0 تا 100 چاکرای خاجی یا سواد هیستانا (Swadhisthana) و عملکرد آن

چاکرای خاجی یا سواد هیستانا (Swadhisthana) دومین چاکرا در بین 7 چاکرای اصلی بدن می باشد که به آن چاکرای جنسی نیز می گویند. در این مطلب قصد داریم به طور جامع در مورد این چاکرا، انواع وضعیت و عملکردهای آن و بیماری های مرتبط با آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید با چاکرای خاجی بیشتر آشنا شوید، حتما تا انتهای این پست همراه ما باشید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

پیش از اینکه به سراغ معرفی چاکرای خاجی برویم، اگر هنوز نمی دانید چاکرا چه چیزی است و چه وضعیت هایی دارد، مطلب چاکرا چیست؟ و انواع وضعیت هر چاکرا را در وبسایت سینرژی با ناهید مطالعه کنید.

چاکرای خاجی یا سواد هیستانا (Swadhisthana)

چاکرای دوم چاکرای خاجی یا سوادهیستانا نام دارد و در بدن انسان از لحاظ جایگاهی زیر ناف و پایین ستون فقرات قرار دارد. ولی کمی بالای چاکرای ریشه است. زیر ناف بالای چاکرای ریشه.

این چاکرا به دلیل اینکه در پایین ترین قسمت بدن انسان بین پاها قرار دارد و نزدیک به آلت تناسلی است، خیلی مواقع افراد فکر می کنند مربوط به مسائل جنسی است. خیلی مواقع هم به اشتباه می‌گویند چاکرای اول چون همه باز است مربوط به مسائل جنسی است. پس اولا چاکرا اول ربطی به مسائل جنسی ندارد دوماً جایگاه آن آلت تناسلی است.

چاکرای خاجی یا سواد هیستانا که برعکس تصور خیلی ها که چاکرای اول است، این چاکرا مسئول حس های ما و مسئول نفس ما است و فقط مربوط به مسائل جنسی نیست. پست مربوط به تمام حس های ما می‌شود است. به طور مثال حس سرخوشی و یا بعضی افراد که مشکلات اعتیاد دارند از این چاکرا می آید. یکسری لذت های نفس است. یکسری لذت هایی که در زندگی انسان خاکی وجود دارد.

مشخصات چاکرای خاجی (جنسی)

 • رنگ: نارنجی
 • عنصر وابسته: آب
 • حس: چشایی
 • سمبل (نشانه): نیلوفر ۶ پر
 • عطر: چوب صندل
 • اصل اساسی: خلق وجود (تولید مثل)
 • ذکر مانترا: وام (Vam)
 • اندام های وابسته بدن: لگن خاصره، اندامهای جنسی، کلیه ها، مثانه. تمام مایعات بدن مثل خون، لنف، ترشحات معده، اسپرم.
 • غدد وابسته: گونادها، تخمدان ها، پروستات، بیضه ها.
  • کار گونادها شامل خصوصیات جنسی زن و مرد میشود و همچنین تنظیم کننده دوره قاعدگی (پریود) خانم هاست.

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته به چاکرای خاجی

 • خرچنگ / ماه : پراحساس، پذیرا، خلاق
 • میزان (هفتمین، و منطقة البروج) / ونوس: توجه به «خویشتن» خویش ارتباط براساس مشارکت، لذت پرستی، خلاقیت.
 • عقرب / سیاره پلوتون: امیال نفسانی، تغییر دادن خصوصیات فردی از راه رها کردن اِگو (ego) در روابط جنسی.

توجه: گاهی چاکرای دوم را مرکز طحال هم می نامند، هر چند این مهمترین چاکرای فرعی است که با چاکرای سوم ارتباط زیادی دارد. این تغییر سیستم چاکرای اصلی در بعضی از مدارس خصوصی ابداع شده که در آن رابطه جنسی نفی می شود، این اواخر در مدارس مختلف سیستمهای گوناگونی را تلفیق کرده اند، به این دلیل است که روابط جنسی گاهی به چاکرای طحال مرکز ریشه نسبت داده می شود.

وضعیت تعادل در چاکرای خاجی (سواد هیستانا)

زمانی که چاکرای خاجی بالانس است و در هارمونی قرار دارد، شخص خیلی خلاق است و از لحاظ احساسی پایدار و دارای ثبات می باشد. انرژی مثبت بالایی در زندگی دارد و از رابطه جنسی اش در بسیار لذت می برد. پاکدامن است و نسبت به انرژی جنسی خود وفادار است صداقت دارد.

پس اگر آدم خلاق هستید از انرژی های نفسانی خود در جهت درست استفاده کنید. در اینجا منظور انرژی مثبت افراطی  نیست. نسبت به همه چیز خوش بین هستید و همیشه دو نیمه لیوان را می بینید از دور و برخود الهام می‌گیرید و به طور کلی همه احساسات و عواطف در ثبات و چاکرای خاجی شما در تعادل است.

عملکرد موزون چاکرای خاجی

عملکرد موزون چاکرای خاجی باز خود را در جریان طبیعی زندگی احساسات نشان می دهد. در ارتباط با دیگران باز رفتار می کنید، به خصوص در مقابل جنس مخالف و رفتار طبیعی دارید. رابطه جنسی با معشوق فرصتی است تا در رقص خلقت که توسط انرژیهای مؤنث و مذکر صورت می گیرد شرکت کنید، بنابراین کمک میکند تا با تمام وجود یکی شدن با طبیعت را حس و تجربه کنید و به تدریج به سوی یکپارچگی و وحدت بروید.

چاکرای خاجی (جنسی) - چاکرای دوم

وقتی چاکرای خاجی هماهنگ کار کند جریان انرژی خلاق حیات را در درون بدن و روان و ذهن تان جاری احساس می کنید. با این جریان در شعف عمیق خلقت قرار می گیرید و زندگی دائما شما را سرشار از شور و اشتیاق و شگفتی میکند. احساسات شما واقعی و درست، اعمالتان خلاق است. آنها نه تنها در زندگی خودتان بلکه برای دیگران نیز ایجاد انگیزه می کنند.

وضعیت بیش فعال در چاکرای خاجی

زمانی که چاکرای خاجی بیش فعال می‌شود ممکن است مریض باشید، حرص و آز و طمع داشته باشید، شهوت خیلی زیادی داشته باشید، اعتیاد به مواد و روابط جنسی یا چیزهای این مدلی در واقع از چیزهایی لذت می برید که برای بدن شما خوب نیست و زیاد است و سالم نیست.

خواندن
چگونه کسی که درد دارد افکارش را برای جذب سلامتی تغییر دهد؟

کسی که رابطه جنسی خیلی زیاد یا متعدد دارد سالم نیست یا کسی که به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد سالم نیست و نسبت به خود کمک کننده نیست و همه این موارد زمانی رخ می دهد که چاکراهای دوم شخص بیش فعال باشد.

عملکرد ناموزون چاکرای خاجی

بد کار کردن چاکرای خاجی معمولا در سن بلوغ به وجود می آید. بیدار شدن انرژیهای جنسی بی ثباتی ایجاد می کند و والدین، مربیان به ندرت توانایی آموزش درست به جوانها را دارند که چگونه این انرژی را کنترل کنند. غالباء کمبود محبت و نوازش که ریشه در دوران کودکی دارد، وجود دارد. که این ممکن است بعدا به نفی یا سرکوب امیال جنسی منتهی شود.

در نتیجه انرژی خلاق جنسی صریحا ابراز نمی شود و در راه نامناسب خود را نشان میدهد، اغلب با زیاده روی در رابطه جنسی، خیال پردازی و یا سرکوب امیال که گاه گاه به صورت طغیان انرژی اتفاق می افتد، و همچنین ممکن است به حالتی شبیه به اعتیاد به مواد مخدر درآید.

در اینجا، انرژی خلاق جنسی درست شناخته نشده و در جهت غلط به کار برده میشود. در هر دو صورت، نسبت به جنس مخالف حالت دودلی و تنش پیدا شده. شهوت پرستی نسبتا بی ادبانه ایجاد می شود و به اجبار می خواهید در امیال جنسی موفق شوید و مورد توجه قرار گیرید.

یا شاید در حسرت یک رابطه جنسی رضایت بخش باشید بدون اینکه از این حقیقت آگاه باشید. علت اینکه نمی توانید به آن دست یابید در درون خودتان است.

با فقدان پاکدامنی و صراحت طبیعی در ارتباط با انرژیهای جنسی، ابراز این انرژیها را در طبیعت» محکوم می کنید و آنها دیگر نه آزاد هستند برای تاثیر متقابل نیروهای «یین» و «یانگ» و نه شما می توانید حیرت بی آلایش معجزه های حیات را احساس کنید.

وضعیت کم فعال در چاکرای جنسی

زمانی که کم فعال است شما هیچ انگیزه ای در واقع ندارید، شور و شعف خود را از دست میدهید و غرایز نفسانی ممکن است کلا وجود نداشته باشد و هیچ میل جنسی نخواهید داشت. اصلا نمیدانید از لحاظ احساسی جنسی و از لحاظ نفسانی چه می‌خواهید. کسی که به این صورت است اصطلاحا می گوییم تبدیل به گیاه شده!

کم کاری در چاکرای خاجی

در اغلب موارد کم کاری مرکز خاجی می تواند نشانی در دوران کودکی و طفولیت داشته باشد. احتمالاَ والدین تان احساسات و ارتباط شان را کنترل می کردند و شما کمبود لذت هایی حسی مانند نوازش، مهر و عطوفت را تجربه کرده اید، و در نتیجه، در چنین فضایی احساسات تان را سرکوب کرده و آنتن هایی را که گیرنده پیام های احساسی هستند جمع کرده اید.

در دوران بلوغ به کلی مانع رشد انرژی های جنسی شده اید. نتیجه این «موفقیت» واپس زدگی، فقدان عزت نفس، فلج عاطفی و سرد مزاجی است. زندگی در نظرتان غم انگیز، کسل کننده و بی ارزش است.

بیماری های عدم تعادل چاکرای خاجی

در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای خاجی او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

 • ناباروری
 • سقط جنین و یا زایمان بچه مرده
 • تولد با بیماری های ارثی، تغییر شکل
 • زنا
 • بیماری های جنسی منتقل می شود
 • درماتیت
 • سرد مزاجی (ناتوانی جنسی) و یا پشت، بی بندوباری
 • بیماری های سیستم ادراری تناسلی (فیبروئید، کیست، پروستاتیت)

پاکسازی چاکرای خاجی (جنسی)

تکنیک های مختلفی برای پاکسازی چاکرای خاجی وجود دارد که به عنوان مثال می توان به روش های کریستال درمانی، شمع تراپی و مدیتیشن و فرکانس اشاره کرد. از بین این تکنیک ها، موثرترین و در عین حال آسان ترین تکنیک، پاکسازی به روش مدیتیشن است.

شما با کمک مدیتیشن ها و فرکانس های مخصوص چاکرای سواد هیستانا، می توانید آلودگی ها و انرژی های منفی این چاکرا را به طور کامل از بین ببرید. برای انجام فرآیند پاکسازی هم می توانید از پکیج تکنیک های کامل پاکسازی 7 چاکرا مجموعه سینرژی استفاده نمایید. در این پکیج شما هر آنچه که برای پاکسازی هر 7 چاکرای اصلی خود نیاز دارید، قرار گرفته است.

سوالات مرتبط:

چاکرا چیست؟

چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

چاکرای خاجی چندمین چاکرای اصلی ماست و در کجا قرار دارد؟

چاکرای خاجی دومین چاکرای ما در بین 7 چاکرای اصلی می باشد و در بدن انسان از لحاظ جایگاهی زیر ناف و پایین ستون فقرات قرار دارد. ولی کمی بالای چاکرای ریشه است. زیر ناف بالای چاکرای ریشه.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 4 میانگین: 3.8]