همه چیز درباره ویشنو – قسمت یازدهم: آواتار گراز (Varaha) تجلی سوم ویشنو

در یازدهمین قسمت از مجموعه مطالب همه چیز درباره الهه ویشنو، به بخش معرفی آواتار گراز (Varaha) به عنوان تجلی سوم ویشنو رسیدیم. در این مطلب می خواهیم در مورد این آواتار و داستان ظهور آن صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

معرفی آواتار گراز (Varaha)

همانگونه که قبلا اشاره شد، بعضی از محققین، آوتار گراز را اولین تجلی ویشنو در عصر زرین اساطیری می دانند و داستان ظهور این آوتار هم از لحاظ منطقی این نظر را تأیید می کند ولی ما صرفا به تبعیت از عرف رایج، آن را در مرتبه سوم ظهور می آوریم.

زمانی، هستی همه آب بود و بر فراز این آب بی پایان، خداوند که شکل باد را داشت سیر می کرد. او در قعر این پهنای بیکران آبهای مواج – که همان گستره بینهایت تخيلات الهی است – زمین را دید و خواست تا جهان را خلق کند ولی در اندیشه بود که چگونه این جهان خاکی و زمخت را از دل این آب های نرم و مواج بیرون کشد و بر سطح آب استوار دارد.

ناگاه چشمش به گل نیلوفری افتاد که بر سطح آب روییده بود. خود را به صورت گرازی Varaha غول آسا در آورد، به عمق آب رفت و با پوزه ی قدرتمندش زمین را از عمق آب به سطح آورد و آن را چون برگ های نیلوفر بر سطح آب گستراند. شاید از اینرو است که زمین را Prithivi (آنکه گسترده شده) می نامند.

Varhara and Hiranyaksa

آواتار گراز به هنگام فرو رفتن در قعر آبها، به اهریمنی برخورد به نام هیرانیاکشا Hiranyaksa (به معنی آنکه چشمان طلایی دارد). همین اهریمن باعث غرق شدن زمین شده بود. وی با هیرانیاکشا به کارزار برخاست، او را کشت و زمین را نجات داد و به سطح آب آورد. ویشنو پس از گستردن زمین، آن را به کوه ها و دشتها آراست و به هفت قاره تقسیم نمود.

سپس خداوند زداینده ی رنج ها Hari در قالب برهما با چهار سر ظهور کرد و نیروی حیات Rajas از او آفریده شد.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 5]