چطور یک مدیتیشن موفق و با کیفیت داشته باشیم؟ (اصول نتیجه گرفتن از مدیتیشن)

برای داشتن یک مدیتیشن موفق و باکیفیت تنها نشستن و در حالت ثابت قرار گرفتن کافی نیست. باید مجموعه ای از اصول و پایه های مراقبه را رعایت کنیم تا بتوانیم از مدیتیشن خود نتیجه بگیریم. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب می خواهیم برای شما اصول یک مراقبه موفقیت آمیز و با کیفیت را تشریح کنیم. پس در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

اصول یک مدیتیشن موفق و با کیفیت

پیش از معرفی اصول یک مدیتیشن موفق و با کیفیت، اگر هنوز با مفهوم مراقبه آشنایی کافی ندارید، ابتدا مطلب مدیتیشن چیست؟ را در وبسایت سینرژی با ناهید مطالعه کنید.

راه مدیتیشن که از چهار طریقت راجایوگا، کارمایوگا، جنایوگا و باکتی یوگا ریشه می گیرد، راه مقدسی است. در این دانش مخلوطی از دانش، مذهب، فلسفه، روانشناسی و سلامت در هم آمیخته اند. بشر قرن ها و اعصار متمادی و هزاران سال است که دانش مراقبه را مورد استفاده قرار داده است. در این دانش همه چیز براساس نظم خاص و تمرین منظم مداوم قرار دارد.

در دانش یوگا، تنفس خاص (پرانایاما)، تمرین های بدنی خاص (یوگا)، آرامش بخشیدن خاص، تغذیه خاص و مثبت فکر کردن، پایه های یک مدیتیشن موفق و با کیفیت را تشکیل میدهند. در کسانی که تصمیم جدی برای رهائی دارند، رفتار صحیح، بدن سالم، تنفس منظم و کناره گیری از حواس پنجگانه از اصول اولیه میباشد.

هشت اصل راجایوگا برای موفقیت

هشت اصل راجایوگا که قدمهای تدریجی به سوی موفقیت هستند عبارتنداز:

 • ياما( پرهیزکاری)
 • نیاما
 • آسانا (حرکات بدنی)
 • پرانایاما (کنترل تنفس)
 • پراتیاهارا (باز گرفتن و پس زدن حواس پنجگانه)
 • دهارانا (تمرکز)
 • دایانا (مدیتیشن)
 • سامادی (مرحله ای که ذهن به آگاهی مطلق رسیده است)

پنج مورد اول، پایه های تمرکز را تشکیل میدهند.

ياما

یاما شامل یک سری از اوامری است که مشابه با ده فرمان حضرت موسی میباشد. این اوامر عبارتند از:

 • صدمه نرساندن به موجودات جاندار
 • گفتار و کردار صادق و پاک (همچنانکه زرتشت گفته است: گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک، که مسلما اگر پندار نیک باشد، گفتار و کردار نیز نیک خواهد شد)
 • ندزدیدن که شامل ندزدیدن از کار و طمع کار نبودن نیز میباشد
 • تصفیه کردن و تصعيد انرژی جنسی

نیاما

نیاما شامل موارد زیر می باشد:

 • نظافت بدن و محیط اطراف
 • رضایت و خشنودی از آنچه که خداوند داده است و سپاسگزار بودن از شرایط موجود (خدایا راضی ام به رضای تو)
  کنترل حواس پنجگانه و مطالعه کتاب های روحانی
 • تسلیم شدن به خواسته های الهی (خداوندا مرا آن ده که آن به… حافظ)

مجموعه ياما و نیاما موجب ایجاد خصوصیات اخلاقی و رفتاری بالائی خواهد شد. بر اثر یاما و نیاما ذهن تصفیه شده و برای مدیتیشن موفق، با کیفیت و عمیق آماده میگردد.

آسانا (حرکات بدنی) در اصول یک مدیتیشن موفق و باکیفیت

وجود بدن قوی و سالم نیز برای سالک ضروری است و چنانکه گفته اند، عقل سالم در بدن سالم است. برای ذهن باثبات، بدن محکمی نیز لازم است؛ بعنوان مثال، برای کسی که از درد زانو یا درد پشت رنج میبرد، راحت نشستن برای مدیتیشن میسر نمی باشد.

برای آنکه فرد در طی مراقبه، تجربه ماورائی را داشته باشد و یک مدیتیشن موفق و با کیفیت داشته باشد، ضروری است که بدن را فراموش نماید و در صورتیکه رنج و درد بدنی موجود باشد، چنین تجربه ای میسر نیست.

همچنین برای گذراندن تجربیات و پدیده های ذهنی و تغییرات ذهنی که در طول تمرین پیش می آید، بایستی سیستم عصبی قوی بوده باشد تا کشش کافی برای گذراندن این قبیل تجربیات را داشته باشد. همچنین ممکن است که در طی مدیتیشن، تجربیات منفی و کهنه رو بیایند و در موارد نادری نیز، فرد این خاطرات را بصورت مجسم ببیند.

فرد ضعیف ممکن است از ادامه تمرین سرباز زند، در حالیکه افراد قوی پایداری میکنند و با این جلوه های ضمیر ناآگاه، مقابله مینمایند. بدیهی است که با ادامه مدیتیشن، این بارهای منفی انباشته شده در ناآگاه با خستگی ها، مانند زباله هائی که توسط جارو جمع شده باشند، بدور ریخته میشوند و بخارج از وجود فرد رانده شده و وجود فرد روز به روز پاک تر، مصفاتر و مسکن زیباتری خواهد شد.

خواندن
مدیتیشن چیست؟ و مراقبه کردن چه فوایدی دارد؟

تمرین تمرکز و مدیتیشن موفق، فقط در صورت وجود ذهن و جسم سالم عملی است.

آسانا (حرکات بدنی)، بدن و سیستم عصبی را قوی و قابل انعطاف نگه میدارد و جریان انرژی حیاتی در بدن را بلامانع میسازد که همین عوامل جزء اصول اولیه داشتن یک مدیتیشن با کیفیت و مراقبه موفق خواهد بود.

پرانایاما (کنترل تنفس) در یک مدیتیشن موفق و باکیفیت

تمرینات پرانایاما

کنترل تنفس (پرانایاما) نیز مانند آسانا بسیار مهم میباشد. بخاطر بیاورید که وقتی میخواهید صدای بسیار آهسته و ضعیفی را بشنوید و تمرکز میکنید، تنفس متوقف میشود. ذهن و نفس مانند دو روی یک سکه از هم جدائی ناپذیر هستند.

وقتی ذهن آشفته است، تنقس نامنظم میشود؛ وقتی تنفس آرام است، ذهن آرام میشود. پرانایاما، روش يوگیان برای کنترل تنفس میباشد و بمنظور ثبات بخشیدن و آماده کردن ذهن برای تمرکز، از این روش استفاده میشود.

با کنترل تنفس و آماده کردن ذهن برای تمرکز کردن، بدون شک شما تجربه یک مدیتیشن موفق و باکیفیت را پشت سر خواهید گذاشت. وبسایت سینرژی با ناهید آموزشی در زمینه پرانایاما تهیه کرده است که می توانید از صفحه آموزش رایگان پرانایاما، این آموزش را به صورت رایگان دنبال کنید.

پراتیاهارا (کناره گیری از حواس پنجگانه) و داشتن یک مراقبه موفق

برای کاستن از جریان های خارجی و اتلاف انرژی های ذهنی که مانعی برای داشتن یک مدیتیشن موفق و با کیفیت است، حواس پنجگانه را باید مهار نمائیم. یک چهارم از انرژی ما برای هضم غذاها مصرف میشود و انسان ها غالبا غذا را برای لذت چشائی مصرف میکنند و به کیفیت غذاها آنچنان اهمیتی نمی دهند.

راه درست در این زمینه، پیروی از تغذیه گیاهی و سالم، با استفاده از سبزیجات و میوه جات می باشد. انواع حبوبات و دانه ها، همراه با بادام، گردو، فندق (مغزها) و شیر و لبنیات، احتیاجات بدن را کاملا تأمین مینمایند.

همچنین مقدار زیادی از انرژی ذهنی و جسمی، صرف صحبت های غیر ضروری میشود. کنترل زبان و یادگرفتن تجربه سکوت، بسیار ضروری است (حداقل برای یک تا دو ساعت در روز، از این تجربه استفاده نمائید و بتدریج به این مدت بیافزائید).

پراتیاهارا با کنترل حواس پنجگانه، نوعی روزه گرفتن ذهن میباشد. ذهن وابستگی های زیادی با حواس پنجگانه پیدا کرده است که بطور غیر سالمی، ذهن را تغذیه مینمایند. حواس پنجگانه بدون همکاری ذهن، تجربه ای را ابلاغ نمی نمایند.

در پراتیاهارا از تماس حواس پنجگانه، با آنچه که غیر ضروری است، جلوگیری می شود؛ بعنوان مثال اگر موسیقی یا برنامه تلویزیونی موجب آشفتگی ذهن میشود، باید بلافاصله آن موزیک یا برنامه تلویزیونی قطع شود.

(متأسفانه اغلب افراد توجهی به این امر مهم ندارند و نمی دانند که با نگاه کردن به برنامه ها و فیلم های غیر سالم یا وحشتناک و گوش دادن به برنامه ها یا موزیک های ناسالم، چه لطمه بزرگی را به سلامت جسم و روان خود وارد میآورند).

با کناره گرفتن ذهن، حواس پنجگانه نیز کناره میگیرند و ذهن آماده تمرکز کردن برای یک مدیتیشن موفق و با کیفیت می شود.

تمرین پونی مودرا برای کنترل ذهن در برابر حواس پنجگانه

برای واضح نشان دادن این نوع کنترل، تمرین تمرکز زیر را که پونی مودرا، میباشد انجام دهید:

به کمک انگشتان دو دست، چشم ها، بینی، دهان و به کمک شست ها، دو گوش را بپوشانید؛ به این ترتیب اعضائی را که موجب تفرقه خاطر می شوند، مسدود کرده اید. به این ترتیب توجه از خارج آزاد می شود و آنچه باقی می ماند، اصوات درونی یا آناهاتا خواهد بود.

پس از پیشرفت و موفقیت نسبی در پنج مورد فوق، فرد برای تمرین تمرکز آماده است و تمرکز خود مقدمه ای است برای ی مدیتیشن موفق و باکیفیت. یک مقدمه مهم.

پی نوشت: تمرین مدیتیشن فقط شامل یک یا دو ساعت نشستن در اتاق آرامی نیست، بلکه تمام جنبه های زندگی را به نحوی که گفته شد شامل می شود.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 5 میانگین: 3.4]