آشنایی با الهه ایندرا – قسمت چهارم: نقش دادیانک در قتل وریترا

در چهارمین قسمت از آشنایی با الهه ایندرا، به تعریف داستان قتل وریترا توسط این الهه و نقش دادیانک در این قتل پرداخته ایم. اگر دوست دارید در مورد ماجرای این قتل بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه شوید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

در قسمت سوم آشنایی با الهه ایندرا در مورد قتل دادیانک توسط ایندرا و اینکه دادیانک چه اطلاعاتی از الهه ایندرا داشت، صحبت کردیم. اما نقش دادیانک به همین جا ختم نمی شود، بلکه ریگ‌ودا به نقش او در قربانی های مربوط به ایندرا چنین اشاره کرده است:

«ایندرا نود و نه (99) وریترا را با استفاده از استخوان های دادیانک به قتل رساند. ایندرا در پی یافتن سر اسب جدا شده ای که در کوه ها پنهان شده بود روان شد، آن را در محل ساریاناوات Saryanavat یافت. بدین ترتیب آنها به نام رمزی گاو تواشتری که در خانه ی ماه قرار داشت پی بردند.»

سایانا Sayana مفسر کبیر ودایی در قرن چهارده میلادی، واقعه ی فوق را چنین تفسیر می کند:

«دادیانک حکیم از چنان مرتبه ای برخوردار بود که اهریمنان (demons) تنها با نگاه کردن به او در هنگام حیاتش، به درجاتی از برتری دست یافته بودند. با عروج او به آسمانها، سلطه ی اهريمنان بر پهنه ی زمین گسترده شد.

ایندرا که قدرت مقابله با آن همه شیاطین را نداشت، دانست که بدون یاری دادیانک حکیم پیروزی میسر نخواهد بود. پس در پی یافتن او روان شد و دریافت که آن حکیم عالی مقام رخت از دار زمین بر بسته و به وادی آسمان ها عروج کرده است. آشفته از این واقعه از مردم خبر گرفت تا شاید عضوی از اعضای بدن وی هنوز در پهنه ی زمین مانده باشد.

به او گفته شد که آن سر اسبی که دادیانک توسط آن راز شربت جاودانی سوما را بر اشوینها آشکار ساخته بود هنوز بر جایی از زمین که بر ما پنهان است باقی مانده است. پس امر کرد تا در پی یافتن آن روان شوند. ایندرا بالاخره سر اسب مربوط به دادیانک را در دریاچه ی «ساریاناوات » Saryanavat یافت.

خواندن
برای تغییر دادن الگوهای فکری خود چکار کنیم؟ + یک راه حل موثر

استخوان های آن را که در اثر مجاورت با وجود گوهر بار دادیانک نیرویی عظیم در خود نهفته داشتند، از هم جدا کرد و با استفاده از این سلاح کوبنده توانست بر اهريمنان فایق آید.»

اینکه محل یافتن سر اسب در یکجا «کوه» و در محل دیگر دریا ذکر شده، وجه تفسیری دارد. آب در علم الاساطير هند منشاء الهی دارد و واسطه ای است که ادوار هستی را به آخرالزمان پیوند می دهد. از آنجا که سر اسب یاد شده همان سلاحی است که می بایست جهان هستی، در آخرالزمان، توسط آن نابود شود، لازم است در محلی مرتبط با آب جاری قرار بگیرد.

شاید به همین علت باشد که شاوناکا Saunaka مفسر کتاب بریهادِواتا در قرن پنجم میلادی ضمن اشاره به اینکه سر اسب توسط ایندرا در کوه شاریاناوات Saryanavat یافت شده از دریاچه ای نیز به عنوان محل استقرار آن یاد کرده است.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: میانگین: ]