معرفی الهه دیائوس – خدایان فردی آسمانی

در اولین قسمت از آشنایی با خدایان فردی آسمانی، به سراغ معرفی الهه دیائوس می رویم و با خصوصیات این الهه ودایی آشنا می شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

در مطالب پیشین به طور کامل در مورد خدایان آسمانی صحبت کردیم و گفتیم که به دو بخش گروهی (آدی تیا) و فردی تقسیم می شوند. همچنین شاخه گروهی (آدی تیاها) را نیز معرفی نمیدونیم. اکنون نوبت آن است تا با شاخه خدایان فردی آسمانی آشنا شویم. در تصویر زیر، دسته بندی خدایان فردی آسمانی را مشاهده می کنید.

خدایان فردی آسمانی

معرفی الهه دیائوس (Dyaus)

مطابق دسته بندی فوق، اولین خدای ودایی در بخش خدایان فردی آسمانی، الهه دیائوس نام دارد. دیائوس (Dyaus) از کهن ترین خدایان آسمانی ودایی است که قدمت او به عهد هندواروپایی باز میگردد. او خدای آسمان ها است و اغلب او را با القابی چون Dyaus_Pitri یا Dya-Pita (پدر آسمانی) میخوانند. الهه دیائوس را گاه با زئوس (Zeus) یونانی و گاه با اورانوس (Uranus) عهد عتیق یونان باستان معادل دانسته اند.

نور و رنگِ برق، و قوه ی حاصلخيزي نهفته در باران، همه از او است. همسر او پريتوی (الهه ی مادر و خدای طبیعت است) که با آلِهه ی یونانی قابل انطباق است. به این زوج اصطلاحا Dyava Prthivi میگویند که به معنای پدر و مادر جهانی است و خدایان و انسان ها را زاییده ی این دو میدانند.

البته اعتقاد به وجود این زوج منحصر به ادیان شبه قاره و عهد ودایی نیست، بلکه در سنت ادبی اکثر فرهنگ ها، آسمان که نیروی بارورکننده (باران) در آن نهفته است، به عنوان پدیده ی مذکر، و زمین که پذیرای این نطفه است به عنوان مونت (مادر) مطرح شده است. همین سنت ادبی به احتمال بسیار قوی ریشه در باورهای مذهبی و اسطوره های ملل کهن دارد. نام الهه دیائوس همواره آسمان زیبای پر ستاره را تداعی میکند و از این رو او را در قالب توسنی سیاه رنگ، مزین به مرواریدهای درخشان تصور می کنند.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]