0 تا 100 چاکرای ریشه یا مولادهارا (Muladhara) و عملکرد آن

چاکرای ریشه یا مودلادهارا (Muladhara) نخستین چاکرا در بین 7 چاکرای اصلی بدن می باشد. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل در مورد این چاکرا و انواع وضعیت و عملکردهای آن صحبت کنیم. اگر دوست دارید با چاکرای ریشه بیشتر آشنا شوید، حتما تا انتهای این پست همراه ما باشید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

پیش از اینکه به سراغ معرفی چاکرای ریشه برویم، اگر هنوز نمی دانید چاکرا چه چیزی است و چه وضعیت هایی دارد، مطلب چاکرا چیست؟ و انواع وضعیت هر چاکرا را در وبسایت سینرژی با ناهید مطالعه کنید.

چاکرای ریشه یا مولادهارا (Muladhara)

چاکرای اول در بین 7 چاکرای اصلی بدن با نام چاکرای مولادهارا (به انگلیسی: Muladhara) یا چاکرای ریشه شناخته می شود که در انتهای ستون فقرات نزدیک دنبالچه قرار دارد.

این چاکرای مرکزی است و برای زندگی مادی و زندگی زمینی ما می باشد و اگر دچار انسداد شود، انسان در غریزه های بنیادی دچار عدم تعادل می شود. به طور مثال غریزه هایی مانند احساس امنیت کردن، احساس سرپناه داشتن، نیاز به بقا همه در این چاکرا نمود پیدا می‌کند و خودش را نشان می‌دهد.

مشخصات چاکرای ریشه

 • رنگ: یک چاکرای ریشه فعال به رنگ قرمز آتشین میدرخشد.
 • عنصر وابسته: خاک
 • حس: بویایی
 • سمبل (نشانه): لوتوس چهار پر
 • عطر: درخت سدر و درخت میخک
 • فصل: زمستان
 • سنگ‌های مربوط: یاقوت سرخ، لعل (گارنت)، حجرالدم، کهربای مشکی، اوبسیدیان، کوارتز دودی، و یشم سرخ
 • جنس کالبد: اتری
 • حالت: سرد و خشک
 • اصل پایه: اراده فیزیکی وجود (در قیاس با اراده معنوی وجود در چاکرای هفتم)
 • اندامهای وابسته بدن: تمام قسمتهای سخت بدن مثل ستون فقرات، استخوانها، دندانها، و ناخنها، مقعد، راست روده، روده بزرگ، غده پروستات. خون و ساختمان سلولها.
 • غدد وابسته: غدد فوق کلیوی.
  • غدد فوق کلیوی آدرنالین و نورآدرنالین ترشح می کنند که بر تنظیم گردش خون اثر دارد، از این راه بدن ما قادر است بلافاصله نسبت به خواسته های مختلف واکنش نشان دهد. علاوه بر این غدد فوق کلیوی اثر بارزی بر روی تعادل درجه حرارت بدن دارند.

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته به چاکرای ریشه

 • حمل (اولین برج از منطقة البروج ) / ماه مارس : شروعی تازه، انرژی حیاتی اولیه، قدرت موفق شدن ، پرخاشگری.
 • ثور (دومین برج از منطقة البروج)، صمیمیت با خاک، استحکام، مالکیت، لذات حسی.
 • عقرب (هشتمین برج از منطقة البروج) / سیاره پلوتون : وابستگی ناآگاهانه، نیروی جنسی، دگرگونی و نوسازی.
 • جدی (دهمین برج از منطقة البروج) / كيوان – زحل : ساختار و استحکام.

وضعیت تعادل در چاکرای ریشه

زمانی که چاکرای ریشه بالانس است و هارمونی دارد و در تعادل می باشد، ما احساس امنیت داریم و حس ترس نخواهیم داشت، نسبت به زندگی فیزیکی در صلح و آرامش هستیم، دلخوش هستیم و زندگی برایمان زیباست. در واقع ترسی از کمبود نیازهای اولیه زندگی انسان خاکی مثل مادیات، پول، عشق، سرپناه و غیره نداریم. همه چیز سر جای خودش است و همه چیز روی روال و درست عادی پیش می رود.

چاکرای ریشه چون خیلی منشا فیزیکی و مادی دارد چاکرایی است که از بدو تولد در انسان وجود دارد و به طور طبیعی از همان اول بالانس و باز است و از بین همه چاکرا هایی که در بدن انسان و در حوزه‌های دیگر وجود دارد، از همه بیشتر با غریزه های انسانی خیلی خیلی سطح پایین مرتبط است است و اگر منطقی هم نگاه کنیم در پایین ترین حد در بدن ما قرار گرفته است.

اگر چاکرای مولادهارا بالانس نباشد، یا بیش فعال است، یا کم فعال که در ادامه در مورد هر وضعیت این چاکرا توضیح داده ایم.

عملکرد موزون چاکرای ریشه (مولادهارا)

چاکرای اول (مولادهارا)

اگر چاکرای ریشه باز باشد و هماهنگ کار کند، رابطه جسمانی و عمیقی را با زمین، تجربه می کنید و زندگی بارور است. انرژی حیاتی شما سالم خواهد بود. به زندگی وجودتان عمق خواهید داد. ویژگیهای زندگی تان دارای موفقیت، استحکام و قوت درونی خواهد بود.

احساس شما در چرخه های زندگی طبیعی جای دارد، در تناوب استراحت، فعالیت، مرگ و زندگی مجدد: اعمالتان تحت تأثیر امیال و خلاقیتهایتان به گونه سیاره مادرتان است. همیشه طبق نیروی خلاق «زمین، و کل حیات در طبیعت است. دسترسی به اهدافتان در این دنیا آسان است. زندگی تان با حمایت تزلزل ناپذیر ازلی نگهداری می شود.

زمین برای شما جای امنی است که همه نیازهایتان را برآورده می سازد مانند: مراقبت غذا، حمایت و امنیت. با خوش بینی خود را بر روی زندگی روی زمین باز میکنید و هر چیزی را با سپاسگزاری از آن قبول میکنید.

وضعیت بیش فعال در چاکرای ریشه

زمانی که بیش فعال است ممکن است بخواهیم به خاطر ترس های غریزه بنیادی به شکل خشن بودن، به شکل مشکلات عصبی و عصبانی بودن خودش را نشان دهد. یعنی ترس شما خودش را به حالت خشم و خشونت نشان می دهد.

عملکرد ناموزون چاکرای ریشه

اگر چاکرای ریشه درست کار نکند و یا نامتعادل شود، افکار و اعمالتان عمدتا حول محور مالکیتهای مادی و آسایش خاطر دور می زند. افراط در مسائل احساسی و هیجانی، مثل غذای خوب، الكل، رابطه جنسی و غیره… می خواهید هر کاری را که دلتان خواست انجام دهید.

بدون اینکه به نتیجه اش فکر کنید؛ و در عین حال دستیابی به آنها برایتان مشکل خواهد بود. تمایل زیادی برای حفظ فاصله و امنیت دارید. در سطح فیزیکی؛ ناتوانی در صرف نظر کردن، مالکیت طلبی که اغلب خود را با یبوست مزاج و اضافه وزن نشان میدهد.

خواندن
چطور یک داستان جدید برای جذب شغل ایده آل تعریف کنیم؟ + مثال

اعمال تان عموما حول محور موفقیت و نیازهای شخصی دور می زند و نسبت به خواسته های دیگران ناخودآگاه بی توجه هستید. همچنین در فکر سلامتی خود، تغذیه متعادل، استراحت کافی و تعادل و هماهنگی در طول زندگی هستید.

در نهایت به نگرش خاصی و امیالی که نمی توانید از آنها خود را خلاص کنید چسبیده اید. اگر دل مشغولیهایتان توسط دیگران یا شرایط مورد سؤال قرار گیرد به راحتی ناراحت و آزرده می شوید. حتی گاهی برافروخته و پرخاشگر خواهید شد. انجام ناگهانی خواسته ها و اصول تان یکی دیگر از نشانه های چاکرای ریشه آسیب دیده است.

در تجزیه و تحلیل نهایی، خشم، غضب و از کوره در رفتن فقط مکانیسمهای دفاعی اند برای زمانی که معمولا احساس عدم امنیت به وجود می آید. در پس این همیشه ترس از دست دادن چیزی هست که به شما احساس امنیت و خوشحالی میدهد، یا چیزی که در بار اول به دستش نیاورده اید.

دنیا برای شما جایی است که باید به بهانه حفظ امنیت بقای بشر در آن حاکم باشید و استثمار کنید، از اینرو در این روزها سوءاستفاده از منابع طبیعی و از بین بردن تعادل طبیعی زمین دال بر اختلال عملکرد چاکرای ریشه اکثر جمعیت دنیاست.

وضعیت کم فعال در چاکرای ریشه

زمانی که کم فعال است شما حس می کنید هدفتان را از دست داده اید، دلسردی به وجود می‌آید و از آنجایی که در درون خودتان برای بقا و برای کمترین غریزه های بنیادی که شما به عنوان انسان به آن نیاز دارید ترس دارید و چون این چاکرا بالانس نیست و به آن نمی رسید.

این ترس به جایی که خودش را به صورت حالت قبل (وضعیت بیش فعالی) نشان دهد، خودش را با افسردگی، عدم توانایی تمرکز کردن روی چیزی و نظم نداشتن در کاری نشان می دهد و ترس تمام وجودتان را میگیرد و هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

کم کاری در چاکرای ریشه

اگر چاکرای ریشه شما قفل یا بسته باشد، هم از نظر فیزیکی بنیه ای ضعیف دارید و هم از نظر احساسی کم تحمل اید. خیلی چیزها در زندگی ناراحتتان می کند، به شدت در حالت دودلی و تردید به سر می برید. ممکن است احساس کنید انگار جایگاه خودتان را دارید از دست میدهید یا معلق بودن، یا کاملا احساس عدم کفایت ذهنی داشته باشید.

برایتان مشکل است که با مسائل روزمره زندگی روبه رو شوید و غالبا برای انجام آنها فاقد ثبات و نیرو هستید. در اغلب اوقات زندگی را همچون بار سنگینی احساس میکنید به جای اینکه لذت ببرید، و اکثر مواقع در آرزوی راه آسان و پرلذت و کم دردسر زندگی اید.

اگر چاکراهای بالاتر بهبود یافته باشند به ضرر چاکراهای پایین تر است، این احساس که حقیقتا متعلق به این دنیا نیستند ممکن است باعث کم کاری چاکرای ریشه شود.

اگر چاکرای کمری و شبکه خورشیدی هم بسته باشند ممکن است احساس بی اشتهایی مرضی پیدا کنید چون جذب هر نیروی حیاتی اساسی از راه چاکرای ریشه به سختی صورت می گیرد، و این نشانه ای است برای میل به گریختن در شما. به هرحال روبه رو شدن با مشکلات زندگی را آن قدر ادامه میدهید تا یاد بگیرید که آنها را به عنوان نقاط عطفی در راه رشد کل نگرانه قبول کنید.

متعادل کردن چاکرای ریشه

یکی از راه های متعادل کردن چاکرای ریشه مدیتیشن کردن است. می‌توانید از ذکر لام در مدیتیشن استفاده کنید، به بالانس کردن و متعادل کردن کمک می‌کند. البته مراقبه روشی است که برای همه چاکراها استفاده می‌شود از هر ذکر چاکرا در هنگام مدیتیشن با تمرکز بر روی همان چاکرا استفاده می کنیم.

بیماری های عدم تعادل چاکرای ریشه (مولادهارا)

در ادامه بیماری های فیزیکی که ممکن است فردی که چاکرای ریشه او در عدم تعادل است، به آن ها مبتلا شود، ذکر شده است:

 • چاقی
 • صدمات، از جمله شکستگی
 • اختالالت در عادات روده
 • ترومبوفلبیت
 • حساسیت بیش از حد

برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها، یکی از بهترین کارهایی که می توان انجام داد، پاکسازی 7 چاکرای اصلی از جمله پاکسازی چاکرای ریشه (مولادهارا) است.

پاکسازی چاکرای ریشه (مولادهارا)

تکنیک های مختلفی برای پاکسازی چاکرای ریشه وجود دارد که به عنوان مثال می توان به روش های کریستال درمانی، شمع تراپی و مدیتیشن و فرکانس اشاره کرد. از بین این تکنیک ها، موثرترین و در عین حال آسان ترین تکنیک، پاکسازی به روش مدیتیشن است.

شما با کمک مدیتیشن ها و فرکانس های مخصوص چاکرای مولادهارا، می توانید آلودگی ها و انرژی های منفی این چاکرا را به طور کامل از بین ببرید. برای انجام فرآیند پاکسازی هم می توانید از پکیج تکنیک های کامل پاکسازی 7 چاکرا مجموعه سینرژی استفاده نمایید. در این پکیج شما هر آنچه که برای پاکسازی هر 7 چاکرای اصلی خود نیاز دارید، قرار گرفته است.

سوالات مرتبط:

چاکرا چیست؟

چاکراها یکسری دریچه‌های انرژی هستند که در بدن ما وجود دارد که از طریق این دریچه ها نیروی حیاتی پرانا (انرژی) در بدن ما حرکت می کند.

چاکرای ریشه چندمین چاکرای اصلی ماست؟

چاکرای مولادهارا اولین چاکرای ما در بین 7 چاکرای اصلی می باشد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 5 میانگین: 3.8]