کندالینی چیست؟

در این پست قصد داریم به مفهوم کوندالینی در یوگا بپردازیم و به سوال کندالینی چیست؟ پاسخ جامع و کاملی بدهیم. برای آشنایی با این مفهوم در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

اگر اهل یوگا و مراقبه باشید احتمالا به دفعات واژه کندالینی یا کوندالینی به گوش شما خورده. این واژه در بخش های مختلف یوگا تکرار می شود ولی متاسفانه اکثر افراد با معنا و مفهوم این واژه آشنایی کافی ندارند. به همین دلیل در اینجا قصد داریم شما را با کندالینی آشنا کنیم.

مفهوم کندالینی به چه معناست؟

کندالینی قدرت کیهانی است که در بدن انسان ها وجود دارد. این نیرو مانند قدرت های الکتریکی و مغناطیسی مادی نمی باشد، بلکه قدرت روحانی (شاکتی)، یا قدرت کیهانی است. کوندالینی فاقد شکل می باشد.

کندالینی یا شاکتی الهی به صورت حلقه شده، چنبره شده و غیرفعالی در همه موجود وجود دارد. این کوندالینی اسرارآمیز، به صورت وارونه در دهانه سوشومنا نادی قرار گرفته است. هنگامی که کندالینی بیدار می شود، صدای خش خشی را شبیه به خزیدن مار ایجاد می کند، از این جهت آن را نیروی ماری نیز لقب داده اند.

كنداليني الهه تکلم و سخن گفتن است و به این جهت محبوب همه میباشد. هنگامیکه کوندالینی توسط یوگی ها بیدار میشود، روشن بینی را به ارمغان می آورد. کوندالینی رهائی و دانش را به ارمغان می آورد، زیرا خود «رهایی و دانش» می باشد.

سوآمی شیواناندا در مورد مفهوم کندالینی چنین می گوید:

کندالینی را ساراسواتی نیز می نامند. زیرا كوندالینی منشاء کل دانش و سرور میباشد و آگاهی خالص است. کوندالینی برهمن و پرانا شاکتی یا نیروی لایزال است. از پرتو وجود این شاکتی است که آفرینش موجودیت دارد آفرینش، بقاء و انهدام جهان همه در کندالینی نهفته است.

کتاب کوندالینی یوگا

کوندالینی یوگا که گاه آنرا لایا یوگا نیز می خوانند، تجربه ای است که بر اثر هاتایوگا حاصل می شود. کندالینی یوگا نوعی از مدیتیشن است که مخصوص شاگردان پیشرفته ای است که تحت توجهات گوروی خاصی تمرین می کنند.

خواندن
استفاده از سنگ ها در مراقبه

کندالینی یوگا نیاز به داشتن دانش وسیعی در مورد جسم ماورائی (جسم اتری) یا بدن روحانی دارد و نیازمند تصفیه فوق العاده جسمهای فیزیکی و ماورائی (روحانی) میب اشد. کوندالینی شاکتی قدرت کیهانی و اصلی است و نمیتوان آن را به بازیچه گرفت.

در صورتی که شتاب عجولانه ای در بیدار کردن کوندالینی بکار رود و قبل از اینکه کارهای مقدماتی برای آماده ساختن جسم فیزیکی ( بدن)، و جسم ماورائی (جسم اتری – بدن روحانی ) انجام شود کندالینی را بیدار کنند، ممکن است صدمات بزرگ و غیر قابل جبرانی از نظر ذهنی، فیزیکی و روحی به فرد وارد آید.

راهنمایی و لطف گورو برای بیدار شدن کوندالینی بی نهایت ضروری است. در کندالینی مدیتیشن، قدرت الهی که در هر موجود انسانی نهفته است بیدار شده، از وراء، چاکراها یا مراکز قدرت های مافوق الطبیعه، به سمت بالا کشیده می شود و در بالای سر که مقرّ آگاهی برترین است، وحدت فرد با آگاهی مطلق حاصل می شود.

این پدیده را اصطلاحاً وحدت بین شاکتی یا کندالینی با لرد شیوا می نامند.

سوالات مرتبط:

کندالینی چیست؟

کندالینی قدرت کیهانی است که در بدن انسان ها وجود دارد. این نیرو مانند قدرت های الکتریکی و مغناطیسی مادی نمی باشد، بلکه قدرت روحانی (شاکتی)، یا قدرت کیهانی است. کوندالینی فاقد شکل می باشد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 2]