آموزش آسترولوژی – قسمت هجدهم: معرفی زایچه طالع یا چارت نجومی

به یکی از مهم ترین قسمت های آموزشی آسترولوژی، یعنی معرفی زایچه طالع یا چارت نجومی رسیدیم. برای آشنایی بیشتر با مفهوم چارت نجومی تولد در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

معرفی زایچه طالع یا چارت نجومی

هر مولودی در لحظه تولد خود تحت چینش خاصی از کواکب در دایرة البروج و نیز خانه های دوازده گانه به دنیا می آید، این چینش خاص به زایچه طالع یا چارت نجومی معروف است که میزان و نوع انرژی کیهانی ساطع شده را در آن لحظه خاص مشخص می کند. یک آسترولوژر قادر است تا با مشاهده این چینش و با آگاهی و دانشی که نسبت به ترکیب و تمزيج این انرژی ها دارد در مورد بسیاری از جنبه های مختلف زندگی یک مولود که در آینده رخ می دهد، نظیر میزان استعداد و توانایی، ویژگیهای جسمی و روحی، نوع شغل و درآمد، میزان موفقیت، شهرت و سایر موارد آگاه شود.

بنابراین در علم آسترولوژی محسبه صحیح زایچه طالع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مبنای کار آسترولوژرها برای بررسی وقایعی است که در آینده رخ خواهد داد. در یک چارت نجومی موقعیت کواکب در بروج دوازده گانه و نیز در هریک از خانه های دوازده گانه ذکر شده است. شکل کلی یک زایچه و ترتیب خانه های آن اینچنین است:

زایچه طالع یا چارت نجومی سبک شمال هند

توجه: زایچه طالع در واقع شکلی است که تصویر دایره ای دایرة البروج را به شکل مربع نمایش می دهد و فایده اش این است که راحت تر ترسیم می گردد. البته چارت نجومی فوق روشی است که منجمان شمال هند از آن استفاده می کنند و چون اغلب منجمین اسلامی نیز از این روش برای ترسیم چارت های خود استفاده می کردند، ما هم به تبع آن ها این روش را برای ترسیم چارت ها در آموزش آسترولوژی خود انتخاب کردیم.

البته یک روش مربعی دیگر هم برای ترسیم چارت نجومی وجود دارد که مختص جنوب هند است و از لحاظ ظاهری اندکی با سبک شمالی تفاوت دارد. روشی که در سبک غربی از آن استفاده می شود، چارت دایره ای است.

نکته مهم: ترتیب 12 خانه طالع همواره این چنین است و همانطور که قبلا اشاره شد چون دایرة البروج متحرک است و در هر 24 ساعت یک دور کامل در جهت گردش عقربه های ساعت می چرخد بنابراین در طول 24 ساعت، بروج و کواکب مختلف نیز در خانه های مختلف طالع در حال چرخشند و مثلا در هر 2 ساعت (بسته به مدت طلوع هر برج دارد) برجی که در خانه طالع قرار دارد به خانه دوازدهم منتقل شده و برجی که در خانه دوم است به خانه طالع رفته و یا برجی که در خانه سوم است به خانه دوم می رود و غیره که این موضوع در مبحث اختیارات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مثلا هرگاه خواستیم اختیاری انجام دهیم و دیدیم که در آن لحظه برجی که حاوی کوکب نحسی چون زحل یا مریخ است و در خانه طالع قرار گرفته است باید صبر کنیم تا آن برج از خانه طالع خارج شود یا حتی الامکان باید سعی کنیم تا برجی که حاوی کوکبی سعد است در طالع قرار گیرد و غیره که این شرایط در مبحث اختیارات به طور کامل تشریح می شود.

خواندن
آموزش آسترولوژی: شرح برخی از اصطلاحات کواکب – قسمت بیست و هشتم

سبک شمال و جنوب هند در رسم چارت نجومی

طراحی چارت نجومی در سبک شمال هند و جنوب هند

در تصویر فوق دو نمونه چارت به سبک شمال و جنوب هند آورده شده است. در سبک شمالی کواکب را با دو حرف اول نام لاتین آنها و بروج را با شماره داخل چارت نجومی مشخص می کنند که نباید آنها را با شماره خانه ها اشتباه کرد و خانه ها را نیز در خلاف جهت گردش عقربه های ساعت می شمارند.

به عنوان مثال در چارت زیر طالع برج دلو است – راس و زحل در برج حوت و در خانه دوم قرار دارند – زهره در برج حمل و خانه سوم چارت قرار دارد – مریخ و شمس و عطارد در برج ثور و خانه چهارم چارت قرار دارند و غیره.

در سبک جنوبی خانه ها را در جهت گردش عقربه های ساعت شمارش می کنند و ظاهر چارت نیز اندکی با سبک شمالی متفاوت است.

در کنار چارت تولد، تکنیک دیگری هم در آسترولوژی برای پیشگویی و طالع بینی وجود دارد که به آن تکنیک تاس نجومی می گویند. در این تکنیک از سه تاس مخصوص برای پاسخ به سوالات شما در مورد آینده تان استفاده می شود.

در قسمت های بعدی بیشتر در مورد این نحوه طراحی زایچه طالع و خواندن آن صحبت کرده ایم. برای مطالعه سایر قسمت های این آموزش، به صفحه آموزش آسترولوژی در وبسایت سینرژی مراجعه کنید.

سوالات مرتبط:

آسترولوژی (Astrology) چیست؟

آسترولوژی علمی است که به بررسی اثرات کواکب مختلف، به ویژه کواکب موجود در منظومه شمسی بر روی زمین و موجودات ساکن در آن می پردازد یعنی با بررسی نحوه حرکت کواکب هفتگانه در دایرة البروج و نیز وضعیت قرارگیری این کواکب نسبت به زمین، اثرات مختلف آنها را بررسی می کند.

زایچه طالع یا چارت نجومی چیست؟

هر مولودی در لحظه تولد خود تحت چینش خاصی از کواکب در دایرة البروج و نیز خانه های دوازده گانه به دنیا می آید، این چینش خاص به زایچه طالع یا چارت نجومی معروف است که میزان و نوع انرژی کیهانی ساطع شده را در آن لحظه خاص مشخص می کند.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 4 میانگین: 4.3]