آموزش پرانایاما – قسمت یازدهم: 5 اصل ضروری در تمرینات پرانایاما

برای موفقیت در تمرینات پرانایاما نیاز به رعایت 5 اصل ضروری وجود دارد. در این قسمت از آموزش پرانایاما قصد داریم این 5 اصل ضروری در تمرینات پرانایاما را برای شما تشریح نماییم. اگر دوست دارید تمرینات خود را موفقیت انجام دهید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

پیشتر در مطلبی تحت عنوان «معرفی 4 مرحله تمرینات پرانایاما» به بخشی از فعالیت هایی که برای داشتن یک تمرین با کیفیت پرانایاما باید رعایت شود، اشاره کردیم. اکنون نیاز است بدانید در این 4 مرحله چه اصولی را باید رعایت کنید تا تمرینی موفق را پشت سر بگذارید.

5 اصل ضروری در تمرینات پرانایاما

5 اصل برای تمرینات پرانایاما ضروری و واجب است: اول پاکیزگی نادی ها (نادی شودهی)، دوم مکان خوب، سوم زمان مناسب و کافی، چهارم رژیم غذایی ملایم، سبک و مغذی، پنجم شکیبایی و استمرار در تمرین، همراه با شور و شوق فراغت و اشتیاق.

اصل اول: پاکیزگی نادی ها

زمانی که نادی ها پاک می شوند، سالک وارد مرحله اول تمرینات یوگا – آرامبا – می گردد. کسی که پرانایاما می کند، اشتها و میل به غذای خوب، هضم خوب، گشاده رویی، نیرو، رشادت، جرأت، قدرت و حد بالایی از قوه حیات و زندگی و چهره ای جذاب خواهد داشت.

در مطلب «پاکسازی نادی ها»، به طور مفصل در مورد نحوه پاکسازی این مجراهای پرانیکی توضیح داده ایم. حتما مطالعه کنید.

اصل دوم: مکان خوب

مکانی منزوی و زیبایی را در کنار یک رودخانه، دریاچه، دریا و یا بالای یک تپه که دارای درختان متعدد و بهار قشنگی باشد و هیچ گونه مزاحمتی نداشته و شیر و مواد غذایی در دسترس باشد، انتخاب نمایید.

کلبه یا کوتیر کوچکی در آنجا بسازید، به طوری که محوطه کوچکی داشته باشد و در گوشه این حیاط چاهی حفر نمایید. البته تقریبا غیرممکن است، جایی مناسب را که از هر لحاظ شما را راضی کند، بیایید.

کناره های نارمادا، جامونا، گنگا، کاوری، گوداوازی، کریشنا برای ساخت کوتیر یا کلبه مناسب است. جایی را که انتخاب می کنید بهتر است در همسایگی کسانی باشد که یوگا می کنند، مسلما این امر محاسنی برای شما خواهد داشت.

زیرا در مواقع سختی و مشکلات می توانید با آنها مشورت کنید و هنگامی که ببینید آنها برای تمرینات یوگا و پرانایاما وقت صرف می کنند، انگیزه و محرکی خواهید داشت که در تمرینات خود قوی تر عمل کنید و بر مشکلات تفوق يابيد.

کلبه شما می بایست به دور از مکانهای شلوغ و پرجمعیت باشد چون در مکان های شلوغ، مردم از روی حس کنجکاوی مزاحم شما خواهند شد و در نتیجه هیچ پیشرفت روحی نخواهید داشت.

اگر شما کلبه خود را در یک جنگل انبوه بسازید، هیچ محافظی نخواهید داشت چرا که دزدان و حیوانات درنده متعرض شما خواهند شد و نیاز مبرم به غذا خواهید داشت. در «سوتاسواتارا اوپانیشاد» گفته شده:

«در مکانی هموار و خوش منظره که عاری از سنگریزه، شن و ماسه و آتش باشد، و در پناه غاری که در برابر باد محفوظ است، یوگی می تواند ذهن خود را به خدای معطوف نماید.»

آنهایی که در منزل شخصی خود تمرین می کنند، می توانند اتاقی را به یک بیشه تبدیل کنند. یک اتاق منزوی و جدا، در رسیدن به مقصود، آنها را یاری خواهد کرد.

اتاق مراقبه

اتاقی که در آن یوگا می کنید، باید مجزا بوده و دارای قفل و کلید باشد. هرگز اجازه ندهید کسی وارد آن شود. اگر نمی توانید اتاق اختصاصی برای مقاصد روحانی و تمرینات یوگا فراهم کنید، گوشه ای از یک اتاقي ساکت را بدین منظور انتخاب کرده و جدا کنید و از آن استفاده نمایید.

این اتاق را مقدس نگه دارید و در داخل آن عکس «گورو» یا ایشتادواتای خود را در مقابل جایی که می نشینید قرار دهید و هر روز قبل از شروع تمرینات و مراقبه در مقابل این عکس، پوجا (احترام و نیایش) را به صورت فیزیکی و ذهنی انجام دهید.

در اتاق مواد خوشبو یا عود یا مریم گلی آبی بسوزانید و کتابهای مقدسی چون رامایانا، شریماد باگاواتاه، گیتا، اوپانیشادها، یوگا و اسپشتا و… را برای مطالعه روزانه در آنجا نگهداری کنید.

برای نشستن از یک پتو استفاده کنید. بدین نحو که پتو را چهار لا کرده و پهن کنید و آن را با پارچه ای سفید رنگ (ملحفه) بپوشانید. این امر جایگاه مناسبی را برای تمرین برآورده می کند.

می توانید از گیاه کوسا این جایگاه را درست کنید و روی آن را با پوست ببر یا گوزن بپوشانید. می توانید یک سکوی سیمانی که کمی بالاتر از سطح زمین باشد، بسازید و روی آن، پتوي أسانای خود را پهن کنید.

حشرات کوچک و مورچه ها نباید مزاحم شما بشوند. حال در این مکان برای تمرینات پرانایاما و مراقبه بنشینید. سر و گردن و بدن را در یک خط مستقیم قرار دهید. در این حالت نخاع کاملا آزاد و رها قرار میگیرد.

اصل سوم: زمان مناسب و کافی

تمرینات پرانایاما، بایستی در فصول واسانتاريتو (بهار) یا سارادریتو (پاییز) انجام شوند، زیرا در این فصول بدون هیچ زحمت و مشکلی موفقیت به دست می آید. واسانتا از ماه مارچ آغاز و به آوریل ختم می شود (مطابق با اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت) و ساراديا (پاییز) نیز از سپتامبر تا اکتبر طول می کشد (مطابق با اواسط شهریور تا اواسط آبان).

خواندن
آموزش پرانایاما: پاکسازی نادی ها – قسمت ششم

در تابستان هنگام بعداز ظهر یا عصر پرانایاما نکنید، بلکه در ساعت خنک صبح می توانید به پرانایاما مبادرت نمایید.

اصل چهارم: رژیم غذایی مناسب

برای تمرینات پرانایاما یک یوگی بایستی رژیم غذایی مناسبی را برای تمرینات یوگا انتخاب کند و از خوردن غذاهایی که برای تمرین یوگا، مضر هستند، مثل نمک، خردل، غذاهای ترش، داغ، تند و تلخ و ارتباط با زنان، پرحرفی، حمام آفتاب، لاغرکردن بدن با روزه و … اجتناب ورزد.

در مراحل اولیه تمرینات پرانایاما، بهتر است شیر و گی و غذاهای حاوي گندم، بقولات سبز، برنج قرمز، تناول شود. در آن صورت است که یوگی قادر خواهد بود تا نفس خود را به میزان قابل توجهی متوقف و حبس نماید و به مرور و در طی زمانهای طولانی و حبس دمهای مستمر، کوالاكمباکا (توقف تنفس بدون دم و بازدم) حاصل می گردد.

در آغاز از بدنش عرق سرازیر می شود و مانند قورباغه، در حالی که در وضعیت پادماسانا نشسته است جست و خیز می کند. با تمرینات بیشتر قادر خواهد بود تا از روی زمین بلند شود و اعمال خارق العاده ای انجام دهد.

هیچ دردی در او اثر ندارد، بیماری ها و خواب در او کاسته می گردد. اشک، جریان بزاق، عرق و بوی بد دهان در او کاهش می یابد.

با تمرینات مداوم و پیوسته پرانایاما، قدرت های بزرگتری به دست می آورد که به واسطه آنها به بوچاراسیدهی نایل می شود که او را قادر می سازد تا تمام مخلوقات مانند ببرها، فیل ها و گاوهای وحشی و شیرها را تحت انقیاد خود درآورد.

او به زیبایی «الهه عشق» می شود و با نگه داشتن «منی» رایحه خوبی در بدن یوگی نفوذ می کند. در انتخاب رژیم غذایی مناسب، غریزه یا صدای درونی شما بهترین راهبر در انتخاب آن است.

شما خود بهترین قانون گذار برای وضع بهترین دستورالعملِ «یوگای ساتویک» هستید، تا مزاج و ساختمان بدنی طبیعی داشته باشید و همواره متعادل بمانید.

اصل پنجم: شکیبایی و استمرار بر تمرین

به تدریج یوگی با انجام تمرینات مستمر پرانایاما باید توانایی حبس نفس را به مدت ۳ گاتیکاس (یک ساعت و نیم) کسب کند. ولی اگر کسی بخواهد حبس نفس را به مدت طولانی تری انجام دهد، باید به خدمت یک یوگی گورو درآید که تسلط کاملی بر تمرینات پرانایاما دارد.

توقف تنفس به مدت ۳ دقیقه برای تزکیه و پاکیزگی نادی ها و استقرار ذهن به منظور سلامتی، کاملا مناسب است.

پیوست:

مفهوم یوگی گورو: در سنت های کهن هند، گورو یا استاد 4 گونه است:

  • یوگی گورو: کسی است که سلوک می داند و از طریق سلوک عملی به آزادی ذهن رسیده است و… مانند سوامی ساتیاناندا
  • گیانی گورو: گورویی با قدرت عظیم تفکر منطقی است و… مانند کریشنا مورتی
  • برهمنیشا گورو: استادی است که کاملا در انرژی کیهانی مستغرق گردیده و با هویت جعلی خودش (هویتی که اجتماع می سازد) بیگانه است و… مانند رامایاناماهاریشی.
  • تانتریک گورو: استادی است که کاملا در ورای تمام سنت ها قرار دارد و…

مفهوم کوتیر: جایگاه خاصی که یوگی ها برای مراقبه و تمرینات خود تعبیه می کنند. این جایگان شامل اتاقک کوچکی با ارتفاع کم است که فاقد پنجره بوده و فقط در کوچی دارد که یوگی می تواند از آن داخل و خارج شود.

داخل اتاقک را با کاه گل به گونه ای می پوشانند تا حشرات مزاحم نشوند. در خارج از این اتاقک، سکویی سیمانی، تعبیه می کنند که گاهی یوگی مراقبه خود را در آنجا انجام دهد.

برای دنبال کردن سایر قسمت های پرانایاما، به صفحه «آموزش پرانایاما» در وبسایت سینرژی با ناهید مراجعه کنید.

سوالات مرتبط:

پرانایاما چیست؟

پرانایاما از دو کلمه پرانا Prana به معنای انرژی حیاتی و آیاما ayama به معنای توسعه و گسترش، تشکیل شده است و پرانایاما یعنی: توسعه و بسط انرژی. پرانایاما چهارمین رکن راجا یوگای پاتنجلی است و آن به معنای توقف خودبخودی تنفس است (کوالا كمباكا). در حالی که پرانایامای مطرح شده در هاتایوگا، تمرینات تنفسی خاصی است که موجب افزایش پرانا و کنترل آن در انسان شده و مقدمه ای برای رسیدن به پرانایاماي پاتنجلی است.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: میانگین: ]