0 تا 100 چاکرای گلو یا ویشودها (Vishuddha) و عملکرد آن

چاکرای گلو یا ویشودها (Vishuddha) چاکرای پنجم در بین 7 چاکرای اصلی ماست. در این مقاله می خواهیم در مورد مشخصات این چاکرا، بیماری های مرتبط با آن، عملکرد آن در وضعیت های مختلف و نحوه پاکسازی و متعادل سازی این چاکرا صحبت کنیم. اگر می خواهید با این چاکرا بیشتر آشنا شوید، به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

پیش از آنکه به سراغ آشنایی با چاکرای گلو بروید، بهتر است ابتدا با مفهوم چاکرا و انواع وضعیت هایی که یک چاکرا می تواند داشته باشید، آشنا شوید. برای آشنایی با این موارد، به صفحه چاکرا چیست؟ و انواع وضعیت چاکراها در وبسایت مراجعه کنید.

معرفی چاکرای گلو یا ویشودها (Vishuddha)

چاکرای پنجم ما در بین 7 چاکرای اصلی با نام چاکرای گلو یا ویشودها (به انگلیسی: Vishuddha) شناخته می شود. چاکرای گلو در قسمت تیروئید، بالای جناق سینه بین استخوانهای ترقوه قرار گرفته است.

این چاکرا، مربوط به ارتباطات ما است و ما از طریق این چاکرا با دیگران و محیط اطراف ارتباط برقرار می کنیم. انرژی هایمان را در شکل مانیفست بیان میکنیم و ظهور پیدا می کند و جایی است که میتوانیم تعاملاتمان را در آنجا کنترل کنیم.

مشخصات چاکرای گلو

 • رنگ: آبی کم رنگ و همچنین نقره ای با آبی مایل به سبز
 • عنصر وابسته: اتر
 • حس: شنوایی
 • سمبل (نشانه): لوتوس ۱۶ پر
 • اصل اساسی: طنین هستی
 • ذکر مانترا: هام (Ham)
 • بخش های وابسته بدن: گردن، گلو و آرواره. گوشها، صدا، نای، لوله های برنشی، لب بالایی ریه ها، مری و بازوها.
 • غده وابسته: تیروئید
  • غده تیروئید نقش مهمی در رشد استخوان بندی و اندامهای درونی دارد. تعادل بین رشد معنوی و فیزیکی را سازماندهی میکند و از راه متابولیسم به رفتارمان نظم می دهد و باعث سرعت تبدیل خون به انرژی و همچنین مصرف این انرژی می شود. علاوه بر این، متابولیسم بد را کنترل می کند و کلسیم خون و بافتها را متعادل می سازد.

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته به چاکرای پنجم (ویشودها)

 • جوزا / تیر: ارتباط، تبادل دانش و تجربه دار قرار داد
 • مریخ: فعال در ابراز وجود
 • ثور / ناهید: درک فرم و مکان
 • اورانوس/دلو : الهام «الهی»، انتقال دانش و خرد متعالی، عدم وابستگی

وضعیت تعادل در چاکرای گلو

زمانی که این چاکرا فعال است شما آدم راستگو و صادقی هستید. راحت می توانید حرفتان را بزنید، حقیقت را میتوانید بگویید، حرف هایتان شفاف است، به حرف هایتان فکر کرده اید، همه چیز را همان طور که هست، رک و راست می گویید و با دیگران روراست هستید.

خلاقیت در حرف و ارتباط هایتان دارید. زمانی که صحبت می کنید انرژی را به بقیه انتقال می دهید دهید و بقیه شما را دوست دارند.

عملکرد موزون چاکرای پنجم (ویشودها)

با یک چاکرای گلو کاملا باز، احساسات، افکار و دانش درون تان را آزادانه و بدون ترس ابراز می کنید؛ و همچنین می توانید نقاط ضعف و قوت تان را آشکار سازید. صداقت درونی تان نسبت به خود و یا دیگران از موضع درستی بیان می شود.

این توانایی را دارید که با تمام وجود خود را ابراز کنید. اگر لازم باشد می توانید کاملا ساکت بمانید و از صمیم قلب به دیگران گوش دهید و درک کنید. گفتارتان خلاق و پرشور است، در عین حال که کاملا واضح است. مقاصدتان را به بهترین وجه و بیشترین اثر برای تحقق بخشیدن به خواسته تان بیان می کنید.

صدای شما پرطنین و خوش آهنگ است و وقتی با مشکل و یا مخالفتی روبه رو می شوید با خودتان صادق باقی خواهید ماند و می توانید اگر بخواهید «نه» بگویید. نظر دیگران نمی تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد یا فریب دهد. در عوض استقلال، آزادی، و عدم وابستگی تان را حفظ می کنید.

آزاد از تعصب و دارای سعه صدر و برای حقایق ابعاد لطیف باز هستید. از راه آنها هدایت صدای درونتان را می شنوید، که در زندگی شما را رهبری میکنند. در دستهای این هدایت جای امنی دارید. در می یابید که تمام مظاهر «خلقت» پیام خاص خودشان را دارند.

آنها در مورد زندگی شان، نقش شان در نمایش جهانی، و در مورد تلاششان برای یکپارچگی و نور با شما سخن می گویند. دارای قدرت ارتباط مستقیم با زندگی در کرات دیگر هستی، هر زمان که مناسب باشد هستید، دانشی را که به دست آورده اید بدون ترس از واکنشها و عقاید به دیگران منتقل می کنید.

چاکرای پنجم - چاکرای گلو (ویشودها)

تمام معانی را که برای بیان خلاق به کار می برید حاکی از خرد و حقیقت است. به علت استقلال درونی و ابراز آزادانه آنچه هستید سروری عمیق و احساس موفقیت و استحکام شخصیت به وجود می آید.

وضعیت بیش فعال در چاکرای گلو

زمانی که چاکرای گلو (ویشودها) پیش فعال است، بیش از اندازه حرف میزنید. دائما وسط حرف دیگران می پرید یا مثلاً خیلی بلند حرف میزنید. دلتان میخواهد زیاد از حد خود درونی تان رو توضیح دهید.

عملکرد ناموزون چاکرای پنجم (ویشودها)

اگر انرژیهای درون چاکرای گلو (چاکرای پنجم) قفل باشد، می تواند مانع ارتباط بین ذهن و بدنتان باشد. این به دو صورت می تواند پیش آید. با اینکه در ابراز احساساتتان دچار مشکل می شوید، در این صورت احساسات برطرف نشده را با اعمال بدون ملاحظه و فکر ابراز می کنید.

حالت دیگر این است که برخورد غیرمنطقی می کنید و افکار و احساسات را رد کرده و آنها را به حق نمیدانید تنها به آن دسته از احساسات اجازه ابراز می دهید که از فیلتر داوری خودتان گذشته و با قضاوت دیگران هم تناقضی نداشته باشد.

یک احساس گناه ناخودآگاه و ترسهای ذاتی شما مانع از دیدن و نشان دادن خود، حقیقی تان و بیان آزادانه عمیق ترین افکار، احساسات و نیازها می شود. در عوض سعی می کنید با تعدادی از کلمات و حرکات سر و دست آنها را بپوشانید و «وجود» حقیقی خود را کتمان کنید.

خواندن
زمان گفتن داستان جدید جذب فرا رسیده است

كلام تان هم یا خشن و بی ادبانه است یا سرد و جدی، ممکن است با لکنت صحبت کنید. صدایتان نسبتا بلند و كلام تان فاقد معنای عمیق باشد. به خودتان اجازه نمی دهید که نقطه ضعف هایتان را نشان دهید، بلکه سعی میکنید به هر قیمتی شده دائمأ قوی به نظر بیائید. در نتیجه ممکن است خود را خیلی تحت فشار قرار دهید.

ممکن است بار زندگی بر روی دوشتان سنگینی کند. در این وضعیت در مقابل این بار اضافی حالت دفاعی به خود میگیرید. شانه ها را بالا می آورید و گردن را به تو می کشید و خود را در مقابل شروعی تازه مجهز می سازید.

کارکرد ناهماهنگ چاکرای پنجم در کسانی که از قدرت بیان شان برای گول زدن دیگران سوء استفاده می کنند نیز دیده می شود یا برای جلب توجه دیگران بلاانقطاع حرف می زنند.

معمولا افرادی که انرژی های چاکرای گلوی شان بسته است به ابعاد لطیف وجود دست نمی یابند به دلیل نداشتن آزاداندیشی، انبساط درونی و استقلال که لازمه رسیدن به این چنین حوزه هایی است.

با وجود این، امکان این که دارای دانش عمیق درونی باشید وجود دارد. شما فقط از زندگی و ابراز آن می ترسید به این دلیل که از قضاوت دیگران و تنهایی می ترسید. این دانش عمیق ممکن است راه خودش را به طرق دیگر باز کند مثل شاعری، نقاشی با وجوه دیگری از ابراز کردن خودبه خودی.

اما آنها را با دیگران با بی میلی تقسیم می کنید. انرژیهای معنوی شما ممکن است در سرتان گیر کرده باشند سپس نیروها برای تبدیل شدن به احساسات ممکن است با مشکل مواجه شوند و انرژیهای چاکراهای پایین تر نمیتوانند قدرت و ثبات چاکراهای بالاتر را تأمین کنند، آنها نیاز به درک معنویت درونی در زندگی تان دارند.

وضعیت کم فعال در چاکرای گلو

زمانی که چاکرای گلو کم فعال هست شما هیچ صدایی برای خودتان ندارید. ممکن است آدمی خجالتی باشید، ممکن است از حرف زدن بترسید یا دائما فکر کنید اگر این حرف را بزنم ممکن است بقیه اشتباه در مورد من فکر کنند.

حتی گاها چون خودتان را نمی توانید درست بیان کنید و درست منظورتان را برسانید؛ به خاطر همین سوء تفاهم به وجود می آید. برای زدن حرفتان خیلی تقلی میکنید. به طور مثال از کلماتی مثل: «ببخشیدا، توروخدا ناراحت نشید، نمیدونم چه شکلی بگم و…» زیاد استفاده می کنید.

(درست است که بخش زیادی از فرهنگ ما در ایران تعارف کردن است ولی برای این افراد این صحبتها تعارف نیست و به دلیل ترس زیاد از صحبت کردن است).

خودتان در وجود خودتان احساس میکنید حتی اگر مثلاً تدر حرف زدن مشکل نداشته باشم به وجود خودمان همش احساس میکنیم آدم ساده و راستگویی نه با خودمان و نه با بقیه نیستیم.

کم کاری در چاکرای پنجم (ویشودها)

کم کاری و شیرینی و شکلات کم کاری چاکرای گلو توانایی شما را برای نشان دادن و توصیف خودتان به تأخیر می اندازد. «خود» درونی تان را کاملا کنترل می کنید؛ خجالتی، ساکت و درون گرایید و وقتی صحبت می کنید فقط در مورد چیزهای کم اهمیت زندگی بیرونی تان حرف میزنید.

اگر سعی کنید احساسات و افکار باطنی تان را بیان کنید به سرعت احساس ورم در گلو می کنید و صدایتان حالت تصنعی به خود می گیرد. در اینجا حالت لکنت زبان غالباً بیشتر از وضعیت عملکرد ناهماهنگ دیده می شود.

در برخورد با دیگران احساس عدم اطمینان و ترس از قضاوت دارید و اغلب واقعاً نمی دانید چه می خواهید. پیام های روح خود را دریافت نمی کنید و به نیروی بصیرت خودتان اعتماد ندارید.

اگر چاکرای پنجمتان را بهبود نبخشید، مشکل جدی پیش خواهد آمد. فضای پشت دیواری که خودتان ساخته اید، فضایی که در آنجا بیشتر اوقات تان را می گذرانید، جایی که شما استعدادهای تان را نشان می دهید کوچک و محدود است، زیرا جهان بیرون را فقط به عنوان یک حقیقت معتبر قبول دارید.

بیماری های عدم تعادل چاکرای گلو

در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای گلوی او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

 • برونشیت
 • آسم
 • گواتر
 • ناشنوایی
 • لکنت زبان

پاکسازی چاکرای گلو

چاکرای گلو همانند هر چاکرای دیگری ممکن است درگیر آلودگی و انرژی های منفی می شود که حاصل آن عدم تعادل در این چاکرا خواهد بود. در نتیجه برای متعادل کردن آن باید به فکر پاکسازی این چاکرا باشید.

برای پاکسازی چاکرای پنجم می توانید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید، اما بهترین و آسان ترین تکنیک، استفاده از مدیتیشن و فرکانس های پاکسازی مخصوص این چاکرا است.

به کمک مدیتیشن ها و فرکانس های پکیچ جامع مدیتیشن ها و فرکانس های پاکسازی چاکرای سینرژی با ناهید، هم می توانید چاکرای گلوی خود را به از تمام آلودگی ها و انرژی های منفی پاک کنید و هم می توانید با متعادل سازی آن، باعث تقویت فن بیان، سخنوری و بهبود تون صدای خود شوید.

سوالات مرتبط با چاکرای پنجم

چاکرا چیست؟

چاکرا به لحاظ لغوی یعنی چرخ. چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

چاکرای گلو چندمین چاکرای ماست و در کجای بدن قرار دارد؟

چاکرای گلو (ویشودها) پنجمین چاکرا از 7 چاکرای اصلی است که در قسمت تیروئید، بالای جناق سینه بین استخوانهای ترقوه قرار دارد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 5]