معرفی کارما یوگا: خدمت بدون چشم داشت

کارما یوگا یکی از مفاهیم اساسی در مدیتیشن و نتیجه گرفتن از آن است که در تعریف خلاصه به مفهوم خدمت بدون چشم داشت می باشد. اما این مفهوم معانی گسترده تری دارد که در این پست می خواهیم این معانی را برای شما تشریح کنیم. اگر دوست دارید بدانید کارما یوگا دقیقا چه چیزی است، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

دریافت کد جذب شخصی، کد جذب ثروت، کد جذب عشق و کد جذب هر خواسته

مدیتیشن تغییرات مداومی را در آگاهی ما ایجاد میکند و این تصوّر را که ما جسم، ذهن، نام و فرم هستیم تغییر می دهد. برای موفقیت در مدیتیشن بایستی ذهن از نگرانی های روزمره مجزا شود و برای رسیدن به این منظور بایستی از «کارما یوگا» یا خدمت بدون چشم داشت، استفاده نمائیم.

مفهوم کارما یوگا

از طریق خدمت بدون چشم داشت یا خدمتی که در آن هیچ نوع نفع شخصی مورد نظر نمیباشد فکر کردن مثبت در زندگی روزمره نیز تمرین می شود. کارما یوگا یا خدمت غیر خودخواهانه واقعی خود مراقبه مداومی است.

فرد ضمن خدمت و کمک به دیگران چنین می اندیشد: خدایا، از طریق این فرد خاص من برای تو کار میکنم تو را پرستش میکنم و به تو خدمت میکنم. خدایا، بخاطر این موقعیت که برای من فراهم آورده ای از تو سپاسگزارم.

همچنین فرد خود را از اثر و نتیجه فعالیتش، چه خوب و چه بد جدا می نماید؛ بنابراین تفاوتی بین کار در آشپزخانه، عبادت در معبد، چمن زنی و غیره وجود ندارد. در طی کارما یوگاه فرد می داند که از کار و نتیجه کارش مجزاست و کار فقط وسیله ای است برای رسیدن به خدا.

عدم وابستگی از طریق خدمت آموخته می شود و تا کسب عدم وابستگی و تا زمانی که فرد بتواند بندهای احساسی که او را به کار گره می زنند، رها کند هیچ مدیتیشنی ممکن نیست.

با افزایش عدم وابستگی جدا شدن از فعالیت ها آسان تر و آسان تر می شود. در این مرحله با بستن چشم ها ذهن آرام میگیرد و به این ترتیب ذهن می آموزد که در همه وقت به درون متمرکز شود.

شخصیت کارما یوگی

ممکن است انسان ها به یک «کارما یوگی» نگاه کنند و او را انسانی مشابه دیگران، در ضمن فعالیت ببینند. آنها نمی توانند به راز آرامش درونی او پی ببرند. یک مدیتیتور واقعی از بیرون مشابه دیگران است ولی از درون اقیانوس بیکرانی است.

او آرامش بی پایانی را لمس کرده است و هیچ چیز نمی تواند او را تغییر دهد. کارما یوگا فرد را به آرامش بی پایانی رهنمون می شود که غیر قابل توصیف است. اگر یکبار فرد طعم آن را بچشد، حاضر نیست آن را با هیچ قیمتی از دست بدهد.

خواندن
کتاب تقویم معنوی «اندیشه های الهام بخش برای هر روز»

برای رسیدن به این مرحله، زمان و تمرین لازم است. عدم وابستگی به فعالیت به مفهوم رها کردن مسئولیت ها نیست؛ برعکس وقتی یوگی، کاری را قبول می کند همیشه آن را به پایان می رساند.

ذهن یوگی مردد و متزلزل نیست و این رمز موفقیت او می باشد. وقتی یوگی مسئولیتی را می پذیرد ذهن او بطور ثابتی برآن متمرکز می شود تا آن را به پایان رساند و از آنجایی که ذهن یوگی بطور پیوسته ای متمرکز میباشد ذهنی بسیار قوی است.

افراد معمولی کارهای پراکنده ای را در اینجا و آنجا انجام می دهند و چندین برنامه را باهم شروع میکنند ولی هیچ یک را به پایان نمی رسانند. ذهن «مديتيت کننده» ها متفاوت است؛ «مدیتیتورها» در زمان کمتری، کار بیشتری را ارائه میدهند.

«مدیتیتور» دارای آرامش درونی است و فعالیت مدیتیتور، بر سطح خالصی استوار است. کسانی که در ارتباط با «مدیتیتور»، قرار می گیرند، انرژی می گیرند. با حضور وجود پر انرژی و فعال او انسان ها قوت و شهامت می یابند و از او ایده فعالیت می گیرند و کارهایی را انجام می دهند که در غیر اینصورت انجام نمی دادند.

در حضور یوگی واقعی، عدم حیات از بین می رود. از طریق کارما یوگا یا خدمت غیر خودخواهانه، عدم وابستگی به زندگی روزمره را فرا می گیریم و این اولین قدم اساسی برای مدیتیشن می باشد.

در خاتمه اگر کسی وعده موفقیت و پیشرفت سریع در مدیتیشن را داد گول نخورید. راه تکامل طولانی است و به نظم و ترتیب نیازمند است؛ با این همه کسانی که تلاش مجدانه ای داشته باشند به هدف می رسند.

سوالات مرتبط:

کارما یوگا چیست؟

مدیتیشن تغییرات مداومی را در آگاهی ما ایجاد میکند و این تصوّر را که ما جسم، ذهن، نام و فرم هستیم تغییر می دهد. برای موفقیت در مدیتیشن بایستی ذهن از نگرانی های روزمره مجزا شود و برای رسیدن به این منظور بایستی از «کارما یوگا» یا خدمت بدون چشم داشت، استفاده نمائیم.

اگر این مطلب را دوست داشتید، با امتیاز دادن به آن از ما حمایت کنید.
[کل: 1 میانگین: 1]