مانترا چیست؟ و گوش دادن به آن چه تاثیری دارد؟ + 10 مانترا مهم برای گوش دادن

وبسایت سینرژی با ناهید یکی از مراجع مهم دانلود رایگان مانترا است. اما خیلی از کاربران ایرانی هنوز نمی دانند مانترا چیست؟ و چه کاربردی دارد. به همین دلیل در این پست قصد داریم به سوال به طور مفصل پاسخ دهیم. پس اگر دوست دارید بدانید مانترا چه چیزی است و گوش دادن به آن چه تاثیری بر روی ما می گذارد، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

مانترا چیست؟

اولین پاسخ برای سوال مانترا چیست؟، مانترا انرژی پنهانی است که در لفاف صدائی پیچیده شده است. در تانترای هندو، کلمه، صوت و مانترا، اجزاء لاينفک از فلسفه تکاملی میباشند.

ارتعاشات مانترا (صدا)، مستقیما بر روی چاکراها یا مراکز انرژی در بدن اثر میگذارند و در نتیجه موجب ثبات ذهن شده و سکون را در طئ مدیتیشن بوجود می آورند.

هر مانترا در درون ارتعاشاتش قدرتی را پنهان دارد. با تمرکز و تکرار هر مانترا، انرژی موجود در آن استخراج میشود و فرم میگیرد. از طریق جاپا یا مانترا یوگا، از قدرت موجود در مانترا به منظور خاصی استفاده میشود.

مانترا از چه چیزی ساخته می شود؟

هر مانترا از مخلوطی از صداها که از ۵۰ حرف از الفبای سانسکریت مشتق میشوند، ساخته شده است. زبان سانسکریت را بعنوان دواناگاری، یا زبان خدایان شناخته اند. سِیج های باستانی که به درجات بالای آگاهی دست یافته بوده اند، از انرژی نهفته موجود در صداها بخوبی مطلع بوده اند و از مخلوط اصوات برای ایجاد ارتعاشات خاص، استفاده میکرده اند. بطوریکه مصطلح است، این ارتعاشات میتوانند کوهها را جابجا کنند.

یکی از تئوریهای ساختن پیرامیدها (أهرام)، این بوده است که مصریان اولیه بر اساس استفاده از ارتعاشات صوتی، قادر بوده اند صخره های بزرگ با ابعاد بسیار حجیمی را جابجا کنند.

اینکه آیا چنین شاهکاری مربوط به کنترل صداست را دانش معاصر هنوز پاسخ نگفته است؛ با اینهمه شکی نیست که صوت اثرات قطعی و پیش بینی شده ای را بر جسم و روان انسان باقی میگذارد. مثال واضح در این مورد، اختلاف بین موزیک کلاسیک و جاز میباشد. موزیک کلاسیک موجب آرامش میشود، در حالیکه موزیک جاز موجب تهييج حواس میگردد.

گوش دادن به مانترا چه تاثیری دارد؟

در سطوح ظریف تر آگاهی، از مانتراهای مختلف بمنظورهای خاصی استفاده میشود.

مهمترین اختصاصیت مانتراها اینست که موجب تمرکز ذهن بر روی قدرت مطلق میشوند و انرژی روحانی را در چاکراهای بدن آزاد میکنند.

مانترا وسیله ای است برای ارتباط فرد با خود بزرگ.

هر مانترا بسته به دلیل شکل گیری آن می تواند تاثیرات مختلفی بر روی ما و ارتعاشاتمان داشته باشد. پس این مهم است که ابتدا ببینیم از چه مانترایی استفاده می کنیم و بعد به این پی ببریم که چه تاثیری بر روی ما دارد. به عنوان مثال مانترای الهه لاکشمی باعث افزایش ارتعاشات مالی و ثروت در زندگی ما می شود.

پس ابتدا بهتر است بدانید گوش دادن به مانترا بدون شک بر روی ارتعاشات شما تاثیر می گذارد اما نوع تاثیر آن به نوع مانترایی که گوش می کنید وابسته است.

خواندن
استفاده از سنگ ها در مراقبه

آیا می توان با مانتراها مدیتیشن کرد؟

یکی از سوالاتی که به دفعات از ما پرسیده می شود این است که آیا می توان با مانترا هم مدیتیشن کرد و همانند مدیتیشن در وضعیت خاصی قرار گرفت و به مراقبه پرداخت؟ پاسخ کوتاه به این سوال بله است. ولی مدیتیشن کردن با مانترا اصول خاصی دارد که نیاز است حتما طبق این اصول پیش بروید.

در اولین قدم باید بدانید اصول مدیتیشن کردن با مانترا شامل دو بخش است: فلسفه تئوری و جنبه عملی. فلسفه تئوری این عمل به این صورت است که شما باید مانترا را تکرار کنید تا عمل مراقبه کردن انجام شود. سپس در جنبه عملی یاد می گیرید که چطور با همین تکراری مانتراها و با رعایت یکسری اصول، یک مدیتیشن موفق را انجام دهید.

اگر دوست دارید با این اصول به صورت کامل آشنا شوید، پست اصول مدیتیشن کردن با مانترا را در وبسایت مطالعه کنید.

انواع مانترا

در حالت کلی مانتراها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • بیجا مانتراها یا مانتراهای بذری
 • نیرگونا مانتراها یا مانتراهای آبسترکت
 • دیتی مانتراها

بیجا مانتراها معانی خاصی ندارند و مستقیما بر روی نادی های ما تاثیر می گذارند. این دسته از مانتراها از قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و حتما باید زیر نظر یک مربی یوگا یا گورو استفاده شوند.

نیرگونا مانتراها دارای معانی خاص هستند و ارتعاشات قوی را در بدن ایجاد می کنند و موجب وحدت فرد با آگاهی خالص در سطح غیر آشکار می شوند. از جمله مانتراهای این دسته می توان به سُ – هام، آهام برهما آزمی، تات توام آزی و اُوم اشاره کرد.

دیتی مانتراها رایج ترین نوع مانترا هستند و در اثر تکرار مانترا، فرم خاصی به چشم می آید. از جمله مانتراهای این دسته می توان به شیوا، راما، کریشنا، اُم شری ماهاگانا و اُم شری ماها کالی اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با این مانتراها، پست معرفی انواع مانترا را در وبسایت مطالعه کنید.

10 مانترا مهم برای گوش دادن

در ادامه 10 مانترای مهمی که هر شخصی باید در زندگی خود آن ها را گوش کند معرفی کرده ایم. فراموش نکنید تکرار در گوش دادن به مانتراها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • مانترای الهه لاکشمی (ثروت)
 • مانترای پاکسازی 7 چاکرا اصلی
 • مانترای سیارات
 • مانترا اوم آساتوما
 • مانترا ماهامریتیونجایا
 • مانترا جذب سلامتی
 • مانترا تولید عشق (جذب عشق)
 • مانترا گایاتری
 • مانترا افزایش برکت
 • مانترا صلح با خود

10 مانترای معرفی شده را می توانید از صفحه مانترا رایگان در وبسایت سینرژی با ناهید دریافت کنید.

سوالات مرتبط:

مانترا چیست؟

مانترا انرژی پنهانی است که در لفاف صدائی پیچیده شده است. در تانترای هندو، کلمه، صوت و مانترا، اجزاء لاينفک از فلسفه تکاملی میباشند. ارتعاشات مانترا (صدا)، مستقیما بر روی چاکرا یا مراکز انرژی در بدن اثر میگذارند و در نتیجه موجب ثبات ذهن شده و سکون را در طی مدیتیشن بوجود می آورند.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 19 میانگین: 3.6]