0 تا 100 چاکرای چشم سوم یا آجنا (Ajna) و عملکرد آن

چاکرای چشم سوم یا آجنا (Ajna) ششمین چاکرا در بین 7 چاکرای اصلی بدن می باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد مشخصات، وضعیت، عملکرد و بیماری های مرتبط با این چاکرا صحبت کنیم و نحوه پاکسازی و متعادل سازی آن را هم برای شما تشریح کنیم. اگر دوست دارید با این چاکرا آشنا شوید، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

قبل از معرفی مشخصات، وضعیت و عملکردهای چاکرای چشم سوم، پیشنهاد می کنیم مقاله چاکرا چیست؟ و انواع وضعیت هر چاکرا را مطالعه کنید تا پیش زمینه مناسبی در مورد چاکراها داشته باشید.

معرفی چاکرای چشم سوم یا آجنا (Ajna)

چاکرای چشم سوم یا آجنا (به انگلیسی: Ajna) یکی از 7 چاکرای اصلی بدن است و به عنوان چاکرای ششم شناخته می شود. چاکرا چشم سوم در مرکز پیشانی بین 2 دو ابرو بالای چشم ها قرار دارد.

برخی فکر می کنند چاکرای چشم سوم مربوط به شیطان پرستی است، ولی این حرف به هیچ عنوان درست نیست. این چاکرا هم یک چاکرا همانند بقیه چاکراها می باشد. این چاکرا مرکز شهود است.

رویاهای صادقانه و حس ششم. در واقع چاکرای ششم را مرکزی برای سفر به بعد های دیگر می دانند. چون از جنس ذهن است.

مشخصات چاکرای چشم سوم

 • رنگ: نیلی، و همچنین زرد یا بنفش.
 • حس : تمام حسها، از جمله ادراک فراحسی
 • سمبل: لوتوس ۹۶ پر (گلبرگ ۴۸ × ۲)
 • اصل اساسی: دانش وجود.
 • ذکر چاکرا: اوم (Om)
 • عنصر مرتبط: دهن
 • بخشهای وابسته بدن: صورت، چشمها، گوشها، بینی، سینوسها، مخچه، و دستگاه اعصاب مرکزی،
 • غده وابسته: هیپوفیز
  • غده هیپوفیز گاهی به عنوان «غده اصلی نام برده می شود، زیرا هورمونهای آن عملکرد بقيه غدد را کنترل می کند. مانند رهبر ارکستر تأثیر هماهنگ کننده بر روی غدد دیگر دارد.

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته به چاکرا ششم (آجنا)

 • تیر: شناخت خردمندانه، تفکر منطقی.
 • مشتری / قوس: طرز تفکر مجموعه نگری، درک ارتباطات درونی
 • اورانوس / دلو : تفکر ملهم الهی، دانش بالا، درخشش بصیرت.
 • نپتون / حوت: تجسم، کشف و شهود، دستیابی به حقایق درونی از راه ایثار و از خودگذشتگی.

وضعیت تعادل در چاکرای ششم (آجنا)

زمانی که چاکرای ششم (آجنا) بالانس است شما با دنیای اطراف و بعدهای دیگر ئ در واقع با انرژی های مختلفی که در اطراف شما وجود دارد در تعادل هستید. حتی می توانید اطلاعات را از حوزه های دیگر دریافت کنید.

دریافت اطلاعات ممکن است در قالب رویا، حس ششم یا شهود تصویری در ذهن تان باشد. به طور کلی هر چیزی که هست شما یک پل ارتباطی با بعد های دیگر، انرژی های دیگر و بدن های دیگر دارید. شما در اینجا خودتان را پیدا می کنید و به آگاهی مطلق دسترسی دارید.

به همین دلیل است که می گویند زمانی که چاکرای چشم سوم باز است، دید ما فراتر از یک زندگی زمینی میرود و یک چیزی فراتر از چیزی که یک انسان عادی می بیند، می بینیم.

زمانی که در هارمونی است شما میتوانید بر توهمات زندگی که در حال حاضر در آن هستید (مایاها ایلوژن ها) غلبه کنید و فرد روشن بینی شوید.

عملکرد موزون چاکرای چشم سوم

امروزه افراد کمی یافت می شوند که چاکرای چشم سوم شان کاملا باز باشد و همواره از آگاهی بالایی برخوردار باشند. با وجود این علی رغم رشد ناکافی، چاکرای ششم می تواند عملکردی هماهنگ تر از دیگر چاکراها داشته باشد.

این حالت خود را در یک ذهن فعال و مهارت های پیشرفته روشنفکرانه نشان می دهد. پیگیری کل نگرانه تحقیق علمی و یا شناخت حقایق فیلسوفانه دور از دسترس می تواند نشانه ای از گشایش نسبی و عملکرد هماهنگ چاکرای چشم سوم باشد.

احتمالا توانایی رشد یافته ای برای تجسم و توانایی درک خیلی از چیزها را به طور حسی دارید. ذهن شما کنترل شده است و در عین حال بر روی حقایق اسرارآمیز باز است. درک تان از آنچه دنیای مادی به شما نشان می دهد خیلی بیشتر است، اما یک تمثیل، یک نماد از یک اصل روحانی در سطح فیزیکی متجلی شده است.

آرمان گرایی و تخیل، عوامل کلیدی تفکر شما هستند. ممکن است متوجه شوید که گه گاهی افکار و ایده های شما به حقیقت می پیوندند، به ارایه شده در بدن این برنامه با اعمال اما هر چه قدر چاکرای چشم سوم رشد بیشتری داشته باشد، افکار شما بیشتر براساس آگاهی درونی از حقیقت است.

افراد زیادی هستند که در ابتدای رشد مهارت های چاکرای ششم قرار دارند، مانند روشن بینی با بالا بردن میزان حساسیت در سطوح خاصی از وجود، و تعدادی به بینشی موقتی در دیگر ابعاد حقیقت می رسند. به طور مثال در خواب و یا مراقبه.

به هرحال، این غیرممکن است که بتوانیم به طور کامل محدوده مهارت ها و درک هایی که یک چشم سوم دارد توضیح دهیم. چنین تلاشی صفحات زیادی را پر خواهد کرد و ترجیح می دهیم که به اطلاعات دیگران اعتماد کنیم.

با وجود این می توانیم ایده ای کلی از آنچه وجود دارد به شما بدهیم که اگر به رشد کامل چاکرای ششم برسید پیش خواهد آمد.

قبل از هر چیز تلقی تازه ای از جهان خواهید داشت. محدودیتهای تفکر منطقی کاملا متعالی خواهد شد. افکارتان به صورت نوشته درخواهد آمد؛ و اطلاعاتی را که از کرات دیگر خلقت به دست می آورید با توانایی در حال رشد آگاهی تام خود تلفیق می کنید.

دنیای مادی برایتان شفاف می شود. گرچه آگاهی شما همچون آیینه ای در خدمت «الوهیت» است، دنیای مادی رقص انرژی را که در سطوح لطیف هستی جا دارد منعکس می کند.

ادراک فراحسی تان بسیار واضح است آن قدر که مستقیم انرژیهایی را که در زیر سطح چیزهای خارجی کار میکند دریافت می کنید. علاوه بر این، می توانید آگاهانه این انرژیها را کنترل کنید و مظاهر مختص خودتان را برای آنها خلق کنید.

با وجود این ملزم هستید قوانینی را وضع کنید که نمی توانید فراتر از محدوده آن بروید، به این معنا که نظم طبیعی همیشه ماندنی است. شم و بینش درونی شما به روی تمام ابعاد لطیف واقعیت باز خواهد شد.

چاکرای ششم - چاکرای چشم سوم (آجنا)

درک خواهید کرد که دنیاهای بیشماری بین خلقت سطوح مادی و «هستی» متعال وجود دارد که فرمهای مختلفی از حیات در آنها سکنی دارند. تئاتر چند بعدی خلقت جلوی چشم تان اجرا می شود، و به نظر می رسد که هیچ حدی برای فرمهای همیشه تازه و سطوح حقیقت وجود ندارد. دیدن این «رقص خلقت الهی» شما را عمیقا شگفت زده خواهد کرد.

خواندن
کد جذب به مناسبت نوروز 1400

وضعیت بیش فعال در چاکرای ششم (آجنا)

زمانی که چاکرای چشم سوم بیش فعال است شما ممکن است سردردهای خیلی زیادی داشته باشید، البته نه هر سردردی! به طور مثال سردرد در قسمت پیشانی. همچنین ممکن است شما چیزهایی را در ذهن خودتان درست کنید و به آن ها واقعیت دهید، در حالی که اصلا وجود خارجی ندارد. همانند اشخاصی که به عنوان اسکیزوفرنی ها شناخته می شوند.

این مسئله باعث به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی میشود. آدم های عجیب و غریبی می شوید. کارهایی میکنید که منطقی پشت آن ها وجود ندارد و گاهی حتی ممکن است خطرناک هم باشد.

عملکرد ناموزون چاکرای چشم سوم

پیامد عمده عملکرد ناهماهنگ چاکرای چشم سوم عدم تعادل است، به طور مثال: پافشاری بیش از حد روی حوزه عقل، تصمیمات زندگی تان منحصرا با عقل و منطق صورت می گیرد. از آنجایی که سعی می کنید تمام امور زندگی تان را با روش عقلانی سازماندهی کنید، فقط آنچه را با ذهن منطقی تان درک می کنید قبول دارید.

مهارتهای عقلانی شما ممکن است کاملا رشد یافته باشد و احتمالا نعمت تجزیه و تحلیل به شما داده شده است، اما از شیوه کلنگری بی بهره هستید و توانایی انطباق آنچه را تجربه می کنید با قانون جهانی تعادل طبیعی ندارید.

به آسانی قربانی تکبر روشنفکرانه خود می شوید. تنها چیزهایی را قبول میکنید که ذهن تان بتواند درک کند، و از راه روشهای علمی قابل اثبات باشد. بینش معنوی را به عنوان یک پدیده غیرعلمی و غیرواقعی رد می کنید.

در نتیجه دیگری که عملکرد ناهماهنگ چاکرای چشم سوم دارد این است که با قدرت ذهن تان سعی میکنید بر روی دیگران و رویدادها تأثیر بگذارید، صرفأ قدرت تان را نشان می دهید و یا برای ارضای نیازهایتان از آن استفاده می کنید.

در این وضعیت چاکرای شبکه خورشیدی هم معمولا خارج از تعادل است و چاکرای قلب و تاج نیز در حد جزیی رشد یافته اند. اگر چاکرای چشم سوم تان علیرغم گیرهایش نسبتا باز باشد، باز هم ممکن است در این کار موفق شوید، هر چند که مقاصد شما خلاف جریان طبیعی حیات است.

ولی دیر یا زود احساس تنهایی شما را دربر می گیرد و موفقیتی را که برایش تلاش کرده اید پایدار نخواهد بود.

پیامد دیگر انرژیهای گمراه شده در چاکرای ششم زمانی اتفاق می افتد که چاکرای پایین (که شما را به «زمین» وصل کرده است) بیمار است، و وقتی که چاکراهای دیگر هماهنگ کار نمی کنند، گرچه به سطوح لطیف ادراک دست یافته اید، ولی این می تواند در حالتی باشد که معنای حقیقی تصورات و اطلاعاتی را که به دست می آورید درک نکنید.

به علت الگوهای احساسی سرکوب شده، آنها با تصوراتتان آمیخته میشوند. این تصورات ذهنی می توانند خیلی قوی و غالب باشند تا حدی که شما آنها را به عنوان تنها حقیقت موجود در نظر بگیرید، طرح آنها را در جهان بیرون پیاده می کنید و بدین نحو در نهایت ارتباط با حقیقت را از دست می دهید.

وضعیت کم فعال در چاکرای ششم (آجنا)

زمانی که چاکرای ششم (آجنا) کم فعال است فرد هیچ باوری نسبت به اتفاقات معنوی و قلمرو های دیگر، دنیاهای دیگر و انرژی درمانی ندارد و هر چه در این مورد به آن ها بگویی می گویند نه وجود ندارد.

این افراد به طور کامل چشم سومشان بسته است و هیچ دریچه ای را باز نگذاشتند که بتوانند دریافت کنند.

آن ها همه چیز در رابطه با انرژی شک دارند و در واقع ایلوژن یامایا کاملاً جلو چشم شان روا گرفته تا هر چیزی را در غیر قالب همین سه بعدی که زندگی میکنیم را رد کنند. همچنین این افراد بسیار انسانهای متعصبی هستند.

کم کاری در چاکرای چشم سوم

اگر جریان انرژیها در چاکرای چشم سوم به طور قابل ملاحظه ای بسته باشد تنها حقیقتی را می بینید و باور می کنید که در جهان بیرون قابل دیدن باشد. زندگی تان تحت نفوذ امیال مادی، نیازهای فیزیکی و احساسات ابراز نشده است.

اندیشه ها و بحثهای معنوی به نظرتان خسته کننده و اتلاف وقت خواهد بود، و حقایق روحانی را رد می کنید به دلیل اینکه آنها را حاصل رویایی بی معنا و بدون هیچ کاربرد عملی می بینید. افکارتان به سوی خط مشی که در جامعه برقرار است گرایش دارد.

به راحتی در شرایط دشوار کنترل خود را از دست می دهید. احتمالا خیلی فراموش کارید. اگر بینایی تان ضعیف شده باشد اغلب با کم کاری چاکرای ششم همراه است، باید دقیق تر به درون خود نگاه کنید و آنچه را در زیر این سطح قرار دارد بشناسید.

در موارد حاد، افکار شما خیلی پریشان و آشفته است و تصمیمات شما کاملا براساس احساسات سرکوب شده تان است.

بیماری های عدم تعادل چاکرای ششم (آجنا)

در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای چشم سوم او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

 1. سردرد
 2. غش، سرگیجه
 3. سینوزیت
 4. بیماری فک

پاکسازی چاکرای چشم سوم

پاکسازی چاکرای چشم سوم از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به این چاکرا توجه ویژه ای داشته باشیم. علاوه بر این اگر به دنبال باز کردن و فعال سازی چاکرا ششم خود هستید، اول باید آن را پاکسازی کنید.

برای پاکسازی چاکرا چشم سوم به شما مدیتیشن ها و تمرینات پکیج جامع پاکسازی چاکرا سینرژی را توصیه می کنیم. به کمک این پکیج می توانید تمام آلودگی ها و انرژی های منفی چاکرا ششم تان را از بین ببرید و آن را متعادل کنید.

سوالات مرتبط با چاکرای ششم:

چاکرا چیست؟

چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

چاکرای چشم سوم چندمین چاکرای ماست و در کجای بدن قرار دارد؟

چاکرای چشم سوم ششمین چاکرا از 7 چاکرای اصلی است و در مرکز پیشانی بین 2 دو ابرو بالای چشم ها قرار دارد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 4 میانگین: 3.3]