چاکرا چیست؟ + انواع وضعیت هر چاکرا

در این مطلب می خواهیم به سوال چاکرا چیست؟ پاسخ کامل بدهیم و طور مفصل در مورد آن ها صحبت کنیم و انواع وضعیت هر چاکرا را برای شما تشریح نماییم. دانستن این موارد تاثیر بسیار زیادی در تشخیص وضعیت روحی شما دارد و به شما کمک می کند تا بهتر شرایط فعلی که در آن هستید را درک کنید. برای آشنایی با 7 چاکرای اصلی و وضعیت آن ها در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

بدن ها بررسی شدند چه از نظر هفت بدن روحانی چه از منظر فلسفه هندو. چاکراها در هر دو نظریه وجود دارد و هر چاکرا در قلمرو های مختلف یا حوزه‌های مختلف هر کدام برای خود دنیایی دارند و هر کدام از بدن ها سیستم چاکرایی برای خود دارند.

اکنون می خواهیم در خصوص سیستم چاکرایی که در بدن خود ما وجود دارد صحبت کنیم و قطعاً با حوزه های دیگر مرتبط است چون همه این موارد به لحاظ انرژیکی به هم متصل هستند و تاثیرگذار هستند. تمام جهان هستی از انرژی تشکیل شده است. از منظر انرژی پس مسلما بدن ما نیز از انرژی تشکیل شده و درون بدن ما انرژی است.

در ادامه می توانید کتاب کاملی که در مورد چاکراها توسط وبسایت سینرژی با ناهید تهیه شده است را به صورت رایگان دانلود کنید.

 • دانلود کتاب منسوبات چاکراها
 • حجم فایل : 1.2 مگابایت
 • منبع : وبسایت سینرژی با ناهید
 • اینستاگرام سینرژی با ناهید
 • راهنما
  جهت دانلود سریع تر، لینک دانلود را در آدرس بار نرم افزار اینترنت دانلود منیجر کپی کنید.

   

  همچنین مطالب ذکر شده در کتاب را می توانید از ادامه مطلب مطالعه کنید.

  مثالی در رابطه با چاکراها

  چاکرا ها مثل الکتریسیته می مانند شما نمی توانید ببینید کسی نمی تواند بگوید الکتریسیته را می‌بینم. تنها می‌توانیم نتیجه و تاثیراتش را ببینیم. حال تاثیرات الکتریسیته چیست؟ ما کلید برق را میزنیم و چراغ روشن می شود. تاثیر الکتریسیته ممکن است جرقه بزند و ما جرقه بزنیم و مثالش هاله ای است که به چشم می آید. خود الکتریسیته را نمی توانیم ببینیم.

  چاکراها هم دقیقاً به همین حالت هستند. نمیتوان دید اما آن ها را انکار هم نمی توان کرد چون با خیلی از مثال های مختلف و منطق های مختلف ثابت می شود وجود دارد و انکار نشدنی است. اینکه بگوییم چون نمیتوانیم ببینیم پس وجود ندارد درست نیست. اما باز هم در این مورد سلیقه و اعتقادات شما مقدم است.

  چاکرا چیست؟

  اکنون به پاسخ سوال چاکرا چیست؟ می رسیم. چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. مثلاً در سبک کندالینی می گویند انرژی کندالینی مثل یک مار چرخشی می پیچد و از ستون فقرات به سمت بالا می رود که در واقع همان عملکرد چاکرا ها است.

  تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

   اگر بخواهیم با بحث بدن های روحانی تطبیق دهیم می توان گفت از طریق همین دریچه ها و چاکرا های اصلی هستند که حوزه های مختلف می توانند با هم متصل شوند. در بدن ما 7 چاکرا اصلی وجود داره که در امتداد نخاع از پایین ستون فقرات تا تاج سر انتقال پیدا میکند.

  برای متعادل سازی چاکرا ها راه های بسیار زیادی وجود دارد. همانطور که برای درک ارتباط برقرار کردن با حوزه ها و قلمروهای مختلف بدن های روحانی هم راه های مختلف وجود دارد. مانند: ریکی، کریستال درمانی، یوگا، مدیتیشن، رنگ درمانی. همه این موارد از فعالیت هایی هستند که می‌تواند روی فعالیت چاکراها اثر بگذارد.

  انواع وضعیت هر چاکرا

  در حالت کلی چاکراها دارای سه وضعیت هستند.

  • بالانس یا متعادل
  • عدم تعادل: بیش فعال
  • عدم تعادل: کم فعال

  خیلی از مشکلات ذهنی و فیزیکی به دلیل نبودن و در واقع عدم فعالیت (بیش فعال و یا کم فعال) و عدم کارکرد مناسب چاکراها است. در واقع کارکردشان درست نیست یک جای کار می لنگد! گاهی اوقات گفته می شود مثلا شما فقط روی زخم را بسته ای و ریشه را هنوز پیدا و درمان نکرده ای. گاهی اوقات خیلی از مشکلات عاطفی، ذهنی و جسمی دلیلش میتواند ریشه در لایه های انرژی ما داشته باشد که در چاکرا های بدن های انرژی و روحانی قرار دارند.

  هر چقدر ما بخواهیم این مشکلات را درمان کنیم دوباره برمیگردند زیرا از ریشه حل نشده اند. به همین دلیل چاکرا درمانی و بالانس کردن چاکرا خیلی مهم است. مخصوصاً برای کسانی که در این حوزه کار می کنند، مثلا به عنوان مربی یوگا، ریکی کار و… چون آن ها در تمام مدت فعالیت های می‌کنند که دریچه این چاکرا ها را باز و بسته می کند. (البته به راحتی گفتنش انجام نمی شود)

   افرادی که به صورت پیشرفته ریکی کار می کنند، انرژی سنگین و انرژی آدم های دیگر را احساس می کنند و روی آنها تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل خیلی مهم است قبل از اینکه به عنوان مربی بخواهید خودتان به دیگران آموزش دهید خودتان چاکرا هایتان را پاکسازی کنید.

  معرفی 7 چاکرا اصلی

  همان طور که در پاراگراف های قبلی هم گفتیم، چاکراها از امتداد نخاع از استخوان دنبالچه شروع می شوند و تا تاج سر و در امتداد ستون فقرات هستند. جایگاه هایی که قرار است اما در اینجا در مورد آنها صحبت کنیم به صورت نسبی است. چون چاکراها را نمی‌توان دید و نمی‌توان به طور دقیق گفت کجا هستند. همه این توضیحات با توجه به متون و کتب قدیمی هستند که در رابطه با این مسائل وجود دارد و کمی با علم ترکیب شده و به عنوان یک سری اطلاعات در دسترس من و شما قرار گرفته است.

  چاکراهای فرعی هم در بدن وجود دارد. به صورت کلی دریچه های انرژیکی زیادی در بدن وجود دارد ولی 7 چاکرای اصلی از سایر این درچه ها مهم تر است و ما نیز در اینجا به بررسی این 7 چاکرا می پردازیم.

  چاکرا اول: چاکرای ریشه یا مولادهارا

  معرفی چاکرای ریشه

  چاکرای اول با نام چاکرای مولادهارا یا چاکرای ریشه شناخته می شود که در انتهای ستون فقرات نزدیک دنبالچه قرار دارد. این چاکرای مرکزی است و برای زندگی مادی و زندگی زمینی ما می باشد و اگر دچار انسداد شود، انسان در غریزه های بنیادی دچار عدم تعادل می شود. به طور مثال غریزه هایی مانند احساس امنیت کردن، احساس سرپناه داشتن، نیاز به بقا همه در این چاکرا نمود پیدا می‌کند و خودش را نشان می‌دهد.

  سایر مشخصات چاکرای ریشه: یکسری المان وجود دارد که دانستن آن ها در چاکرا درمانی به شما کمک بسزایی میکند. برای مثال شما به عنوان یک مربی باید بدانید عنصر چاکرای ریشه زمین است، ماده است، از خاک است است، رنگش قرمز است و هرکدام از چاکرا به لحاظ سمبل و نماد یک گل نیلوفر شکلی دارد. سمبل چاکرای ریشه هم گل چهار گل برگ است است، نیلوفر قرمز چهار گلبرگ. ذکری که در مدیتیشن ها برای متعادل کردن استفاده می شود ذکر لام (LAM) است. وضعیت مانترا لام در مرکز گل 4 برگ قرمز است. هر جایی چنین چیزی دیدید، چاکرا ریشه می باشد.

  اگر می خواهید جزئیات بیشتری از چاکرای ریشه را بشناسید، با عملکرد آن در وضعیت های مختلف آشنا شوید و بیماری هایی که در حالت عدم تعادل چاکرای ریشه (مولادهارا) رخ می دهند را بدانید، به صفحه 0 تا 100 چاکرای ریشه و عملکرد آن در وبسایت مراجعه کنید.

  چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا سوادهیستانا (Swadhisthana)

  معرفی چاکرای خاجی

  چاکرای دوم چاکرای خاجی یا سوادهیستانا نام دارد و در بدن انسان از لحاظ جایگاهی زیر ناف و پایین ستون فقرات قرار دارد. ولی کمی بالای چاکرای ریشه است. زیر ناف بالای چاکرای ریشه.

  این چاکرا به دلیل اینکه در پایین ترین قسمت بدن انسان بین پاها قرار دارد و نزدیک به آلت تناسلی است، خیلی مواقع افراد فکر می کنند مربوط به مسائل جنسی است. خیلی مواقع هم به اشتباه می‌گویند چاکرای اول چون همه باز است مربوط به مسائل جنسی است. پس اولا چاکرا اول ربطی به مسائل جنسی ندارد دوماً جایگاه آن آلت تناسلی است.

  خواندن
  آموزش پرانایاما: شات چاکراها و نادی ها – قسمت پنجم

  چاکرا خاجی یا سوادهیستانا که برعکس تصور خیلی ها که چاکرای اول است، این چاکرا مسئول حس های ما و مسئول نفس ما است و فقط مربوط به مسائل جنسی نیست. پست مربوط به تمام حس های ما می‌شود است. به طور مثال حس سرخوشی و یا بعضی افراد که مشکلات اعتیاد دارند از این چاکرا می آید. یکسری لذت های نفس است. یکسری لذت هایی که در زندگی انسان خاکی وجود دارد.

  برای آشنایی بیشتر با چاکرا خاجی و نحوه عملکرد آن در وضعیت های مختلف، به صفحه 0 تا 100 چاکرای خاجی و عملکرد آن مراجعه کنید.

  چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا (Manipura/Nabhi)

  معرفی چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا

  جایگاه چاکرای شبکه خورشیدی در بدن بالای ناف و پایین قفسه سینه قرار دارد. در امتداد ستون فقرات است و به اراده و اعتماد به نفس فرد مربوط می شود.

  چاکرای شبکه خورشیدی که به آن چاکرای شبکه عصبی زیر معده -مانی پورا نیز می گویند با طیف رنگی زرد و زرد طلایی مرتبط است که نشان دهنده عقل، هوش و ذهنیت انسان می باشد. همان طور که ذکر شد، این چاکرا بالاتر از ناف قرار دارد. رنگ زرد این چارا تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی آن برای بیماری دیابت و یبوست و همچنین کنترل‌ چاقی بسیار مناسب است. عنصر آتش، لوتوس 10 گل برگ و ذکر مانترا رام (Ram) از دیگر مشخصات این چاکرا است.

  اگر دوست دارید با سایر مشخصات چاکرای شبکه خورشیدی و انواع وضعیت ها و عملکردهای آن آشنا شوید، مقاله 0 تا 100 چاکرای شبکه خورشیدی را در وبسایت مطالعه کنید.

  چاکرای چهارم: چاکرای قلب یا آناهاتا (Anahata)

  معرفی چاکرای قلب

  چاکرای قلب چهارمین Chakra در بین 7 چاکرای اصلی ما می باشد. برای بالانس چاکراها چه برای خودتان و چه برای شاگردتان (اگر مربی هستید) از آساناهای تمرین ها استفاده کنید که به طور خاص روی آن چاکراها کار کنید. به طور مثال با کسی کار میکنید که چاکرای خاجی او مشکل دارد. مثلاً بیش فعال یا کم فعال است و مثلاً اعتیاد دارد.

  شما برای این شخص باید از آساناهایی استفاده کنید که بیشتر به بالانس شدن این چاکرا کمک کند. جایگاه آن در وسط جناق سینه نزدیک قلب محل همدلی، عشق و فقط مهربانی، محبت و عاشق شدن است و هر چیزی که به قلب ها بستگی دارد جایگاه آن در چاکرای قلب است.

  مشخصات کلی چاکرای قلب: عنصر هوا، رنگ سبز، لوتوس ۱۲ گل برگ در اطراف یک ستاره شش ضلعی قرار گرفتند یا شبیه به مثلث داوود (نشان یهودی ها) است. شاید پیشتر دیده باشید که به صورت دو مثلث برعکس یک ستاره شش ضلعی را تشکیل می دهد و دور آن یک لوتوس ۱۲ گلبرگ است که سبز رنگ می باشد. ذکر این چاکرا: Yam

  برای دانستن سایر مشخصات چاکرای قلب، عملکرد آن در وضعیت های مختلف، بیماری های مرتبط با این چاکرا و… به صفحه 0 تا 100 چاکرای قلب و عملکردهای آن مراجعه کنید.

  چاکرای پنجم: چاکرای گلو یا ویشودها (Vishuddha)

  معرفی چاکرای گلو

  چاکرای پنجم ما چاکرا گلو یا ویشودها (به انگلیسی: Vishuddha) نام دارد و محل این چاکرا در قسمت تیروئید، بالای جناق سینه بین استخوانهای ترقوه قرار گرفته است.

  این چاکرا، مربوط به ارتباطات ما است و ما از طریق آن با دیگران و محیط اطراف ارتباط برقرار می کنیم. انرژی هایمان را در شکل مانیفست بیان میکنیم و ظهور پیدا می کند و جایی است که میتوانیم تعاملاتمان را در آنجا کنترل کنیم.

  مشخصات کلی چاکرای گلو: عنصر اثیری، رنگ آبی، گلبرگ های یک لوتوس آبی با ۱۶ گلبرگ، ذکر هام (Ham).

  با پاکسازی و تقویت چاکرای گلو می توانید قدرت بیان، فن سخنوری، تون صدا و قدرت مذاکره خود را افزایش دهید و به فردی با حرف های تاثیرگذار تبدیل شوید. اگر دوست دارید با این Chakra، مشخصات آن، انواع وضعیت و عملکردهای آن، نحوه پاکسازی آن و… بیشتر آشنا شوید، مقاله 0 تا 100 چاکرای گلو و عملکرد آن را مطالعه کنید.

  چاکرای ششم: چاکرای چشم سوم یا آجنا (Ajna)

  معرفی چاکرا چشم سوم (آجنا)

  چاکرا چشم سوم ششمین چاکرا در بین 7 چاکرای اصلی بدن می باشد. این چاکرا در مرکز پیشانی بین 2 دو ابرو بالای چشم ها قرار دارد. برخی فکر می کنند مربوط به شیطان پرستی است، ولی این حرف به هیچ عنوان درست نیست. این چاکرا هم یک Chakra همانند بقیه چاکراها می باشد.

  چاکرا ششم مرکز شهود است. رویاهای صادقانه و حس ششم. در واقع این چاکرا را مرکزی برای سفر به بعد های دیگر می دانند. چون از جنس ذهن است.

  مشخصات کلی چاکرای چشم سوم: عنصر آن ذهن است، رنگ نیلی به رنگ پر طاووس، گلبرگ یک لوتوس نیلی که 2 گلبرگ دارد و یک مثلث معکوس هم وسط است. اطراف مثلث برعکس 2 گلبرگ است. ذکر آن اووم (Om) می باشد.

  اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد چاکرا چشم سوم بدانید و از عملکرد آن در وضعیت های مختلف، بیماری های مرتبط با آن و نحوه پاکسازی آن آگاه شوید، مقاله 0 تا 100 چاکرای چشم سوم و عملکرد آن را مطالعه کنید.

  چاکرای هفتم: تاج سر یا ساهاسرارا (Sahasrara)

  معرفی چاکرای تاج سر

  از چاکرای هفتم به بعد وارد بعد دیگری می شویم و دوباره به بحث ۷ مرحله میرسیم که هربار این چرخه خودش را تکرار میکند. در بدن های روحانی، نیروانا، موکشا و در همه چیز آخر میرسه به اینکه شما در یک میدان از انرژی قرار میگیرید که همه چیز یکی است و همه چیز متصل است.

  همه این موارد به طور توصیفی است کسی به این محل نرفته است که بخواهد بعدا آن را تعریف کند. اگر هم کسی رسیده باشد، برنگشته که آن را برای ما تعریف نماید. چنین فردی به روشنبینی میرسد و دیگر به بدن فیزیکی خودش محدود نیست.

  مشخصات کلی چاکرای تاج سر: عنصر آگاهی، رنگ بنفش، گلبرگ یک لوتوس نیلوفر آبی هزار برگ، 20 بخش ۵۰ گلبرگی است. این چاکرا، چاکرایی است که شما به صورت مطلق روشن بین شده اید، یک شخصی هستید که بیدار است حقیقت وجودی را دیده.

  اگر دوست دارید در مورد چاکرا تاج سر بیشتر بدانید و از عملکرد آن در وضعیت های مختلف، بیماری های مرتبط با آن و نحوه پاکسازی آن آگاه شوید، مقاله 0 تا 100 چاکرای تاج سر و عملکرد آن را مطالعه کنید.

  به پایان مبحث چاکراها رسیدیم. در این مطلب ابتدا به سوال چاکرا چیست؟ پاسخ دادیم، سپس 7 چاکرای اصلی را به همراه انواع وضعیت هر چاکرا معرفی کردیم. این توضیحات می توانند آگاهی بالایی نسبت به چاکراهای بدنتان و وضعیت فعلی تان به شما بدهند. این مبحث را به دقت مطالعه کنید تا به خوبی آن را درک نمایید.

  سوالات مرتبط:

  چاکرا چیست؟

  چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

  در بدن انسان چند چاکرا وجود دارد؟

  تعداد چاکراها در بدن به طور دقیق مشخص نیست ولی به دو گروه فرعی و اصلی تقسیم می شوند. که گروه اصلی شامل 7 چاکرا با نام های: چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای شبکه خورشیدی، چاکرای قلب، چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج سر می باشد.

  هر چاکرا چه وضعیت هایی می تواند داشته باشد؟

  هر چاکرا می تواند در یکی از سه وضعیت: تعادل، بیش فعال و کم فعال قرار بگیرد. همچنین این وضعیت ها با اسامی عملکرد موزون، عملکرد ناموزون و کم کاری نیز شناخته می شوند که در هر کدام از این وضعیت ها، باعث می شوند انسان در شرایط روحی و جسمی خاصی قرار بگیرد که برای کنترل کردن این شرایط نیاز هست به طور مدامل عمل پاکسازی چاکرا انجام شود.

  اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
  [کل: 4 میانگین: 3.5]