در جستجوی شواهدی از بعد یازدهم

ادعاهای جالب توجه، نیازمند اثبات جالب توجه است. این جمله ای از کارل ساگان اخترشناس آمریکایی است. مطلب را با این جمله شروع کردیم چون می خواهیم در مورد بعد یازدهم و جهان های موازی صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

جهان های موازی، بعد گذرها و ابعاد بالاتر، به همان اندازه که جالب توجه هستند، نیازمندند که وجودشان به طور قطعی اثبات شود. ستاره شناسی به نام کن کراسول می گوید: «جهان های دیگر می توانند هوش ربا باشند: تا زمانی که ستاره شناسان آنها را مشاهده نکرده اند، آنچه بخواهید می توانید درباره این جهان ها بگویید و هرگز عدم صحت گفته هایتان ثابت نشود.» سابق بر این، آزمودن بسیاری از این پیشگویی ها به دلیل ابتدایی بودن تجهیزات آزمایشگاهی نومیدانه به نظر می رسید.

اما با پیشرفت های اخیر در زمینه رایانه، لیزر و فناوری ماهواره ای، بسیاری از این نظریه ها در معرض بررسی آزمایشگاهی قرار گرفته اند. بررسی صحت این ایده ها به طور مستقیم ممکن است فوق العاده مشکل باشد، اما اثبات آنها به روش های غیرمستقیم، در دسترس ما است. گاهی از یاد می بریم که بخش عمده علم ستاره شناسی به روش غیرمستقیم محقق شده است.

مطلب پیشنهادی: با سیستم های علم اعداد آشنا شوید «قسمت دوم»

تاکنون کسی خورشید یا دیگر ستارگان را از نزدیک مشاهده نکرده است، با این حال ما از طریق تجزیه و تحلیل تابش این اجسام نورانی به ماهیت آنها پی برده ایم. با تحلیل طیف نور ستارگان دریافته ایم که ستارگان عمدتا از هیدروژن و مقداری هلیم ساخته شده اند. به طریق مشابه، هیچ کس تا به حال یک سیاهچاله را مشاهده نکرده است. چون در اصل آنها به طور مستقیم غیر قابل دیدن هستند. ولی با جستجو قرص های برافزایشی و محاسبه جرم این ستارگان خاموش، ما شواهد غیر مستقیمی دال بر وجود آنها به دست می آوریم.

خواندن
آموزش آسترولوژی: معرفی اصطلاحات بروج دوازده گانه – قسمت بیست و نهم

در تمامی این آزمایش ها به دنبال شواهدی از ستارگان و سیاهچاله ها به منظور تعیین ماهیت آنها هستیم. به همین ترتیب، بعد یازدهم ممکن است فراسوی دسترسی مستقیم ما به نظر برسد، اما راه هایی هستند که در آنها با استفاده از ابزارهای جدید تحول آفرینی که اکنون در دسترس داریم، امکان اثبات نظریه هایی چون تورم و ابر ریسمان ها فراهم آمده است.

صبحت در مورد بعد یازدهم و سخن از اثبات آن در این پست، به این دلیل است که به شما یادآوری کنیم در دنیای امروز با تجزیه و تحلیل های گسترده آزمایشگاهی، می توان به شواهد وجود چیزهایی رسید که قبلا ممکن بود به عنوان یک افسانه یا احتمال در نظر گرفته شوند. وجود این بعد از منظر متافیزیک و اثبات آن، به معنای اثبات متافیزیک و تمام تاثیرات آن در زندگی ما از منظر علمی است.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 1]