0 تا 100 چاکرای قلب یا آناهاتا (Anahata) و عملکرد آن

چاکرای قلب یا آناهاتا (Anahata) چاکرای چهارم در بین 7 چاکرای اصلی ما است. در این مطلب قصد داریم در مورد خصوصیات این چاکرا، انواع وضعیت ها و عملکرد آن و بیماری های مرتبط با آن صحبت کنیم و اینکه چطور می توان این چاکرا را پاکسازی کرد، شرح نماییم.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

اگر هنوز با مفهوم چاکرا و وضعیت هایی که هر چاکرا می تواند داشته باشد، آشنایی ندارید، مقاله چاکرا چیست؟ و انواع وضعیت چاکراها را در وبسایت سینرژی با ناهید مطالعه کنید.

معرفی چاکرای قلب یا آناهاتا (Anahata)

چاکرای قلب یا آناهاتا (به انگلیسی: Anahata) به عنوان چاکرای چهارم ما در وسط جناق و بالا (نزدیک) قلب قرار دارد. این چاکرا محل همدلی، عشق، مهربانی، عاشق شدن و هر چیزی است که به قلب ما وابسته است.

عنصر هوا، رنگ سبز، لوتوس ۱۲ گل برگ در اطراف یک ستاره شش ضلعی قرار گرفتند یا شبیه به مثلث داوود (نشان یهودی ها) است. شاید پیشتر دیده باشید که به صورت دو مثلث برعکس یک ستاره شش ضلعی را تشکیل می دهد و دور آن یک لوتوس ۱۲ گلبرگ است که سبز رنگ می باشد.

مشخصات چاکرای قلب

 • رنگ: سبز، و همچنین صورتی و طلایی
 • عنصر وابسته: هوا
 • حس: لامسه
 • اسمیل (نشانه): لوتوس ۱۲ پر
 • اصل اساسی: از خود گذشتگی
 • ذکر این چاکرا: Yam
 • اندام های وابسته بدن: قلب، بالای پشت، قفسه سینه و صدری، پایین ترین قسمت ریه، خون و دستگاه گردش خون، پوست.
 • غده وابسته: تیموس
  • غده تیموس تنظیم رشد و کنترل سیستم لنفاوی را به عهده دارد. و همچنین محرک و تقویت کننده سیستم ایمنی است.

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته چاکرای چهارم

 • اسد / خورشید: احساسات گرم، صداقت، سخاوت و بخشندگی
 • میزان / ونوس (ناهید): ارتباط، عشق، تلاش برای هماهنگی، بهبود بخشیدن «خویشتن»
 • کیوان / زحل: غلبه بر نفس فردی، بدین سان عشق فداکارانه امکان پذیر می شود.

وضعیت تعادل در چاکرای قلب

زمانی که چاکرای قلب در هارمونی احساس محبت دارید، احساس مهربانی دارید، همه موجودات عالم را دوست دارید، عشق شما به دیگران بی قید و شرط است، زندگی اجتماعی شما با دیگران در آن قرار دارد، با خودتان در صلح هستید، با دیگران در صلح هستید و کلا همه چیز از نگاه شما بر پایه عشقی است. این زندگی را برای شما پر از محبت می کند.

عملکرد موزون چاکرای چهارم (آناهاتا)

چاکرای قلبی که کاملا باز شده و هماهنگ با دیگر چاکراها کار کند شما را به کانال عشق الهی» تبدیل می کند. انرژیهای قلب شما می تواند دنیا را برایتان تغییر دهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد. گرمای طبیعی، صمیمیت و شادی پخش می کنید. این قلب اطرافیانتان را باز می کند، اطمینان و شادی و سرور به وجود می آورد. حس همدردی و میل به کمک کردن به طور طبیعی به سراغتان می آید.

احساستان عاری از آزار درونی، تضاد، تردید و عدم اطمینان است. دوست دارید به خاطر نفس دوست داشتن، شور و شوق بخشیدن دارید بدون اینکه انتظار چیزی داشته باشید. احساس ایمنی و راحتی با تمام خلقت دارید. هر کاری را از صمیم قلب انجام می دهید.

عشقی که درون قلب شماست از بازی کیهانی جدا شدن و دوباره وصل شدن که در تمام تجلیات زندگی وجود دارد آگاهتان می سازد، محفوظ در این عشق و سرشار از عشق «الهی» و هماهنگی هستید. تجربه شخصی به شما یاد داده است که این آرزوی وحدت مجدد با خداوند ریشه در جدا شدن از مظهر خداگونه حیات دارد و اندوه نتیجه این جدایی است.

از راه این «خرد قلبه وقایع دنیایی و شخصی را در نور تازه ای می بینید عشقی که در قلب شماست از تمام کارهایی که در جهت عشق به خداوند و رشد و موفقیت «مخلوقات اوست حمایت می کند. همه موجودات را درک می کنید، چه ذی شعور باشند چه نباشند، در قلب شما زندگی میکنند. دیگر به زندگی از فاصله دور نگاه نمی اندازید و فکر نمی کنید که دیگر با شما کاری ندارد. آن را همچون بخشی از زندگی خودتان می بینید.

چاکرا چهارم (آناهاتا)

احساس سرزنده بودن به شدت درونتان رشد میکند و شروع می کنید تا درک کنید «زندگی» در خالص ترین و اصیل ترین فرم خود حقیقتا چیست. مظهر لایزال عشق و برکت «الهی».

وضعیت بیش فعال در چاکرای قلب

زمانی که چاکرای قلب بیش فعال است است در این حالت اصطلاحا از آن ور بوم افتاده اید. خودتان را دائما قربانی می کنید، احساس نیازهای خودتان را . همه چیز خودتان را قربانی دیگران می کنید. نیازهای دیگران را در اولویت قرار می دهید و دائما خودتان را جنس دوم می دانید. بیش از اندازه نسبت به دیگران مهربانیم، آنقدر که به خودمان آسیب میزنیم.

عشق، محبت، دوست داشتن و همه چیزتان تبدیل به سمی برای زندگی خودتان می شود رابطه هایتان، احساساتتان، دوستی هایتان، رابطه های عاطفی تان، رابطه های خانوادگی تان و همه چیزتان به شکلی پیش می روئ که دائما شما در حال سرویس دادن به دیگران هستید و هیچ چیزی را دیگران دریافت نمی کنید و جدا شدن از این حالت هم برایتان بسیار سخت است. عذاب وجدان به شما دست می دهد و هیچ کنترلی روی این احساسات ندارید.

خواندن
دانلود رایگان مانترا گایاتری

عملکرد ناموزون چاکرای چهارم (آناهاتا)

درست کار نکردن چاکرای قلب به شکلهای مختلف ممکن است خود را نشان دهد. برای مثال ممکن است دائما بخواهید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون اینکه حقیقتا به سرچشمه عشق وصل باشید.

در باطن، شاید به آن آگاه و معترف نباشید. همیشه در ازای «عشقی» که میدهید انتظار سپاس و قدردانی دارید، و عمیقا از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاسگزاری نشده است عمیقا دلسرد هستید.

امکان دارد آن قدر احساس نیرومندی کنید که بخشی از نیرو تان را ببخشید. هر چند که از پذیرش عشق دیگران عاجزید، و قادر نیستید خود را برای پذیرفتن این عشق باز بگذارید. مهر و محبت و ملايمت شما را شرمنده میکند. شاید به خود بگویید نیازی به عشقی که دیگران می توانند به شما بدهند ندارید.

در بعد فیزیکی انگار سینه سپر کرده اید و با پوشش زرهی درونی در مقابل همه دردها و حمله ها به حالت دفاعی برخاسته اید.

وضعیت کم فعال در چاکرای قلب

در وضعیت کم فعال چاکرای قلب شما خودتان را از دنیای اطراف کاملا ایزوله می کنید. هیچ عشق و علاقه به کسی ممکن است نداشته باشید، نه خودتان را دوست دارید و نه دیگران را. و در واقع پذیرای هیچ عشقی نیستید و به همه چیز ممکن است شک داشته باشید. ممکن است که یکی از از دلایلی که خودتان را ایزوله می کنید این باشد که به هیچ چیز اعتماد ندارید.

گاهی اوقات عدم تعادل چاکراها به علت اتفاقات و تجربیاتی است که در زندگی با آن ها روبرو می شویم. خیلی مواقع ممکن است چاکراهای ما هیچ مشکلی نداشته باشد و اتفاق ناگهانی باعث از بین رفتن هارمونی شود. برای افرادی که مربی هستند امکان این اتفاق خیلی بیشتر است. همانقدر که مربی ها می توانند به دیگران می کمک کنند، به همان اندازه هم روی آن ها تاثیر می گذارد.

مربی ها به این دلیل که چاکراهایشان همیشه در سطح بالایی قرار میگیرد و انرژی های دیگران روی آن ها تاثیر می گذارد، گاهی اوقات ممکن است یک کار یا حرکت یک نفر باعث شود چاکرای قلب آن ها دچار عدم تعادل شود. در این شرایط باید سریع وارد عمل شوید و محددا به حالت تعادل برگردانید.

کم کاری در چاکرای قلب

کم کاری چاکرای قلب شما را بسیار آسیب پذیر، و وابسته به عشق و علاقه دیگران می کند. وقتی احساس می کنید که طرد شده اید عمیقا آزرده می شوید، به خصوص زمانی که دل و جرأت این را داشته اید که خود را باز کنید. وقتی چنین اتفاقی می افتد، افسرده و غمگین میل دارید در لاک خودتان فرو روید.

دوست دارید که عشق بورزید، اما ترس از طرد شدن باعث میشود که نتوانید راه درستی برای این کار پیدا کنید و این طرز تلقی بارها باعث تحکیم نقاط ضعف و ناتوانیتان می شود.

شاید سعی کنید برای جبران فقدان عشق به شدت دوستانه و مهربان رفتار کنید. برای انجام چنین کاری، با تمام افراد نسبتأ یکسان و سرد رفتار می کنید، بدون اینکه حقیقتا با هیچ یک از صمیم قلب درگیر شوید. هرگاه قلبتان فراخوانده شود، سعی می کنید طفره بروید و خود را ببندید.

به دلیل اینکه از صدمه های احتمالی وحشت دارید. اگر چاکرای قلب شما کاملا بسته باشد علائم خود را با سردی، بی تفاوتی و حتی «سنگدلی» نشان می دهد.

برای احساس هر چیزی به طور کلی نیازمند محرکهای خارجی هستید. عدم تعادل دارید و افسرده نمی نمایید.

بیماری های عدم تعادل چاکرای قلب

در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای قلب او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

 • فشار خون بالا و یا افت فشار خون
 • حمله قلبی
 • آسم
 • پنومونی
 • سل
 • کمر درد
 • اسکولیوز
 • نورالژی بین دنده
 • بیماری های مرتبط با پستان

پاکسازی چاکرای قلب (آناهاتا)

برای پاکسازی چاکرای قلب، می توانید از مدیتیشن ها، مانتراها و فرکانس های پاکسازی که مجموع سینرژی با ناهید در پکیج تکنیک های کامل پاکسازی 7 چاکرا برای شما تهیه کرده است، استفاده کنید.

به کمک تمرینات و تکنیک های معرفی شده شما می توانید با خیال راحت چاکرای چهارم خود را 100 درصد پاکسازی کنید و تمام آلودگی ها و انرژی های منفی آن را از بین ببرید.

سوالات مرتبط:

چاکرا چیست؟

چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

چاکرای قلب چندمین چاکرای ما است و در کجای بدن قرار دارد؟

چاکرای قلب (آناهاتا) چهارمین چاکرا در بین 7 چاکرای اصلی ما می باشد و جایگاه آن در وسط جناق و بالا (نزدیک) قلب قرار دارد

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 5]