکرا اصلی می رویم و در مورد آن ها صحبت می کنیم. همچنین در انتها نیز در مورد وضعیت سیاره حاکم بر روز تولد صحبت خواهیم کرد.

  سوالات مرتبط:

  چاکرا چیست؟

  چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

  در بدن انسان چند چاکرا وجود دارد؟

  تعداد چاکراها در بدن به طور دقیق مشخص نیست ولی به دو گروه فرعی و اصلی تقسیم می شوند. که گروه اصلی شامل 7 چاکرا با نام های: چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای شبکه خورشیدی، چاکرای قلب، چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج سر می باشد.