معرفی 5 عنصر اساسی در آیورودا

پزشکی آیورودا معتقد است جهان ما از 5 عنصر اساسی به نام Panch-Maha-Bhuta’s (پانچ-ماها-بوتا ) تشکیل شده است. در این مطلب می خواهیم این پنج عنصر را برای شما معرفی کنیم و کمی بیشتر در مورد آن ها صحبت نماییم.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

5 عنصر اساسی در آیورودا

5 عنصر اساسی در آیورودا وجود دارد که باعث ساخت جهان ما شده است. در حقیقت این عناصر عامل تشکیل ما بر روی این کره خاکی هستند و متعادل بودن این 5 عنصر در بدن ما، به معنای تعادل در زندگی است. به همین دلیل نیاز است ما با این 5 عنصر آشنا شویم که به شرح زیر می باشد:

  • شماره 1 Prithvi (پریتوی) به معنی “زمین”
  • شماره 2 Jal (جال) به معنی “آب”
  • شماره 3 Agni (آگْنی) به معنی “آتش”
  • شماره 4 Vaayu (وایو) به معنی “باد”
  • شماره 5 Akash (آکاش) به معنای “فضا/خلاء/اثیر”

به این 5 عنصر اساسی، عنصر زمین، عنصر آب، عنصر آتش، عنصر باد و عنصر فضا نیز گفته می شود. این پنج عنصر، بدن انسان را تشکیل می دهند.

مواد مغذی از خاک (زمین) توسط گیاهانی که ما مصرف می کنیم جذب می شوند (بنابراین ما در عنصر زمین زنده می مانیم).

خونی که در رگ های ما جریان دارد نشان دهنده عنصر آب است.

گرمای بدن نشان دهنده عنصر آتش است.

اکسیژنی که استنشاق می کنیم و دی اکسید کربنی که بازدم می کنیم نشان دهنده عنصر باد است.

سینوس هایی که در بینی و جمجمه ما داریم نشان دهنده عنصر فضایی است.

تا زمانی که این پنج عنصر در بدن ما متعادل باشند و سطوح مناسب را حفظ کنند، ما سالم می‌مانیم. عدم تعادل این عناصر در بدن انسان منجر به بدتر شدن سلامت و بیماری ها می شود.

خواندن
برای مراقبت از سنگ های خود این موارد را رعایت کنید

اصل اساسی آیورودا

اکنون که با این 5 عنصر اساسی در آیورودا آشنا شده اید، نوبت به آشنایی با اصل اساسی آیورودا می رسد. اصل اساسی آیورودا این است که کل کیهان یا جهان بخشی از یک مطلق مفرد است. هر چیزی که در جهان پهناور بیرونی (همه کیهان) وجود دارد در کیهان درونی بدن انسان نیز ظاهر می‌شود.

بدن انسان متشکل از صدها میلیون سلول، هنگامی که سالم باشد، مانند جهان در هماهنگی، خود ماندگار و خود اصلاح می شود. در متن باستانی آیورودا در چاراکا سانهیتا، ماهارشی چاراکا می‌گوید «Yat Pinde, Tat Bramhande» که به معنای:

انسان مظهر جهان است. در درون انسان، به همان اندازه که در جهان بیرون وجود دارد، تنوع وجود دارد. به همین ترتیب، جهان خارج به اندازه خود انسان ها متنوع است.

دوشاها در آیورودا

به عبارت دیگر، همه انسانها عالم صغیر زنده هستی، هستند و هستی عالم کلان زنده انسان هاست. طبق سیستم آیورودا تمام 5 عنصر به سه دوشا (کافا، پیتا، واتا) تقسیم می‌شوند که تعادل این دوشاها باعث میشود انسان زندگی بهتری را به لحاظ سلامتی فیزیکی و روحی تجربه کند.

در مطالب بعدی بیشتر به این مفاهیم و دوشاها در آیورودا می پردازیم و به سمت موضوعاتی کاربردی تر می رویم.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 1]