مفهوم نور و رنگ در متافیزیک

نور و رنگ در متافیزیک از مهم ترین ارکان محسوب می شود به طوری که در هر بخشی از متافیزیک به این دو مفهوم اشاره می شود. در هنگام مدیتیشن، در هنگام پاکسازی چاکرا و… در این مطلب قصد داریم این دو مفهوم در متافیزیک را به صورت تخصصی تر بررسی کنیم. اگر دوست دارید بدانید چرا نور و رنگ در متافیزیک مهم هستند، با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

مفهوم نور در متافیزیک

در جهان ما، همه نورها از خورشید سرچشمه می گیرند. خورشید منبع همه انرژی ها و نیروهاست. خورشید منبع نور، حرارت و حرکت، در این سیاره میباشد.

نور، انرژی تابان است. جهان قابل رؤیت، در سطح فیزیکی از طریق قوای کیهانی نور، فرم و ارتعاشات ابراز وجود می کند. دانش کهن چنین می آموزد که جهان، از آتش کیهانی اولیه، یا نور سفید بزرگی بوجود آمده است، و این نور خود از وجود الهی، که منشأ همه نورهاست سرچشمه گرفته است.

بهاگاوادگیتا“، کتاب مقدس هندو، از نور زوال ناپذیری سخن می گوید: “شکل من را در اشکال مختلف و در رنگهای مختلف مشاهده کن”.

خدا به اعتقاد سيج های هندو، نور مطلق است. نور اولین جزء از کلمه آفرینش است؛ حرکت موزون دومین و رنگ سومین جزء میباشند. پرتوهایی که از جسم فروزان منتشر می شوند، همگی بصورت ارتعاشات كاملا موزون و بصورت امواج با ضرباناتی از فضا عبور می نمایند. فاصله موجود بین دو نقطه اوج این ارتعاشات، طول موج خوانده می شود و سرعت این ارتعاشات فرکانس نام دارد.

مفهوم رنگ در متافیزیک

تمام سیاره ای که در آن زندگی میکنیم، از اقیانوس ها تا زمین و تا آنچه که بصورت جماد، گیاه، حیوان و انسان می بینیم، به نور و خصوصیات جالب و ارتعاشات مربوط به نور وابسته اند. سطوح اتری، نجومی، ذهنی و روحی نیز به منبع نور وابسته اند، زیرا هر یک سرعت ارتعاشات مربوط به خود را دارند.

گذشته از جنبه زیبایی و خوشایند آن، رنگ بیش از هر عامل دیگری در سطح عميق و ظریف، موجب تغییرات روحی میشود. بهمین دلیل است که در مدیتیشن های تاتتریک، اهمیت زیادی به رنگ می دهند.

رنگ اثر فوق العاده ای را بر روی ذهن و احساسات بجا می گذارد. رنگ زبان زنده نور و علامت بارز حقیقت آگاه می باشد. الدوس هاکسلی، این نتیجه گیری را کرده است که: “رنگ بهترین محک واقعیت است”.

دانش رنگها، بر پایه قوانین نور نهاده شده که بصورت هفت رنگ مربوط به طیف های اصلی ظاهر می شوند. طیف های رنگی با هفت سیاره آفرینش و هفت چاکرا (یا چرخهای نور)، در رابطه اند.

خواندن
آیا تاکنون به معنی واقعی قمر در عقرب پی برده‌اید؟

در صورتی که نور سفید از منشوری بگذرد، به رنگ های هفت گانه تجزیه میشود و این تجزیه بدلیل آن است که سرعت ارتعاش، در رنگهای مختلف بسیار متفاوت میباشد. بعنوان مثال، نور بنفش دارای طول موج بسیار کوتاه و نور قرمز، دارای طول موج بسیار طولانی تری است.

در هنگام ایجاد “قوس و قزح “، که معمولا بر اثر تابش خورشید، بلافاصله پس از بارندگی ایجاد میشود، قطرات باران که در فضا معلقند، نقش منشور را بازی می کنند و موجب تجزیه نور سفید خورشید، به هفت رنگ اصلی می شوند.

نور سفید توسط هیچ فردی تولید نمیشود، بلکه از منشأ کیهانی، بسوی “ارا” پرتاب یا انتقال داده میشود. نور سفید یا خورشید روحانی، از طریق “أرا”، وارد آگاهی روح میشود و به هفت رنگ تجزیه میگردد. هر یک از هفت رنگ، به داخل مركز روحی مربوطه “یا چاکرای مربوطه”، که دارای قدرت و نیروی حیاتی خاص خود میباشد، نفوذ میکند.

كلمه روح (Soul)، از کلمه خورشید (Sol)، سرچشمه گرفته است و مفهوم آن وجود مرکز نور در درون هستی ما میباشد. رنگ بیان کننده روح جهانی است.

خداوند به ما این فرم شگفت انگیز از انرژی را که بصورت نور و رنگ میباشد، داده است تا جسم و روح خود را در سلامت کامل حفظ نماییم. سلامتی یعنی تعادل کامل و این فقط در شرایطی میسر است که توازن و هم آهنگی در کل بدن موجود باشد.

جنبه های مختلف و کاربردهای رنگ

هر رنگی دارای هفت جنبه است: زندگی و حیات بخشیدن، جان بخشیدن، درمان کردن، راهنمایی کردن، تدارک و تجیز کردن، الهام بخشیدن و رضایت بخشیدن.

علم رنگ دارای کاربردهای مختلفی است:

  1. جنبه درمانی رنگ: در این زمینه از رنگ و سنگ به منظور درمان استفاده می شود.
  2. جنبه روانی رنگ: که تاثیر رنگ بر روی ذهن و احساسات را نشان می دهد.
  3. جنبه باطنی و درونی رنگ: که در زمینه ارتباط بین رنگ و جنبه های رنگی اُرا (هاله) می باشد.
اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 3 میانگین: 4.3]