معرفی چاکراها و انواع وضعیت هر چاکرا – قسمت اول

در این مطلب می خواهیم به طور مفصل در مورد چاکراها و وضعیت هایی که هر چاکرا در شرایط مختلف می تواند داشته باشید، صحبت کنیم. دانستن این موارد تاثیر بسیار زیادی در تشخیص وضعیت روحی شما دارد و به شما کمک می کند تا بهتر شرایط فعلی که در آن هستید را درک کنید. برای آشنایی با 7 چاکرا در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

بدن ها بررسی شدند چه از نظر هفت بدن روحانی چه از منظر فلسفه هندو. چاکراها در هر دو نظریه وجود دارد و هر چاکرا در قلمرو های مختلف یا حوزه‌های مختلف هر کدام برای خود دنیایی دارند و هر کدام از بدن ها سیستم چاکرایی برای خود دارند (در متنی راجع به سیستم چاههای قلمروها مشاهده نکرده ایم که صحبت شده باشد تنها گفته شده که به هم شبیه هستند)

اکنون می خواهیم در خصوص سیستم چاکرایی که در بدن خود ما وجود دارد صحبت کنیم و قطعاً با حوزه های دیگر مرتبط است چون همه این موارد به لحاظ انرژیکی به هم متصل هستند و تاثیرگذار هستند. تمام جهان هستی از انرژی تشکیل شده است. از منظر انرژی پس مسلما بدن ما نیز از انرژی تشکیل شده و درون بدن ما انرژی است.

مثالی در رابطه با چاکراها

چاکرا ها مثل الکتریسیته می مانند شما نمی توانید ببینید کسی نمی تواند بگوید الکتریسیته را می‌بینم. تنها می‌توانیم نتیجه و تاثیراتش را ببینیم. حال تاثیرات الکتریسیته چیست؟ ما کلید برق را میزنیم و چراغ روشن می شود. تاثیر الکتریسیته ممکن است جرقه بزند و ما جرقه بزنیم و مثالش هاله ای است که به چشم می آید. خود الکتریسیته را نمی توانیم ببینیم.

چاکراها هم دقیقاً به همین حالت هستند. نمیتوان دید اما آن ها را انکار هم نمی توان کرد چون با خیلی از مثال های مختلف و منطق های مختلف ثابت می شود وجود دارد و انکار نشدنی است. اینکه بگوییم چون نمیتوانیم ببینیم پس وجود ندارد درست نیست. اما باز هم در این مورد سلیقه و اعتقادات شما مقدم است.

تعریف چاکرا

چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. مثلاً در سبک کندالینی می گویند انرژی کندالینی مثل یک مار چرخشی می پیچد و از ستون فقرات به سمت بالا می رود که در واقع همان عملکرد چاکرا ها است.

تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

 اگر بخواهیم با بحث بدن های روحانی تطبیق دهیم می توان گفت از طریق همین دریچه ها و چاکرا های اصلی هستند که حوزه های مختلف می توانند با هم متصل شوند. در بدن ما 7 چاکرا اصلی وجود داره که در امتداد نخاع از پایین ستون فقرات تا تاج سر انتقال پیدا میکند.

برای متعادل سازی چاکرا ها راه های بسیار زیادی وجود دارد. همانطور که برای درک ارتباط برقرار کردن با حوزه ها و قلمروهای مختلف بدن های روحانی هم راه های مختلف وجود دارد. مانند: ریکی، کریستال درمانی، یوگا، مدیتیشن، رنگ درمانی. همه این موارد از فعالیت هایی هستند که می‌تواند روی فعالیت چاکراها اثر بگذارد.

در حالت کلی چاکراها دارای سه وضعیت هستند

  • بالانس یا متعادل
  • عدم تعادل: بیش فعال
  • عدم تعادل: کم فعال

خیلی از مشکلات ذهنی و فیزیکی به دلیل نبودن و در واقع عدم فعالیت (بیش فعال و یا کم فعال) و عدم کارکرد مناسب چاکراها است. در واقع کارکردشان درست نیست یک جای کار می لنگد! گاهی اوقات گفته می شود مثلا شما فقط روی زخم را بسته ای و ریشه را هنوز پیدا و درمان نکرده ای. گاهی اوقات خیلی از مشکلات عاطفی، ذهنی و جسمی دلیلش میتواند ریشه در لایه های انرژی ما داشته باشد که در چاکرا های بدن های انرژی و روحانی قرار دارند.

هر چقدر ما بخواهیم این مشکلات را درمان کنیم دوباره برمیگردند زیرا از ریشه حل نشده اند. به همین دلیل چاکرا درمانی و بالانس کردن چاکرا خیلی مهم است. مخصوصاً برای کسانی که در این حوزه کار می کنند، مثلا به عنوان مربی یوگا، ریکی کار و… چون آن ها در تمام مدت فعالیت های می‌کنند که دریچه این چاکرا ها را باز و بسته می کند. (البته به راحتی گفتنش انجام نمی شود)

 افرادی که به صورت پیشرفته ریکی کار می کنند، انرژی سنگین و انرژی آدم های دیگر را احساس می کنند و روی آنها تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل خیلی مهم است قبل از اینکه به عنوان مربی بخواهید خودتان به دیگران آموزش دهید خودتان چاکرا هایتان را پاکسازی کنید.

معرفی چاکراها

همان طور که در پاراگراف های قبلی هم گفتیم، چاکراها از امتداد نخاع از استخوان دنبالچه شروع می شوند و تا تاج سر و در امتداد ستون فقرات هستند. جایگاه هایی که قرار است اما در اینجا در مورد آنها صحبت کنیم به صورت نسبی است. چون چاکراها را نمی‌توان دید و نمی‌توان به طور دقیق گفت کجا هستند. همه این توضیحات با توجه به متون و کتب قدیمی هستند که در رابطه با این مسائل وجود دارد و کمی با علم ترکیب شده و به عنوان یک سری اطلاعات در دسترس من و شما قرار گرفته است.

چاکراهای فرعی هم در بدن وجود دارد. به صورت کلی دریچه های انرژیکی زیادی در بدن وجود دارد ولی 7 چاکرای اصلی از سایر این درچه ها مهم تر است و ما نیز در اینجا به بررسی این 7 چاکرا می پردازیم.

معرفی چاکرا اول: چاکرای ریشه یا مولادهارا

معرفی چاکرای ریشه

چاکرای اول با نام چاکرای مولادهارا یا چاکرای ریشه شناخته می شود که در انتهای ستون فقرات نزدیک دنبالچه قرار دارد. این چاکرای مرکزی است و برای زندگی مادی و زندگی زمینی ما می باشد و اگر دچار انسداد شود، انسان در غریزه های بنیادی دچار عدم تعادل می شود. به طور مثال غریزه هایی مانند احساس امنیت کردن، احساس سرپناه داشتن، نیاز به بقا همه در این چاکرا نمود پیدا می‌کند و خودش را نشان می‌دهد.

سایر مشخصات چاکرای ریشه: یکسری المان وجود دارد که دانستن آن ها در چاکرا درمانی به شما کمک بسزایی میکند. برای مثال شما به عنوان یک مربی باید بدانید عنصر چاکرای ریشه زمین است، ماده است، از خاک است است، رنگش قرمز است و هرکدام از چاکرا به لحاظ سمبل و نماد یک گل نیلوفر شکلی دارد. سمبل چاکرای ریشه هم گل چهار گل برگ است است، نیلوفر قرمز چهار گلبرگ. ذکری که در مدیتیشن ها برای متعادل کردن استفاده می شود ذکر لام (LAM) است. وضعیت مانترا لام در مرکز گل 4 برگ قرمز است. هر جایی چنین چیزی دیدید، چاکرا ریشه می باشد.

وضعیت تعادل در چاکرای ریشه: زمانی که چاکرای ریشه بالانس است و هارمونی دارد و در تعادل می باشد، ما احساس امنیت داریم و حس ترس نخواهیم داشت، نسبت به زندگی فیزیکی در صلح و آرامش هستیم، دلخوش هستیم و زندگی برایمان زیباست. در واقع ترسی از کمبود نیازهای اولیه زندگی انسان خاکی مثل مادیات، پول، عشق، سرپناه و غیره نداریم. همه چیز سر جای خودش است و همه چیز روی روال و درست عادی پیش می رود.

چاکرای ریشه چون خیلی منشا فیزیکی و مادی دارد چاکرایی است که از بدو تولد در انسان وجود دارد و به طور طبیعی از همان اول بالانس و باز است و از بین همه چاکرا هایی که در بدن انسان و در حوزه‌های دیگر وجود دارد، از همه بیشتر با غریزه های انسانی خیلی خیلی سطح پایین مرتبط است است و اگر منطقی هم نگاه کنیم در پایین ترین حد در بدن ما قرار گرفته است.

اگر چاکرای ریشه بالانس نباشد، یا بیش فعال است، یا کم فعال که در ادامه در مورد هر وضعیت این چاکرا توضیح داده ایم.

وضعیت بیش فعال در چاکرای ریشه:  زمانی که بیش فعال است ممکن است بخواهیم به خاطر ترس های غریزه بنیادی به شکل خشن بودن، به شکل مشکلات عصبی و عصبانی بودن خودش را نشان دهد. یعنی ترس شما خودش را به حالت خشم و خشونت نشان می دهد.

خواندن
آیا سخت تلاش کردن هنوز هم کافی نیست؟

وضعیت کم فعال در چاکرای ریشه: زمانی که کم فعال است شما حس می کنید هدفتان را از دست داده اید، دلسردی به وجود می‌آید و از آنجایی که در درون خودتان برای بقا و برای کمترین غریزه های بنیادی که شما به عنوان انسان به آن نیاز دارید ترس دارید و چون این چاکرا بالانس نیست و به آن نمی رسید، این ترس به جایی که خودش را به صورت حالت قبل (وضعیت بیش فعالی) نشان دهد، خودش را با افسردگی، عدم توانایی تمرکز کردن روی چیزی و نظم نداشتن در کاری نشان می دهد و ترس تمام وجودتان را میگیرد و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

متعادل کردن چاکرای ریشه: یکی از راه های متعادل کردن چاکرای ریشه مدیتیشن کردن است. می‌توانید از ذکر لام در مدیتیشن استفاده کنید، به بالانس کردن و متعادل کردن کمک می‌کند. البته مدیتیشن روشی است که برای همه چاکراها استفاده می‌شود از هر ذکر چاکرا در هنگام مدیتیشن با تمرکز بر روی همان چاکرا استفاده می کنیم.

معرفی چاکرای دوم: چاکرای خاجی یا سوادهیستانا (Swadhisthana)

معرفی چاکرای خاجی

چاکرای دوم چاکرای خاجی یا سوادهیستانا نام دارد و در بدن انسان از لحاظ جایگاهی زیر ناف و پایین ستون فقرات قرار دارد. ولی کمی بالای چاکرای ریشه است. زیر ناف بالای چاکرای ریشه.

این چاکرا به دلیل اینکه در پایین ترین قسمت بدن انسان بین پاها قرار دارد و نزدیک به آلت تناسلی است، خیلی مواقع افراد فکر می کنند مربوط به مسائل جنسی است. خیلی مواقع هم به اشتباه می‌گویند چاکرای اول چون همه باز است مربوط به مسائل جنسی است. پس اولا چاکرا اول ربطی به مسائل جنسی ندارد دوماً جایگاه آن آلت تناسلی است.

چاکرای خاجی یا سوادهیستانا که برعکس تصور خیلی ها که چاکرای اول است، این چاکرا مسئول حس های ما و مسئول نفس ما است و فقط مربوط به مسائل جنسی نیست. پست مربوط به تمام حس های ما می‌شود است. به طور مثال حس سرخوشی و یا بعضی افراد که مشکلات اعتیاد دارند از این چاکرا می آید. یکسری لذت های نفس است. یکسری لذت هایی که در زندگی انسان خاکی وجود دارد.

سایر مشخصات چاکرای خاجی: عنصر آب، رنگ نارنجی، لوتوس نارنجی که شش گلبرگ دارد، ذکرش وام (Vam) و مانترا آن Bija Mantra است. دانستن رنگ ها برای چاکراتراپی خیلی کمک کننده است. زمانی که در ذهن تصور می کنید، از رنگ مربوطه برای بالانس کردن کمک بگیرید. مثلا پوشیدن لباس رنگی، کریستال رنگی که از لحاظ رنگ درمانی تعادل سازی کمک میکند. رنگ های چاکرا به شکل رنگهای رنگین کمان بالا میروند.

وضعیت تعادل در چاکرای خاجی: زمانی که چاکرای خاجی بالانس است و در هارمونی قرار دارد، شخص خیلی خلاق است و از لحاظ احساسی پایدار و دارای ثبات می باشد. انرژی مثبت بالایی در زندگی دارد و از رابطه جنسی اش در بسیار لذت می برد. پاکدامن است و نسبت به انرژی جنسی خود وفادار است صداقت دارد. پس اگر آدم خلاق هستید از انرژی های نفسانی خود در جهت درست استفاده کنید. در اینجا منظور انرژی مثبت افراطی  نیست. نسبت به همه چیز خوش بین هستید و همیشه دو نیمه لیوان را می بینید از دور و برخود الهام می‌گیرید و به طور کلی همه احساسات و عواطف در ثبات و چاکرای خاجی شما در تعادل است.

وضعیت بیش فعال در چاکرای خاجی: زمانی که چاکرای خاجی بیش فعال می‌شود ممکن است مریض باشید، حرص و آز و طمع داشته باشید، شهوت خیلی زیادی داشته باشید، اعتیاد به مواد و روابط جنسی یا چیزهای این مدلی در واقع از چیزهایی لذت می برید که برای بدن شما خوب نیست و زیاد است و سالم نیست. کسی که رابطه جنسی خیلی زیاد یا متعدد دارد سالم نیست یا کسی که به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد سالم نیست و نسبت به خود کمک کننده نیست و همه این موارد زمانی رخ می دهد که چاکراهای دوم شخص بیش فعال باشد.

وضعیت کم فعال در چاکرای خاجی: زمانی که کم فعال است شما هیچ انگیزه ای در واقع ندارید، شور و شعف خود را از دست میدهید و غرایز نفسانی ممکن است کلا وجود نداشته باشد و هیچ میل جنسی نخواهید داشت. اصلا نمیدانید از لحاظ احساسی جنسی و از لحاظ نفسانی چه می‌خواهید. کسی که به این صورت است اصطلاحا می گوییم تبدیل به گیاه شده!

معرفی چاکرای سوم: چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا (Manipura/Nabhi)

معرفی چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا

جایگاه چاکرای شبکه خورشیدی در بدن بالای ناف و پایین قفسه سینه قرار دارد. در امتداد ستون فقرات است و به اراده و اعتماد به نفس فرد مربوط می شود.

سایر مشخصات چاکرای شبکه خورشیدی: عنصر آتش، رنگ زرد، لوتوس 10 گل برگ، ذکر مانترا رام (Ram)

وضعیت تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که این چاکرا بالانس و در هارمونی است شما اعتماد به نفس دارید، اراده بسیار قوی دارید تعریف درستی از خودتان دارید و میدانید جایگاه شما کجاست. تصمیماتی را که می خواهید انجام میدید و دقیقا میدانید از خود و زندگی تان چه می خواهید. افق مشخصی دارید و به همانجا هم میروید و از آنجایی که میدانید چی میخواهید و به کجا می روید، در نتیجه به چیزی که میخواهید نیز قطعا میرسید.

وضعیت بیش فعال در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که بیش فعال است باعث می شود فرد دچار خود بزرگ بینی می شود، فکر می کند از همه برتر است و همه چیز را میتواند کنترل کند. مهربانی درون اش وجود ندارد، همه چیز را میخواهد خودش کنترل کند و فکر میکند که از همه به فاصله خیلی زیادی یبالا است و هیچ کس به پای او نمیرسد. این اشخاص اصطلاحا مانی پورا خیلی فعال دارند.

وضعیت کم فعال در چاکرای شبکه خورشیدی: زمانی که این چاکرا کم فعال است، شخص دچار ضعف می شود و به خودش اصلاً باور ندارد، دائما فکر میکند که کم هست و دائما می ترسد که مورد قضاوت قرار بگیرد. اعتماد به نفس خیلی پایینی دارد احساس میکند که ضعیف است یا به لحاظ اینکه نمی تواند کاری را انجام دهد شاید هم ضعیف باشد. کارای را تا میانه آن پیش می رود و ادامه اش فکر می کند اراده ضعیفی دارد.

به واسطه این موارد و حس ها انسان به شدت وابسته ای است. چون خودش احساس ضعف میکند و اعتماد به نفس ندارد و تصمیم هایش را نمی تواند عملی کند. به همین دلیل خیلی وابسته است و دائما به دیگران نیاز دارد.

به پایان بخش اول معرفی چاکراها و وضعیت هر چاکرا رسیدیم. در بخش دوم به سراغ 4 چاکرای باقی مانده از 7 چاکرا اصلی می رویم و در مورد آن ها صحبت می کنیم. همچنین در انتها نیز در مورد وضعیت سیاره حاکم بر روز تولد صحبت خواهیم کرد.

قسمت دوم معرفی چاکراها و انواع وضعیت هر چاکرا

سوالات مرتبط:

چاکرا چیست؟

چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. در چاکرا آسانا ما حرکت چرخ داریم. دلیل آن هم این است که عملکرد چاکراها و حرکتشان به صورت چرخشی و دایره ای است ممکن است جایی در این مورد خوانده باشید یا تصویری دیده باشید. تا حد زیادی شبیه به DNA (دی ان ای) انسان است. شبیه به الگو و شکل DNA انسان است هر چه که هست، به هر شکلی که حرکت می کند و به لحاظ لغوی هرگونه معنی دارد، چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

در بدن انسان چند چاکرا وجود دارد؟

تعداد چاکراها در بدن به طور دقیق مشخص نیست ولی به دو گروه فرعی و اصلی تقسیم می شوند. که گروه اصلی شامل 7 چاکرا با نام های: چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای شبکه خورشیدی، چاکرای قلب، چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج سر می باشد.